Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Titicaca

Titicaca

Jezioro Titicaca

Widok na jezioro Titicaca
Państwo   Boliwia
  Peru
Powierzchnia 8372[1] km²
Wymiary190[1] × 80[1]
Głębokość
• średnia
• maksymalna

~140-180 m
281[1] m
Wysokość lustra3812[1] m n.p.m.
Rzeki zasilająceLlave, Pucara
Rzeki wypływające Desaguadero
Miejscowości nadbrzeżne Puno
Rodzaj jeziora tektoniczne
Położenie na mapie fizycznej Ameryki Południowej

Jezioro Titicaca
15°50'11″S 69°20'19″W / -15.83639, -69.33861 Na mapach: 15°50'11″S 69°20'19″W / -15.83639, -69.33861
Jezioro Titicaca

Titicaca ( hiszp. Lago Titicaca) – drugie pod względem wielkości jezioro w Ameryce Południowej , położone w północnej części zagłębienia Altiplano , pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów (obszar Andów Środkowych) na terenie Peru i Boliwii . Jest to najwyżej położone jezioro żeglowne dla dużych statków i zarazem największe jezioro wysokogórskie na Ziemi.

Spis treści

Geografia

Jezioro Titicaca znajduje się na wysokości 3812 m n.p.m., a jego przeciętna głębokość wynosi od 140 do 180 m (maksymalna 281). Ma 190 km długości i 80 km w najszerszym miejscu. Powierzchnia jeziora wynosi 8372 km². Jezioro składa się z dwóch części (Lago Huinaymarca i Lago Chucuito) połączonych cieśniną Tiquina.

Poziom wody jeziora zmienia się okresowo nawet o pięć metrów. Jezioro to było w przeszłości większe na co wskazują ślady dawnej linii brzegowej. Titicaca jest pozostałością dawnego, śródlądowego morza nazwanego Lago Ballivian , które pokrywało niegdyś całe Altiplano . Niekorzystne procesy geologiczne i intensywne parowanie doprowadziły jednak do opadnięcia poziomu wód. Jezioro powstało najprawdopodobniej już w miocenie , jest to jezioro tektoniczne .

Do jeziora wpływa co najmniej 25 rzek (Suches, Ilave, Coata, Ramis, powierzchnia zlewiska wynosi 22 400 km²), a wypływa z niego jedna ( Desaguadero , łączy ona Titicaca z bezodpływowym jeziorem Poopó ). Niewielki przepływ wod w tych rzekach sprawia, iż jezioro jest w zasadzie bezodpływowe.

Na jeziorze Titicaca znajduje się kilka naturalnych wysp (Amantani, Taquile , Suriqui, Wyspa Słońca (Isla del Sol) oraz ponad 40 niewielkich sztucznych wysepek pływających (zwanych Uros), z których część jest zamieszkana przez Indian Uro i chętnie odwiedzana przez turystów.

Informacje turystyczne

Najchętniej odwiedzana przez turystów jest słynąca z zabytków z czasów inkaskich Wyspa Słońca – według legend Inków tutaj narodził się biały bóg Wirakocza oraz pierwsi Inkowie: Manco Capac oraz jego siostra, a zarazem żona Mama Ocllo , a także samo Słońce czyli Inti . Wyspa ta jest wciąż miejscem świętym dla zamieszkujących Boliwię oraz Peru Indian Ajmara i Keczua . Wyspa Słońca ma 10 km długości i 5 km szerokości. Zamieszkana jest przez 2 tys Indian . Na terenie całej wyspy zachowały się pozostałości z okresu inkaskiego, z których najsłynniejsze to Pilko Kaina oraz kompleks Chincana, w skład którego wchodzi święta skała związana z inkaską legendą stworzenia. W Challapampa znajduje się muzeum przedmiotów znalezionych tu przez archeologów, z których część wykonano ze szczerego złota. Nieco mniejsza od Wyspy Słońca jest Wyspa Księżyca, gdzie znajduje się klasztor kapłanek słońca.

Mieszkańcy miast znajdujących się nad jeziorem Titicaca (największe z nich to Puno w Peru i Guaquí w Boliwii) utrzymują się przede wszystkim z rybołówstwa i turystyki. Na południowo-wschodnim brzegu jeziora (na terenie Boliwii) znajdują się pozostałości prekolumbijskich budowli, m.in. w Tiahuanaco , gdzie mieścił się główny ośrodek kultury o tej samej nazwie. Miejscowość Copacabana słynie z pielgrzymek do niewielkiej drewnianej figury Matki Boskiej Opiekunki Jeziora, który pojawił się w tamtejszym kościele w XVI w. , a którego wykonanie przypisuje się potomkowi Inki. Posążek na czas mszy ustawiany jest przodem do wiernych, w pozostałym czasie zwraca się go w kierunku Jeziora, tak aby Matka Boska miała baczenie na wszystko co się na jeziorze dzieje.

Problemy ekologiczne

W ostatnich latach wody jeziora są poważnie zagrożone poprzez ścieki komunalne z peruwiańskich miast Puno i Juliaca oraz z boliwijskiej Copacabany. Miasta te nie posiadają oczyszczalni ścieków. Zwłaszcza zanieczyszczona jest zatoka miasta Puno, pokryta grubą warstwą zielonej rzęsy . Dodatkowym zagrożeniem jest spływanie do jeziora wód z pól wraz z nawozami sztucznymi. Poprzez wprowadzenie pstrąga kanadyjskiego zaburzono równowagę ekosystemu, co doprowadziło do zubożenia mikro fauny i flory i wyginięcia prawie połowy gatunków i tak nielicznych ryb. Sytuację pogarsza fakt podzielenia jeziora pomiędzy Peru i Boliwię oraz nie najlepsze stosunki polityczne pomiędzy tymi państwami, co utrudnia skoordynowane akcje ochrony wód jeziora. Nie bez znaczenia jest także ocieplenie klimatu, które może spowodować zwiększone parowanie wód jeziora i obniżenie jego poziomu.

Nazwa

Nazwa jeziora pochodzi z indiańskiego języka keczua . W wolnym tłumaczeniu oznacza pumę polującą na królika. Powstała ze skojarzenia jakie rodzi kształt akwenu. Lokalne ludy stosują różne nazewnictwo, np. Boliwijczycy nazywają jego mniejszą część Lago Huiñaymarca, a większą Lago Chucuito, podczas gdy Peruwiańczycy Lago Pequeño i Lago Grande.

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Titicaca":

Kultury andyjskie ...

Łososiowate ...

Jezioro tektoniczne ...

Titicaca Jezioro TiticacaWidok na jezioro Titicaca Państwo   Boliwia   Peru Powierzchnia 8372 km² Wymiary190 × 80Głębokość• średnia• maksymalna~140-180 m 281 m Wysokość lustra3812 m n.p.m. Rzeki ...

Boliwia ...

Architektura barokowa w Ameryce Łacińskiej ...

Gonzalo Pizarro ...

Ajmara ...

Miguel Itzigsohn Iguassú 23 sierpnia 1951 1688 Wilkens 3 marca 1951 1779 Paraná 15 czerwca 1950 1800 Aguilar 12 września 1950 1801 Titicaca 23 września 1952 1821 Aconcagua 24 czerwca 1950 1970 Sumeria 12 marca 1954 Miguel Itzigsohn - argentyński ...

Ameryka Południowa Parana, São Francisco, Orinoko. Wśród niewielkiej liczby jezior wymienić należy: Maracaibo, Patos, Titicaca. Na zachodnich stokach Andów Patagońskich w Chile oraz na nizinie pacyficznej w ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Titicaca":

Ameryka Południowa - zagadnienia przyrodnicze (plansza 25) e height=380 width=770 > Jezioro Titicaca Jezioro to położone jest w Andach, na terenie Peru i Boliwii. ...

029. Elementy limnologii i glacjologii (plansza 10) Titicaca 8288 ...

Ameryka Południowa - zagadnienia przyrodnicze (plansza 22) należy: Maracaibo – największe jezioro Ameryki Południowejpołożone w północno – zachodniej Wenezueli, Patos, Titicaca – największe wysokogórskie jezioro na Ziemi. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie