Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Trypolis

Trypolis

Na mapach: 32°54'08″N 13°11'09″E / 32.90222, 13.18583

Trypolis
طرابلس الغرب

Państwo   Libia
Gmina Trypolis
Położenie32° 54' 08 '' N
13° 11' 09'' E
Ludność (2005)
•  liczba ludności

1 150 990
Nr kierunkowy +218 21
Kod pocztowy nie używa się
Tablice rejestracyjne TRP
Miasta partnerskie Algier
Sarajewo
Belgrad
Belo Horizonte
Madryt
Położenie na mapie Libii

Trypolis
طرابلس الغرب
Położenie na mapie
Strona internetowa miasta

Trypolis ( arab. طرابلسŢarābulus al-Gharb) – stolica Libii , w Trypolitanii , nad Morzem Śródziemnym .

Miasto liczy 1,5 mln mieszkańców ( 2003 ), podczas gdy w 1973 mieszkało tu ponad 481 tys. osób.

Trypolis to największe miasto kraju, a także główny port i ośrodek przemysłowy. Rozwinęły się tu takie gałęzie przemysłu jak spożywczy, meblarski, włókienniczy, metalowy, gumowy (produkcja opon) i poligraficzny. Znajdują się tu także zakłady odsalania wody morskiej, montownie samochodów i rafineria ropy naftowej . Międzynarodowy port lotniczy ma regularne połączenia z takimi miastami jak Rzym , Tunis , Bengazi , Akra , Kano czy Brazzaville .

Miasto jest siedzibą założonego w 1973 roku uniwersytetu Al-Fatih. Dużą część miasta zajmują tereny archeologiczne.

Spis treści

Geografia

Trypolis, jest położony nad Morzem Śródziemnym . Klimat ma typowo śródziemnomorski: gorące, suche lata oraz ciepłe zimy. Opady deszczu są bardzo małe.

Historia

Starożytność, średniowiecze, czasy nowożytne

Miasto leżące na gruzach starożytnej Oei, zostało nazwane od trzech fenickich portów z VII w. p.n.e. – leżących na wybrzeżu Trypolitanii: Oea, Sabrata i Leptis Magna. Około III w. p.n.e został stolicą Trypolitanii . Był on ważnym centrum handlowym. W 642 - 643 n.e. został zdobyty przez Arabów .

Jako stolica wilajatu Trypolis (należącego do Imperium Osmańskiego ) był ważnym centrum handlowym. Krzyżowały się tu drogi z najróżniejszych osad na Saharze (m.in. z Fazzanu , Ghadamisu i Ghatu ).

W latach 1510 - 1530 miasto okupowali Hiszpanie, następnie, do 1551 joannici , którzy wnieśli wkład do fortyfikowania najstarszej części Trypolisu. W 1551 miasto zostało podbite przez Turków Osmańskich i włączone do Imperium Osmańskiego jako stolica paszałyku - regionu administracyjnego zarządzanego przez paszę. Stało się wtedy ważnym portem dla piratów siejących strach wśród chrześcijan.

W 1714 roku na tron wszedł pasza Ahmed Karamanli, który rozpoczął okres rządów dynastii Karamanli. Miasto było wtedy w zasadzie niezależne od Porty Osmańskiej do 1835 roku, kiedy Stambuł na nowo narzucił kontrolę Trypolisowi. To w tym okresie miasto zaczyna się stopniowo powiększać i powstają obiekty wznoszone poza obrębem murów najstarszej części miasta.

XIX i XX wiek

Zdjęcie satelitarne miasta

W XIX wieku nastąpił wielki rozkwit piractwa w tym mieście. Panujący pasza w 1796 roku wystosował żądanie do USA . Chciał, za cenę 83 000 USD zabezpieczyć amerykańską flotę przed atakami ze strony piratów. Stany Zjednoczone nie zgodziły się na taki układ i wysłały wojska do miasta. Wojna trwała do 1803 roku. Amerykanie stracili dużo cennych okrętów wojskowych. Jednak pasza uległ i bez płacenia pieniędzy przez USA trzymał pieczę na bezpieczeństwem ich okrętów handlowych. 3 czerwca 1805 roku kolejny pasza zerwał pokój z USA, żądając 60 000 USD za uwolnienie amerykańskich ludzi. W 1815 Stany Zjednoczone znów okupywały miasto i pasza musiał ulec woli USA.

W latach 1842 i 1844 wybuchały liczne bunty przeciwko Turkom. Kiedy Francja rozpoczęła okupację Tunezji w 1881 Turcy znacznie powiększyli swoje wojska w Trypolisie.

W 1911 roku Włochy pod pretekstem ochrony swoich obywateli mieszkających w Trypolisie wypowiedziały wojnę Turcji i okupowały miasto. 1 października 1911 roku rozegrała się decydująca bitwa włosko-turecka, zakończona zwycięstwem Włochów .

Trypolis był kontrolowany przez Włochy do 1943 roku. Później nastąpiła okupacja brytyjska zakończona w 1951 roku niepodległością Libii .

15 kwietnia 1986 roku siły wojskowe USA zbombardowały miasto, gdyż rząd USA twierdził, że Libia wspiera terroryzm. W 2003 roku ONZ zniosła sankcje nałożone na Libię. Przyczyniło się do wzrostu gospodarczego miasta i rozwoju portu.

Zabytki

Liczne są zabytki z okresu rzymskiego. Do najbardziej znanych należy łuk triumfalny Marka Aureliusza . Ważnymi zabytkami są położone w najstarszej części miasta liczne meczety: An-Naka مسجد الناقة z XVII w. , uważany za najstarszy w Trypolisie, Karamanli مسجد قرمانلي ( XVIII w. ), Gurdżi مسجد قرجي(1 poł. XIX w. ), czyli meczet Gruzina, ponieważ jego fundator pochodził z Gruzji. Na uwagę zasługuje cytadela, zwana As-saraj al-hamra (arab. "pałac czerwony" السراي الحمراء), zapewne od koloru tynku, w której obecnie mieści się muzeum historii i historii naturalnej), przy Placu Zielonym (As-saha al-chadra الساحة الخضراء) oraz pozostałości domów, świątyni i murów obronnych.


Chrześcijanie w Trypolisie

W dzielnicy Ad-Dahra الضحرة, niedaleko centrum miasta, mieści się niewielki kościół rzymskokatolicki, pod wezwaniem św. Franciszka, w którym nabożeństwa odbywają się dla chrześcijan wszystkich obrządków, po angielsku, włosku i arabsku. W parafii tej posługę duszpasterską odprawiają franciszkanie, których obecność w Trypolisie datuje się od co najmniej początku XVII w.; początkowo działali jako duszpasterze wśród jeńców chrześcijańskich, następnie wśród imigrantów z Włoch i Malty. Okazała katedra rzymskokatolicka przy Placu Algierskim w centrum Trypolisu, przypominająca niechlubny okres kolonizacji włoskiej, obecnie służy za meczet.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Trypolis":

1986 ...

2010 ...

Port lotniczy Kijów-Boryspol Awiw-Ben Gurion) Estonian Air (Tallinn) Finnair (Helsinki) Georgian Airways (Batumi, Tbilisi) KLM (Amsterdam) Kuban Airlines (Krasnodar) Libyan Airlines (Trypolis) LOT (Warszawa) Lufthansa (Frankfurt, Monachium) Lufthansa Regional obsługiwane przez Lufthansa CityLine (Düsseldorf) Malév (Budapeszt) Nouvelair (Dżerba) Rossiya ...

Państwa świata według kontynentów ...

VII wyprawa krzyżowa się pośpiesznie. Była to ostatnia wyprawa krzyżowa. W 1289 egipscy Mamelucy zdobyli Trypolis , a w 1291 - Akkę . Zobacz też Wyprawy krzyżowe Palestyna pod panowaniem Krzyżowców ...

Etymologia nazw państw ...

Afrika Korps ...

Muhammad Ali (pasza) ...

Port lotniczy Frankfurt Split, Stavanger, Sztokholm-Arlanda, Stuttgart, Tallinn, Teheran-Imam Khomeini, Tel Awiw, Tokio-Narita, Tuluza, Toronto-Pearson, Trypolis, Tunis, Turyn, Ufa, Vancouver, Walencja, Wenecja, Werona, Wiedeń, Wilno, Warszawa, Waszyngton-Dulles, ...

Czad ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Trypolis":

030a Wyprawy Krzyżowe (plansza 18) ...

030b Wyprawy Krzyżowe (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie