Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Termy Karakalli

Termy Karakalli

Widok ogólny na termy Karakalli
Termy Karakalli

Termy Karakalli – największe termy rzymskie zasilane wodą dostarczaną akweduktem Aqua Marcia. Zabudowania wzniesione podczas panowania Marka Aureliusza Antoniusza – Karakalli (zapoczątkowane przez Septymiusza Sewera ) , w okresie od 212 do 216 zajmowały obszar 11 ha. Sam budynek miał wymiary 337,0 x 328,0 m. Był to kompleks typowy dla obiektów budowanych w czasach cesarstwa . Do pomieszczeń prowadziła brama umieszczona pośrodku wschodniego boku. Przez pomieszczenia szatni (apodyterium) przechodziło się do palestry . Pomieszczenia te przeznaczone były między innymi do wykonywania ćwiczeń gimnastycznych. Z nimi sąsiadowały sale masażu , wypoczynku i najprawdopodobniej biblioteki umieszczone w symetrycznie rozmieszczonych apsydach . Za tymi pomieszczeniami, po stronie zachodniej budynku, znajdował się kompleks pomieszczeń ogrzewanych. Były tam m.in. pomieszczenia sauny , baseny z gorącą wodą (calidarium). Dalej umieszczono otwarte pomieszczenie sąsiadujące z wewnętrznym patio, na którym umieszczono basen z zimną wodą (frigidarium). Po stronie zachodniej budynku znajdował się plac do rozgrywania zawodów sportowych. Eksedry umieszczone po wschodniej i zachodniej stronie budynku mieściły sale, z których jedna w kształcie ośmiokąta najprawdopodobniej pełniła rolę nimfeum . Po stronie południowej i północnej wybudowano perystyle i aule zakończone apsydami na dłuższym boku. Wnętrza budowli urozmaicały liczne wnęki i nisze. Ściany i posadzki pokrywały mozaiki oraz malowidła. Bogaty wystrój uzupełniała zieleń i monumentalne rzeźby, z których najbardziej znane są: Herakles Farnezyjski i Byk Farnezyjski.

W VI wieku , podczas najazdu Gotów zostały zniszczone rzymskie akwedukty. Termy przestały funkcjonować.

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w XVIXVII wieku w ruinach odnaleziono część rzeźb i innych dzieł sztuki. Harakles Farnezyjski i Flora zostały przeniesione do muzeum w Neapolu a liczne mozaiki i posągi atlantów do Muzeum Watykańskiego .

6 kwietnia 2009 r. Termy Karakalli doznały uszkodzeń w wyniku trzęsienia ziemi w L'Aquili [1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Roma: riscontrati danni alle Terme di Caracalla ( wł. ). www.adnkronos.com. [dostęp 6 kwietnia 2009].


Inne hasła zawierające informacje o "Termy Karakalli":

Buddyzm tybetański ...

Rachunek predykatów pierwszego rzędu ...

Zdanie logiczne ...

Trewir ...

Epidauros ...

Minerwa ...

Helios (mitologia) ...

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna ...

Johann Wolfgang von Goethe ...

Energia geotermalna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Termy Karakalli":

017. Dorobek kultury Rzymu (plansza 6) ...

010b. Rzym (plansza 17) ...

Sieć osadnicza Polski (plansza 26) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie