Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Słodowanie

Słodowanie

Słodowanie – drugi etap podczas produkcji słodu nazywany inaczej kiełkowaniem ziarna. Jest to skomplikowany proces fizjologiczny rozwoju kiełka liścieniowego i korzonkowego zarodka ziarna. Najczęściej wykorzystywany jest przez browary piwne. Trwa on około 7 dni.

Ziarno przed procesem słodowania

Spis treści

Etapy tworzenia słodu

Proces kiełkowania odbywa się w tzw. skrzyniach (skrzynio-suszniach) lub odpowiednio skonstruowanych bębnach. Skrzynie wyposażone są w specjalne urządzenia, które przewracają grubą warstwę ziarna. Dzięki temu się ma gwarancję, że cała warstwa ziarna będzie kiełkować w jednakowych warunkach. Dawniej proces ten prowadzono na tzw. klepiskach (utwardzona powierzchnia) gdzie warstwa słodu nazywała się grzędą.

Namoczone ziarno wożone jest specjalnymi dwukołowymi wózkami tzw. japonkami.

Ziarno ręcznie układa się w jednolitą warstwę. W warstwie ziarna na klepiskach bardzo ciężko jest zapewnić odpowiednie warunki oraz dostęp powietrza dlatego do tego celu używane są specjalne narzędzia takie jak łopata czy radełko do orania grzędy.

Pod koniec okresu kiełkowania ziarna splatają się korzonkami. Kiedyś słodownik musiał ręcznie kopać i orać grzędę co było olbrzymim obciążeniem dla organizmu ale dzisiejsze nowoczesne słodownie posiadają klimatyzacje . Wszystkie zabiegi wykonywane są mechanicznie, a wszystkim steruje komputer.

Czy etap kiełkowania dobiegł końca sprawdza się przez badanie fizjologicznego rozwoju ziarna . W czasie procesu kiełkowania rozwijają się korzonki oraz kiełek liściowy, który nie może wyjść poza łuskę ziarna. Ziarno z uszkodzoną łuską nazywane jest huzarem. Ziarno z taką wadą nie może jednak przejść dalej, gdyż słód traci wtedy swoje wartości. Ogólnie ujmując w etapie kiełkowania dla słodowników oraz piwowarów najważniejsze są wytwarzające się w tym procesie enzymy. Są one tak ważne ponieważ wykorzystuje się je w etapie zacierania na warzelni. Jednak w procesie kiełkowania enzymy te powodują, że nierozpuszczalne i niedostępne składniki ziarna stają się dostępne dzięki uzyskaniu tzw. rozluźnienia ziarna.

Ciekawostki

  • Słód mokry posiada charakterystyczny zapach przypominający surowe ogórki. Można się o tym przekonać przechodząc koło słodowni.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Słodowanie":

Słodowanie Słodowanie – drugi etap podczas produkcji słodu nazywany inaczej kiełkowaniem ziarna. Jest ...

Gatunki piw o charakterze piwa. Na charakter piwa wpływa również sam proces produkcji słodu (Słodowanie), następnie jego zacieranie, czas trwania oraz temperatura w jakiej zacieranie się ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Słodowanie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie