Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tomizm

Tomizm

Tomizmsystem filozoficzny oparty na poglądach św. Tomasza z Akwinu .

Spis treści

Charakterystyka

Tomizm bazuje na filozofii Arystotelesa tylko częściowo, ponieważ jest w dużym stopniu nowatorskim systemem. Przejmuje z filozofii arabskiej realną różnicę między istotą i istnieniem. Głównym pojęciami są: istnienie, punkt, zamożność, kondycja, materia, przyczyna sprawcza, przyczyna, substancja, przypadłości, istota.

Cechy charakterystyczne tomizmu to:

  • prawda , piękno i dobro to powszechne atrybuty bytu . Zło jest brakiem dobra i nie ma swej substancji. Każdy byt w sposób naturalny dąży do pełnego urzeczywistnienia swej natury (swej doskonałości).
  • dusza ludzka jest rozumną, jednostkową formą człowieka. Połączenie duszy i ciała jest celowe, bo dusza może poznawać świat tylko poprzez zmysły ciała. Istnieją formy rozumne pozbawione ciała ( aniołowie ), poznające rzeczywistość bez pośrednictwa zmysłów.
  • człowiek posiada władze poznawcze i pożądawcze. Władze poznawcze to zależne od ciała zmysły oraz niezależny od ciała intelekt; władze pożądawcze to zależne od ciała emocje i uczucia oraz niezależna od ciała wola. Tomizm zakłada pierwszeństwo władz poznawczych nad pożądawczymi.
  • przeznaczeniem człowieka jest poznanie najwyższego dobra - oglądanie Boga dzięki "światłu chwały" ( łac. lumen gloriae)
  • człowiek znajduje się na drabinie bytów pomiędzy aniołami i zwierzętami.

Neotomizm

Powstanie neotomizmu zainspirował papież Leon XIII w encyklice Aeterni Patris z 1879 , zachęcając do studiowania dzieł Ojców Kościoła oraz św. Tomasza.

W Polsce największe znaczenie mają obecnie 2 nurty tomizmu:

Zobacz też

Bibliografia

  • E. Gilson, Tomizm. Wprowadzenie do filozofii św. Tomasza z Akwinu, tłum. z fr. J. Rybałt, Warszawa 1960.
  • M. A. Krąpiec, Metafizyka. Zarys teorii bytu, Lublin 1978.
  • M. Gogacz, Elementarz metafizyki, Wyd. 1, ATK, Warszawa 1987.
  • E. Morawiec, Odkrycie metafizyki egzystencjalnej. Studium historyczno-analityczne, Warszawa 1994.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Tomizm":

Arystoteles ...

Łaska ...

Piękno ...

Byt ...

Tomizm Tomizm – system filozoficzny oparty na poglądach św. Tomasza z Akwinu .Spis treści1 ...

Scholastyka (filozofia) ...

Augustianizm ...

Średniowiecze ...

Edith Stein ...

Kultura polska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tomizm":

012. Teoria ˝Złotego środka˝ Arystotelesa (plansza 28) bardzo silnie oddziałał na filozofię i naukę europejską. Chrześcijańska odmiana arystotelizmu – Tomizm, jest od XIII wieku uważana za oficjalną filozofię Kościoła Katolickiego. ...

017. Byt, człowiek i społeczeństwo według św. Tomasza z Akwinu (plansza 28) Chenu M.D., Wstęp do filozofii św. Tomasza z Akwinu, Kęty 2001. Gilson É., Tomizm. Wprowadzenie do filozofii św. Tomasza z Akwinu, ...

017. Byt, człowiek i społeczeństwo według św. Tomasza z Akwinu (plansza 27) e height=380 width=770 > Tomizm To, co było w Tomizmie nowe, to oparcie filozofii chrześcijańskiej ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie