Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Akropol

Akropol - gr. ἀκρόπολις akropolis, od ἄκρος akros - "najwyższy" i πόλις polis - "miasto") – w starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami.

Historia

Pierwsze akropole pojawiły się w drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. w miastach kultury mykeńskiej. W późniejszych założeniach z okresu klasycznego funkcja obronna zanikła i akropol służył głównie celom kultowym. W okresie hellenistycznym nastąpiło zróżnicowanie funkcji - jedne miasta budowały akropol włączony w system obronny miasta, podczas gdy w innych przeznaczano go na budowle służące wyłącznie celom reprezentacyjnym.

Najsłynniejszym akropolem jest akropol ateński. Inne znane akropole znajdują się m.in. w Mykenach, Tebach, Argos, Koryncie, Priene i Pergamonie.

Mimo że słowo jest pochodzenia greckiego, w sensie bardziej ogólnym akropolem można nazwać inne ufortyfikowane wzgórza w obrębie miast, jakie istnieją np. w Rzymie, Jerozolimie, Bratysławie z okresu celtyckiego oraz wielu miastach Azji Mniejszej, a nawet w Edynburgu (tzw. "szkocki akropol").


Inne hasła zawierające informacje o "Akropol":

Atena brązu, aby wypłoszył z kryjówek ptaki stymfalskie. PartenonGłówną siedzibą bogini było wzgórze Akropol na którym wzniesiono ku jej czci wspaniałą świątynię – Partenon . W ...

Atena Promachos ...

Kartagina ...

Cytadela ...

Wielki Ołtarz Zeusa ...

Wenus z Milo ...

Cheroneja ...

Inżynieria ...

Teatr grecki ...

Attalos I ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Akropol":

Początki teatru (plansza 9) ...

Początki teatru (plansza 8) ...

013a. Kultura, religia i nauka starożytnej Grecji (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie