Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Taternictwo

Taternictwo

Wspinacz w połogich płytach południowej ściany Zamarłej Turni
Wspinaczka hakowa na wschodniej ścianie Kościelca

Taternictwowspinaczka uprawiana w Tatrach . Niegdyś termin ten oznaczał każdą działalność w Tatrach polegającą na wchodzeniu na ich szczyty . Obecnie obejmuje on wyłącznie wspinaczkę górską , prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi . Termin powstał w podobny sposób jak alpinizm (który dziś często jest równoznaczny ze wspinaczką górską), himalaizm czy andynizm.

Spis treści

Specyfika

Niewielkie rozmiary gór, gęsta sieć szlaków i schronisk ułatwiają wspinaczkę w Tatrach. Natomiast częsta zła pogoda i stosunkowo duża kruszyzna ją utrudniają.

Specyficzną cechą Tatr, z którą muszą sobie radzić wspinacze, jest obecność traw w ścianach nawet najwyższych wierzchołków. Latem utrudniająca, zimą jest znacznym ułatwieniem – wspinanie w trawach przypomina nieco wspinaczkę w lodzie . Istnieją drogi przebiegające prawie w całości w trawach, w szczególności w Tatrach Zachodnich .

Stan prawny

Taternictwo jest objęte w Polsce dość restrykcyjnymi regułami, uzasadnianymi potrzebą ochrony przyrody. W rejonach dopuszczonych do wspinania wspinacze mają prawo do podejścia pod ścianę najkrótszą drogą od najbliższego znakowanego szlaku i tak samo do zejścia ze szczytu do szlaku. Zdecydowana większość terenów udostępnionych do wspinania znajduje się na terenie Tatr Wysokich , w obrębie Doliny Gąsienicowej , Doliny Pięciu Stawów Polskich i Doliny Rybiego Potoku . Szczegółowy spis znajduje się na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego .

Nie obowiązuje wymóg posiadania odpowiednich uprawnień wspinaczkowych lub członkostwa w klubie zrzeszonym w UIAA . Wspinacz nie musi też posiadać karty taternika. Obowiązkiem taternika jest natomiast zamieszczenie przed wyjściem na trasę wspinaczkową wpisu w Książce Wyjść Taternickich. Takie książki znajdują się w schroniskach w Dolinie Pięciu Stawów Polskich , na Hali Gąsienicowej i nad Morskim Okiem oraz w COS PZA "Betlejemka" i na stacji kolejki na Kasprowym Wierchu . Wymóg ten nie dotyczy wspinaczki w dozwolonych miejscach w Tatrach Zachodnich[1].

Przypisy

  1. Tatrzański Park Narodowy: Taternictwo powierzchniowe . [dostęp 2010-02-24].

Bibliografia

  1. Zofia Radwańska-Paryska , Witold Henryk Paryski : Wielka Encyklopedia Tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Taternictwo":

Marian Smoluchowski ...

Adolf Chybiński ...

Sporty ekstremalne ...

Tatrzański Park Narodowy ...

Wspinaczka ...

Tarnowskie Góry Sportowy” Skarbek” piłka ręczna kobiet, tenis stołowy mężczyzn i kobietTarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego PTTKTaternictwoAutomobilklub Tarnogórskiturystyki motorowej osób niepełnosprawnychPolski Związek Wędkarski Koło nr 72 „Zamet” wędkarstwo Uczniowski Klub ...

Taternictwo Wspinacz w połogich płytach południowej ściany Zamarłej Turni Wspinaczka hakowa na wschodniej ścianie Kościelca Taternictwo – wspinaczka uprawiana w Tatrach . Niegdyś termin ten oznaczał każdą działalność ...

25 maja ...

23 września ...

Karol Englisch wyprowadziła go jako 15-letniego chłopca jego matka Antonina Englischowa . Englisch uprawiał początkowo Taternictwo z przewodnikami (głównie ze spiskim przewodnikiem Johannem Hunsdorferem seniorem ), później już ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Taternictwo":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie