Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ciążeń

Ciążeń

Ciążeń
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ciążeniu

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ciążeniu
Państwo Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat słupecki
Gmina Lądek
Liczba ludności (2006)1300
Strefa numeracyjna (+48) 63
Kod pocztowy 62-404
Tablice rejestracyjne PSL
Położenie na mapie Polski

Ciążeń
52°13'N 17°49'E / 52.217, 17.817 Na mapach: 52°13'N 17°49'E / 52.217, 17.817

Ciążeńwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim , w powiecie słupeckim , w gminie Lądek .

Do 1954 roku siedziba gminy Ciążeń . W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego .

We wsi znajduje się przeprawa promowa przez Wartę .

Pałac biskupi w Ciążeniu

Pierwsza wzmianka o Ciążeniu jako siedzibie kasztelanii pochodzi z 1251 . Krótko potem ( 1260 ) wieś zostaje nadana przez Przemysła I w posiadanie biskupstwu poznańskiemu . W kolejnych latach biskupi uzyskiwali szereg przywilejów, m.in. na urządzanie jarmarków, założenie targu i prowadzenie karczmy. Ukoronowaniem dobrej passy jest otrzymany w 1504 przywilej na założenie miasta, lecz do lokacji najprawdopodobniej nie dochodzi, ze względu na konkurencję niedalekich Pyzdr . W latach 1508 - 1510 na dworze biskupim w Ciążeniu przebywał Andrzej Krzycki , poeta, późniejszy prymas Polski . W 1818 wieś skonfiskowana przez władze carskie i przekazana hrabiemu Wacławowi Gutakowskiemu, szwoleżerowi Gwardii Napoleona , a później adiutantowi cara Aleksandra I . Majątek nie przynosił szczęścia swoim właścicielom – zbankrutował zarówno Gutakowski, jak i jego następcy – Zakrzewscy, po czym, w 1924 , majątek w Ciążeniu przeszedł na własność Skarbu Państwa .

We wsi znajdują się dwa zabytkowe zespoły budynków: późnobarokowy pałac biskupi wraz z pawilonem, galerią (z lat 1760-68) i parkiem, oraz kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z 1535 , pierwotnie gotycki, później ( 1760 ) przebudowany w stylu barokowym, wraz z dzwonnicą (poł. XIXw.) i plebanią (z 2 poł. XVIIIw.).

Obecnie w pałacu ciążeńskim mieszczą się unikatowe zbiory masońskie Biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza . W kościele znajduje się późnorenesansowy tron biskupi oraz obraz Adoracja Matki Boskiej Szkaplerznej z połowy XVII w. przedstawiający prawdopodobnie króla Jana Kazimierza .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ciążeń":

Konin ...

Ciążeń CiążeńKościół pw. św. Jana Chrzciciela w CiążeniuKościół pw. św. Jana Chrzciciela w ...

Gmina Lądek ...

Hubert Orłowski ...

Jan Lubrański akt znajdujących się w archiwum metropolitalnym. Dzięki jego zabiegom wsie Dolsk i Ciążeń należące do diecezji uzyskały prawa miejskie, ufundował wiele kościołów w Wielkopolsce ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ciążeń":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie