Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Taegu

Taegu

Na mapach: 35°52'N 128°35'E / 35.867, 128.583

Metropolia Taegu

Nazwa koreańska:
Transkrypcja poprawiona : Daegu Gwangyeoksi
Transkrypcja McCune-Reischauer : Taegu Kwangyŏksi
Transkrypcja polska : Tegu Kwangjŏksi
Hangyl : 대구 광역시
Hancha : 大邱廣域市

Państwo   Korea Południowa
Powierzchnia 885,62 km²
Położenie35° 52' N
128° 35' E
Ludność (2002)
•  liczba ludności
•  gęstość

2 500 000
2823 os./km²
Podział administracyjny 7 dzielnic ("Gu"); 1 powiat ("Gun")

Metropolia Taegu
Mapa Metropolia Taegu

Taegu (w zależności od latynizacji koreańskiej nazwy: Taegu, Tegu lub Daegu) – położone nad rzeką Geumho czwarte co do wielkości miasto w Korei Południowej należące do miast metropolii oraz stolica prowincji Kyŏngsang Północny .

Spis treści

Historia

Taegu było stolicą prowincji Kyŏngsang od 1392 do 1896 roku, obecnie zaś (po zmianie granic administracyjnych prowincji w 1986) jest stolicą Kyŏngsang Północnego . W 1995 roku miasto uzyskało status metropolii (Kwangyŏksi).

Taegu jest największym miastem w Północnym Kyŏngsang. Podczas panowania dynastii Joseon miasto było administracyjną, ekonomiczną i kulturalną stolicą całego regionu Kyŏngsang. W dużej mierze tę rolę spełnia teraz Pusan w Kyŏngsang Południowym .

Podczas wojny koreańskiej miasto znajdowało się w tzw. worku pusańskim , najcięższe bitwy toczyły się wzdłuż rzeki Nakdong. Po wojnie zanotowano gwałtowny wzrost liczebności ludności.

18 lutego 2003 roku chory psychicznie mężczyzna podpalił pociąg na stacji metra Chungang-ro. Spowodowało to śmierć 200 osób i było największą tragedią w Korei Południowej od czasu katastrofy budowlanej domu handlowego Sampoong w Seulu.

Podział administracyjny

Widok na Taegu

Taegu dzieli się na: 7 okręgów miejskich (gu) i 1 powiat ("gun")

Nazwa Hangyl Hancha
Buk-gu북구北區
Dalseo-gu달서구達西區
Dong-gu동구東區
Jung-gu중구中區
Nam-gu남구南區
Seo-gu서구西區
Suseong-gu수성구壽城區
Dalseong-gun달성군達城郡

Gospodarka

Przemysł bawełniany, jedwabniczy, maszynowy, spożywczy (tytoniowy, łuszczarnie ryżu, młyny), chemiczny, papierniczy, skórzany. Węzeł kolejowy (stacje Dongdaegu i Taegu ) i drogowy. Autostrada z Pusanu i Seulu . Nieopodal lotnisko i wydobycie rud miedzi .

Warto zobaczyć

Panorama Taegu, widok z góry Aspan

Najbardziej popularnymi parkami są góra Aspan, ze szlakami, świątyniami buddyjskimi , muzeum Wojny Koreańskiej, park Palgongsan z wieloma światynimi buddyjskimi włączając w to Pagayesa i Donghwasa, park Dalseong z 1500-letnimi fortyfikacjami oraz park Duryu z licznymi szlakami oraz wielkim parkiem rozrywki.

W pobliżu miasto warto zwiedzić świątynie Haeinsa zawierającą Goryeo Tripitaka (Palman Daejanggyeong), najstarszą na świecie, kompletną kolekcję buddyjskich pism tripitakę , a także Kyŏngju dawną stolicę królestwa Silla

Kultura

W obiegowej opinii w Korei Południowej, Taegu odbierane jest jako miasto konserwatywne. Mieszkańcy tego miasta są uważani za skromnych, ciężko pracujących i cierpliwych ludzi. W szczególności kobiety z Taegu uważa się za wyjątkowo piękne.

Taegu jest znane jako centrum koreańskiego baseballu . Swoją siedzibę ma tu także klub piłkarski Daegu FC , grający w pierwszej lidze koreańskiej K-League . Miasto było współgospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej w roku 2002 – z tej okazji wybudowano nowy stadion . W 2003 roku odbyła się tutaj uniwersjada , a w roku 2011 Taegu gościć będzie lekkoatletyczne mistrzostwa świata .

Ludność Taegu jest raczej jednorodna z niewielką ilością imigrantów . Znajduje się tutaj niewielka społeczność Hindusów , a także anglojęzycznych mieszkańców zachodu pracujących w szkołach językowych. Ze względu na obecność amerykańskich baz militarnych (Camp Walker oraz Camp Henry) znajduje się tu także kilka tysięcy Amerykanów.

Znajduje się tutaj pięć uniwersytetów , włączając w to Narodowy Uniwersytet Kyungpook, założony w 1946 roku, Uniwersytet Yeungnam oraz Uniwersytet Keimyung.

W mieście znajduje się hala sportowa Daegu Arena .

Edukacja

Miasto jest siedzibą Daegu University .

Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Miasta Partnerskie

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Taegu":

2003 ...

Płowdiw ...

Ałma-Ata ...

2011 ...

Język koreański ...

Atlanta ...

Lagos ...

Bieg na 200 m ...

Luty 2003 ...

Taegu Na mapach: 35°52'N 128°35'E / 35.867, 128.583 Metropolia TaeguNazwa koreańska:• Transkrypcja poprawiona : Daegu Gwangyeoksi• Transkrypcja McCune-Reischauer : Taegu Kwangyŏksi• Transkrypcja polska : ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Taegu":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie