Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Trajan

Trajan

Trajan
ImionaMarcus Ulpius Traianus
Panował jakoImperator Caesar Marcus Ulpius Nerva Traianus Augustus
zaliczony w poczet bogów jako Divus Traianus
Czas panowania 27 stycznia 98 r. - 15 stycznia 117 r.
Dynastia antonińska
Data urodzin 18 września 53 r. - Itálica
Data śmierci 9 sierpnia 117 r. - Selinus
Moneta
Lista cesarzy rzymskich

Marek Ulpiusz Trajan (ur. 18 września 53 w Italice , zm. 9 sierpnia 117 w Selinusie) - syn Marcusa Ulpiusa Trajanusa (dowódca rzymski, stronnik Wespazjana w wojnie domowej w roku 69 , później namiestnik Syrii ) i jego żony - Marcii, brat Ulpii Marciany . Początkowo, podobnie jak ojciec sprawował władzę nad Syrią, potem objął dowództwo nad legionami nadreńskimi. W 97 roku został adoptowany przez Nerwę jako jego następca. Cesarz rzymski od 98 roku.

Prowadził politykę wyraźnie ekspansywną wyznaczając sobie za cel poszerzenie Cesarstwa Rzymskiego o tereny Dacji ze stolicą w Sarmizegethusie , bogate w rudy złota oraz tereny państwa partyjskiego , dysponującego dużymi zasobami kruszcowymi ze względu na handel prowadzony z Dalekim Wschodem. Wojna w Dacji ( 101 - 102 , 105 - 106 ) zakończyła się zwycięstwem Trajana i utworzeniem nowej prowincji Dacja . Na wschodzie z kolei utworzono prowincję Arabii - teren zdobyty przez wodza Korneliusza Palmę , a po zwycięstwie nad Partami ( 113 - 115 )[1] przyłączono do Rzymu Armenię (114)[2], Mezopotamię aż do Zatoki Perskiej i Adiabene (115)[2]. W związku z wybuchem powstania żydowskiego Trajan musiał jednak zrezygnować z dalszych podbojów, a zagarnięte na wschodzie tereny zostały po części zwrócone Partom przez Hadriana ( Asyria i Mezopotamia ). Odtworzona Armenia natomiast pozostała pod wpływami Rzymu.

Prowadzona przez Trajana polityka wewnętrzna charakteryzowała się współpracą z senatem (o czym może świadczyć nadany mu w 114 tytuł Optimus princeps - Trajan jako jedyny został nim obdarzony[2]) przy jednoczesnym umacnianiu własnej władzy. W późniejszych czasach, do nowo wybranego cesarza kierowano formułkę: "Sis felicior Augusto, melior Traiano" - bądź szczęśliwszy od Augusta, lepszy od Trajana. Cesarz dbał również o rozwój prowincji, niejednokrotnie prowadząc korespondencję z namiestnikami. Zachowały się do naszych czasów listy namiestnika Bitynii Pliniusza Młodszego. Trajan zasłynął z rozbudowy i zmodernizowania Circus Maximus , obiektu z VI wieku przed narodzeniem Chrystusa. Zbudował również Rzymianom nowe forum oraz zmodernizował port. Za jego rządów Rzym stał się najwspanialszą metropolią świata. Trajan zmarł w Cylicji podczas powrotu z kampanii przeciw Partom.

Żoną Trajana była Plotyna (ok. 70 - 122 / 123 ).

Zobacz też

Przypisy

  1. Wikipedia "Wojny partyjsko-rzymskie" [1] 23.05.2009
  2. 2,0 2,1 2,2 Encyklopedia Powszechna PWN. T. 1-4. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987. . 

Linki zewnętrzne


Poprzednik
Nerwa
Cesarz rzymski
98 - 117
Następca
Hadrian


Inne hasła zawierające informacje o "Trajan":

I wiek ...

Cesarze rzymscy ...

Historia chrześcijaństwa ...

Cyrena ...

Kafarnaum ...

Ignacy Antiocheński ...

Klemens I ukształtowała się tradycja mówiąca o tym, że zginął śmiercią męczeńską. Podobno cesarz Trajan zesłał go na wygnanie do Pontu i kazał go wrzucić do ...

File ...

Forum Trajana ...

Jazygowie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Trajan":

018. Historiografia rzymska (plansza 8) ...

015. Początki Rzymu i wojny punickie (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie