LataReprezentacja
2003– Polska 10 (0)
1 Mecze i gole w lidze aktualne na 31 maja 2010.
2 Mecze i gole w reprezentacji aktualne na 9 czerwca 2010.

Tomasz Kuszczak (ur. 20 marca 1982 w Krośnie Odrzańskim ) – polski piłkarz , bramkarz . Członek polskiej kadry na MŚ 2006 i zawodnik Manchesteru United .

Spis treści

Kariera klubowa

Karierę zaczynał we wrocławskim Śląsku , następnie wyjechał do Niemiec , gdzie trenował w zespołach: KFC Uerdingen 05 i Hertha Berlin . W berlińskim klubie nie rozegrał jednak ani jednego meczu ligowego i w 2004, na zasadzie wolnego transferu, przeszedł do West Bromwich Albion , gdzie wywalczył miejsce w pierwszym składzie i był uważany za czołowego bramkarza Premier League . Jego interwencja z 15 stycznia 2006 w końcówce meczu przeciwko Wigan Athletic została uznana paradą sezonu przez widzów BBC . W sezonie 2005/06 jego drużyna nie zdołała się jednak utrzymać w najwyższej klasie rozgrywkowej.

10 sierpnia 2006 Kuszczak podpisał czteroletni kontrakt z Manchesterem United , przechodząc do niego za (jak się szacuje) kwotę 4,3mln €[1]. W zespole Czerwonych Diabłów zadebiutował 12 września 2006 w towarzyskim meczu przeciwko FC Sevilla . W 1. składzie zadebiutował 17 września 2006 przeciwko Arsenalowi Londyn na stadionie Old Trafford przy dopingu 75 595 kibiców, co było rekordem tego stadionu, a także angielskiej Premiership . W debiucie popisał się obroną rzutu karnego. Jednak jego trud poszedł na marne, gdyż pod koniec meczu przepuścił bramkę w sytuacji sam na sam z napastnikiem Adebayorem i MU przegrał 0:1. Obecnie jest drugim bramkarzem w klubie rywalizującym z Edwinem van der Sar.

W sezonie 2006/2007 wraz z Czerwonymi Diabłami zdobył mistrzostwo Anglii. W Lidze Mistrzów , w której Manchester doszedł do półfinału, nie zagrał ani minuty.

W sezonie 2007/2008 drużyna obroniła tytuł mistrza Anglii. Kuszczak przyczynił się do tego sukcesu, rozgrywając 9 spotkań ligowych.

W Lidze Mistrzów rozegrał 5 meczów. Zadebiutował 2 października 2007, w spotkaniu przeciwko drużynie AS Roma na Old Trafford (1:0). W finale 21 maja 2008 – zakończonym zwycięstwem Manchesteru United nad Chelsea – znalazł się wśród zawodników rezerwowych.

W meczu ćwierćfinałowym Pucharu Anglii z Portsmouth za faul w polu karnym obejrzał czerwoną kartkę. Sędzia podyktował także rzut karny, który gracze Porstmouth wykorzystali, wygrywając tym samym mecz i awansując do półfinału. Była to jednak jedyna wpadka Polaka w tym sezonie, generalnie spisywał się dobrze, co spowodowało, że wygrał rywalizację z Benem Fosterem na pozycji rezerwowego bramkarza. Otrzymał także wyróżnienie "Parada Sezonu 2007/2008" (Save of the season) za interwencję z meczu przeciwko Birmingham City od dziennikarzy Daily Mail.

Na początku sezonu 2009/2010 z powodu niedyspozycji Edwina van der Sara podstawowym bramkarzem był Foster. Po niedługim czasie jego miejsce zajął Kuszczak. W tym czasie rozegrał najwięcej meczów pod rząd odkąd przybył do Manchesteru – zagrał w 11 kolejnych spotkaniach, w tym ośmiu ligowych. W spotkaniu z Birmingham City został wybrany najlepszym graczem spotkania.

Kariera reprezentacyjna

Wielokrotny reprezentant Polski w niższych kategoriach wiekowych, mistrz Europy U-18 w 2001 roku . W drużynie narodowej debiutował 11 grudnia 2003 w meczu z Maltą .

Zasłynął nieudaną interwencją po strzale bramkarza Kolumbii Luisa Enrique Martíneza , wybijającego piłkę z własnego pola karnego – niedotknięta przez nikogo piłka przeleciała w powietrzu przez prawie całą długość boiska, skozłowała i przelobowała zaskoczonego polskiego bramkarza. Miało to miejsce w 63. minucie meczu towarzyskiego rozegranego 30 maja 2006 w Chorzowie na Stadionie Śląskim w ramach cyklu przygotowań reprezentacji Polski do MŚ 2006 , przegranego przez narodową drużynę Polski 1:2. Na MŚ 2006 nie zagrał ani minuty.

28 maja 2008 został powołany do kadry Reprezentacji Polski na Euro 2008 , jednak 6 czerwca 2008 został z niej, z powodu kontuzji, wykluczony. Na jego miejsce został powołany Wojciech Kowalewski .

30 października 2009 dostał został powołany do kadry na listopadowe mecze z Rumunią i Kanadą , przez nowego selekcjonera Franciszka Smudę .14 listopada w meczu z Rumunią(0:1)po półtorarocznej przerwie znowu stanął między słupkami Polskiej reprezentacji.

3 marca 2010 roku w meczu towarzyskim Polska - Bułgaria (2-0) rozegranym na stadionie Poloni Warszawa Kuszczak zagrał pełne 90 minut nie wpuszczając żadnej bramki.

8 czerwca 2010 roku w meczu towarzyskim Hiszpania – Polska rozegranym na stadionie w Murcji Kuszczak zagrał cały mecz, wpuścił 6 goli.