Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jan Masaryk

Jan Masaryk

Jan Masaryk
Data i miejsce urodzenia 14 września 1886
Praga , Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci 10 marca 1948
Praga, Czechosłowacja
Ambasador Czechosłowacji w Wielkiej Brytanii
Okres urzędowaniaod 1925
do 1938
Przynależność politycznabezpartyjny
Minister Spraw Zagranicznych Czechosłowacji na Uchodźstwie
Przynależność politycznabezpartyjny
Okres urzędowaniaod 1940
do 1945
Minister Spraw Zagranicznych Czechosłowacji
Przynależność polityczna Front Narodowy
Okres urzędowaniaod 1945
do 1948
NastępcaVladimír Clementis

Jan Masaryk (ur. 14 września 1886 w Pradze , zm. 10 marca 1948 ) – czechosłowacki dyplomata i polityk socjaldemokratyczny, minister spraw zagranicznych Czechosłowacji w l. 1940–1948, ambasador Czechosłowacji w Wielkiej Brytanii w okresie 1925–1938. Syn Tomáša .

Plaketa

Spis treści

Wczesna działalność polityczna

Urodził się w Pradze jako syn Tomáša i Charlotte Garrigue-Masarykovej . Studiował w Pradze i Wiedniu . Po uzyskanym dyplomie odbył służbę wojskową w armii Austro-Węgier po czym wyjechał do Stanów Zjednoczonych (1907) – miejsca, gdzie wychowywała się jego matka. Próbował tworzyć tam czeskie, a później czesko- słowackie środowisko emigracji niepodległościowej. Powrócił do Czech w 1918. Zaciągnięty do armii walczył na froncie polskim I wojny światowej . Zdezerterował i został osobistym sekretarzem Edvarda Beneša .

Okres międzywojenny, II wojna światowa i lata 1945 - 1948

Będąc ambasadorem w Londynie w latach 1925–1938, podał się do dymisji na znak protestu przeciwko układowi monachijskiemu . Pozostał w Anglii . W 1940 otrzymał tekę ministra spraw zagranicznych czechosłowackiego rządu emigracyjnego i pozostał na tym stanowisku po wyzwoleniu. W czasie wojny wielokrotnie wygłaszał przez radio przemówienia do Czechów. Po 1945 był jednym z przedstawicieli sił demokratycznych w już zdominowanym przez komunistów rządzie Czechosłowacji reprezentując Front Narodowy. Opowiadał się za przyłączeniem Czechosłowacji do planu Marshalla , na co jednak zgody nie wyraził Józef Stalin . Większość niekomunistycznych ministrów podała się do dymisji, mając nadzieję na nowe wybory, jednak w to miejsce sformowany został nowy rząd. Na prośbę prezydenta Beneša Masaryk pozostał na stanowisku po całkowitym przejęciu władzy w państwie przez komunistów w lutym 1948. Miano bowiem nadzieję na odbudowę demokracji w Czechosłowacji.

Śmierć Masaryka

Trzy tygodnie później Jan Masaryk wypadł z okna w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Oficjalne śledztwo stwierdziło samobójstwo . Jednak wiele osób nie wierzyło w taki przebieg zdarzeń. Jak mawiano wówczas w Pradze:

Jan Masaryk wyskoczył z najwyższego piętra budynku MSZ, zamykając za sobą okno[1].

Wersja o samobójstwie została potwierdzona przez śledztwo przeprowadzone w czasie Praskiej Wiosny , w 1968 i zaraz po upadku komunizmu na początku lat 90. Na początku 2004 czeski Urząd Śledzenia i Dokumentowania Zbrodni Komunizmu ustalił, że tajemnicza śmierć Jana Masaryka była morderstwem. Jednak nie wyjaśniono wszystkich okoliczności tragicznej śmierci.

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Masaryk":

Podróżnik ...

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...

Romas Kalanta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Masaryk":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie