Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Teodor I (papież)

Teodor I (papież)

Teodor I
Theodorus
Papież
Data i miejsce urodzeniabrak danych
Palestyna , Cesarstwo Bizantyńskie
Data śmierci 14 maja 649
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 24 listopada 642

Teodor I - papież w okresie od 24 listopada 642 do 14 maja 649.

Był Grekiem z Jerozolimy , synem biskupa Teodora. Jego wybór na papieża został bardzo szybko potwierdzony przez egzarchę Rawenny , prawdopodobnie dlatego, że Teodor był Grekiem.

Pontyfikat Teodora upłynął pod znakiem walki z monoteletyzmem – odmianą monofizytyzmu . Papież wystosował list do cesarza bizantyjskiego Konstansa II , w którym poinformował go, iż nie może uznać wyboru Pawła na patriarchę Konstantynopola , ponieważ złożenie z urzędu jego poprzednika odbyło się w sposób niekanoniczny. Domagał się również od Konstansa II, by ten wycofał swoje poparcie dla edyktu Ekthesis cesarza Herakliusza .

Napisał również do Pawła i biskupów, którzy go popierali, zwracając im uwagę, że jeśli chcą, by wybór Pawła został uznany, powinni dopilnować, by złożenie z urzędu Pyrrusa odbyło się zgodnie z prawem.

O ile w Konstantynopolu papież niczego nie uzyskał, o tyle pisma dotyczące monoteletyzmu odbiły się szerokim echem. Biskupi Cypru , Palestyny i Afryki zdecydowanie poparli stanowisko papieża. Nawet zdymisjonowany Pyrrus odrzucił w 645 roku, w obecności papieża, herezję . Wkrótce jednak do niej powrócił, za co został ekskomunikowany ( 648 ).

Tymczasem Teodor, naciskany przez biskupów z Afryki, podjął próbę odwołania Pawła. Uzyskał jedynie tyle, iż Paweł oficjalnie podkreślił wiarę w monoteletyzm. W odpowiedzi Teodor nałożył na niego ekskomunikę i odwołał go ze stanowiska (649). W odwecie Paweł użył swych wpływów, by utrudnić życie papieskiemu nuncjuszowi w Konstantynopolu. Namówił również Konstansa do wydania dekretu znanego jako Typos. Odwoływał on poprzedni dekret (Ekthesis) i przewidywał, iż na temat doktryny monoteletyzmu nie będą prowadzone dalsze dyskusje. Typos został szybko potępiony przez cały Zachód oraz przez następcę Teodora, Marcina I .

Teodor, opiekun biedoty i dobroczyńca rzymskich kościołów, pochowany został 14 maja 649 roku.


Poprzednik
Jan IV
Papież
642 - 649
Następca
Marcin I


Inne hasła zawierające informacje o "Teodor I (papież)":

Wszystkich Świętych ...

Dzień Zaduszny ...

Biskup ...

Autorytet ...

Dogmat ...

Klemens VII ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Teodor I (papież)":

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 3) ...

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie