Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tadeusz Raszyk

Tadeusz Raszyk

Tadeusz Raszyk
Kraj działania   Polska
Data i miejsce urodzenia 7 października 1948
Goleszów
Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu
Okres sprawowaniaod 1980
Senior diecezji pomorsko-wielkopolskiej
Okres sprawowania 19861992
Wyznanie luteranizm
Kościół Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Ordynacja 26 grudnia 1971

Tadeusz Raszyk (ur. 7 października 1948 r. w Goleszowie ), polski duchowny luterański , długoletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu i były senior diecezji pomorsko-wielkopolskiej .

Po studiach w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego 26 grudnia 1971 r. w kościele w rodzinnym Goleszowie. Był wikariuszem parafii w Katowicach , następnie administratorem parafii w Świdnicy .

1 czerwca 1980 r. objął administrację parafii w Poznaniu , której proboszczem został wybrany 2 sierpnia 1981 r. 2 czerwca 1983 r. ks. Tadeusz Raszyk został wybrany konseniorem (zastępcą seniora) diecezji pomorsko-wielkopolskiej, a 18 października 1986 r. jej seniorem i urząd ten sprawował do zmiany prawa kościelnego w 1992 r. Był członkiem Synodu i radcą Konsystorza . Z racji pełnionego urzędu, prowadził administrację parafii w Kaliszu , Kępnie , Słupsku i Włocławku . Jego wikariuszami w parafii poznańskiej byli księża, obecnie piastujący samodzielne stanowiska: Marek Loskot ( Bydgoszcz ), Tomasz Wola ( Piła ), Sławomir Janusz Sikora ( Szczecin ) i Waldemar Gabryś ( Leszno ).

Z uwagi na trudną sytuację lokalową zboru wraz z radą parafialną kontynuował trwające od 1945 r. starania o odzyskanie jednego z poznańskich kościołów poewangelickich, względnie o rozbudowę kaplicy lub budowę nowego obiektu sakralnego, jednak w dobie PRL były one ignorowane przez władze. Dopiero po zmiananach ustrojowych w Polsce stała się możliwa budowa kościoła Łaski Bożej i centrum parafialnego przy ul. Obozowej , zakończona konsekracją świątyni 19 września 2004 r. Staraniom ks. Tadeusza Raszyka i rady parafialnej należy zawdzięczać wydzielenie z rozległego terenu parafii poznańskiej samodzielnych parafii ewangelicko-augsburskich w Pile ( 1999 ) i w Lesznie ( 2001 ) oraz zorganizowanie filiału parafii poznańskiej we Wrześni ( 2003 ).

Jest uczestnikiem działań ekumenicznych na terenie Poznania i regionu oraz bierze udział we współpracy międzynarodowej. W 2008 r. został laureatem nagrody im. ks. Leopolda Otto , przyznawanej przez redakcję " Zwiastuna Ewangelickiego ", za wizję i za owocne działania na rzecz jej realizacji - wraz z duchownymi i świeckimi współpracownikami, szczególnie byłymi wikariuszami i radami parafialnymi w Poznaniu, Lesznie i w Pile - w pracy kościelnej na terenie Wielkopolski .

Duchownym jest również brat, ks. Jan Raszyk, proboszcz w Jastrzębiu-Zdroju .

Bibliografia

  • Jerzy Domasłowski, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Poznaniu i w Zachodniej Wielkopolsce w latach 1919-2005, Poznań 2005, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Tadeusz Raszyk":

Mieszko II Lambert ...

Tadeusz Kognowicki ...

1972 ...

Grzyby ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Janusz Józefowicz ...

Benedykt Dybowski ...

Orlęta Lwowskie ...

Teatr Nasz ...

Insurekcja kościuszkowska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tadeusz Raszyk":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 4) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie