Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dolny Śląsk

Dolny Śląsk - (łac. Silesia Inferior, niem. Niederschlesien) – część historycznej krainy - Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą (według tradycji historycznej skrawek Dolnego Śląska znajduje się również w Czechach) , wchodząca w skład województw dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Kraina ta związana jest z plemieniem Ślężan, początkowo zgrupowanych w okolicach góry Ślęży (koło Wrocławia), od których wywodzi się nazwa Śląsk.

Południową granicę Dolnego Śląska wyznaczają wododziałowe grzbiety Sudetów na pograniczu polsko-czeskim, zachodnią granicę od 1945 stanowi Nysa Łużycka, północną pradolina Baryczy i południowe rubieże Wielkopolski (Poznańskiego i Kaliskiego). Granicę wschodnią stanowiła kiedyś leśna przesieka, jednak obecnie biegnie ona wzdłuż doliny dolnej Nysy Kłodzkiej, doliny Stobrawy przez Namysłów i Syców do Wzgórz Trzebnickich i źródeł Baryczy.

Część dawnej pruskiej prowincji Śląsk (Provinz Schlesien), która leży obecnie na terytorium Niemiec (obecny Niederschlesischer Oberlausitzkreis, tj. dolnośląski powiat górnołużycki) zalicza się również do Dolnego Śląska pomimo, iż historycznie należał do Łużyc. Obszar ten włączono w czasie reformy administracyjnej Prus w 1815 do śląskiej jednostki administracyjnej.

Geografia Dolnego Śląska

Największe jednostki geograficzne regionu, to:

  • Nizina Śląsko-Łużycka między Nysą Łużycką, Bobrem a Kwisą, porośnięta Borami Dolnośląskimi
  • Nizina Śląska – równina o powierzchni 13 tys. km²
  • Przedgórze Sudeckie
  • Sudety
  • Wał Trzebnicki
  • Obniżenie Milicko-Głogowskie
  • Ziemia Kłodzka (kwestia sporna – według części teorii stanowi osobną krainę historyczną)
Miasta powyżej 40 tys. mieszkańców
  • Wrocław, Legnica, Jelenia Góra, Wałbrzych, Zielona Góra[4], Nowa Sól, Głogów, Świdnica, Lubin, Bolesławiec
  • sporna jest kwestia przynależności miasta Nysa, ponieważ tradycyjna granica Górnego i Dolnego Śląska biegnie w tamtym rejonie Nysą Kłodzką, a więc przez środek Nysy, jednak dzisiaj powszechnie uznaje się miasto za przynależne do Górnego Śląska[5]. Przeciwnicy tej tezy wskazują na silniejsze kulturalne i historyczne związki ze Śląskiem Dolnym. Również historyczne Księstwo Nyskie należało do Dolnego Śląska.


Inne hasła zawierające informacje o "Dolny Śląsk":

Mieszko II Lambert ...

Rekatolicyzacja ...

Sedmídolí ...

Podgórzyn (województwo dolnośląskie) ...

Kowary Kowarzanie Dawid Kupczyk Magdalena Nykiel Tomasz Żyła Bibliografia"Kowary" Praca Zbiorowa 2002 wyd. Bis Medium Bydgoszcz "Dolny Śląsk na weekend" 2005 W.Brygier, C.Skała wyd. Pascal Bielsko-Biała Zobacz ...

Jagniątków ...

Jakuszyce ...

Kosynierzy ...

1457 ...

Habsburgowie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dolny Śląsk":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 9) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie