Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Trąd

Trąd

Trąd [choroba Hansena]
Lepra
ICD-10 A30
A30.0Trąd, nie określony
A30.1Trąd tuberkuloidowy
A30.2Trąd graniczny tuberkuloidowy
A30.3Trąd graniczny
A30.4Trąd graniczny lepromatyczny
A30.5Trąd lepromatyczny
A30.8Inne postacie trądu
A30.9Trąd, nie określony
zdjęcie 24-letniego człowieka chorego na trąd

Trąd, z łac. również lepra - jedna z najdłużej towarzyszących człowiekowi zakaźnych chorób skóry i nerwów . Wywoływana jest przez prątki Mycobacterium leprae, bakterię odkrytą w 1873 roku przez norweskiego naukowca Armauera Hansena . Występuje w dwóch postaciach: lepromatycznej (lepra lepromatose tuberosa) i tuberkuloidowej (lepra tuberculoides). Odmiana lepromatyczna jest zaraźliwa, a jej objawy to guzowate krosty podobne do występujących w innych infekcjach i alergiach. Postać tuberkuloidowa jest mniej zaraźliwa, ale bardziej groźna dla samego zarażonego, początkowo pojawiają się plamy na skórze, stopniowo utrata czucia, szczególnie w palcach nóg i rąk, nieleczona prowadzi do zwyrodnień i utraty tkanki.

Do niedawna badania nad trądem były bardzo trudne, bowiem wywołującego go mikroba nie można hodować w warunkach laboratoryjnych. Odkryto jednak, że na trąd cierpią także amerykańskie pancerniki (ze względu na stosunkowo niską temperaturę ciała) i od tej pory zwierzęta te wykorzystuje się w doświadczeniach.

W 2005 grupa kierowana przez Marca Monota z paryskiego Instytutu Pasteura na podstawie badań DNA bakterii Mycobacterium leprae odtworzyła prawdopodobny scenariusz rozprzestrzeniania się trądu na kuli ziemskiej. W trakcie badań 175 próbek z 21 krajów świata wydzielono jedynie 4 polimorfizmy różnicujące szczepy. Na pierwszy najrzadszy szczep można natrafić w Etiopii , na Nowej Kaledonii i w Nepalu , drugi rozpowszechniony jest na pacyficznych wybrzeżach Azji i wschodniej Afryki ( Madagaskarze i Mozambiku ), trzeci w Europie i obu Amerykach , zaś czwarty na Karaibach i w Afryce Zachodniej.

Początkowo uważano, że trąd rozprzestrzenił się w czasie podbojów Aleksandra Wielkiego , którego żołnierze mieli ponieść go na Zachód z Indii, skąd miał też wędrować na wschód do Chin i Japonii . Jednak według badań grupy Monota trąd pochodzi ze wschodniej Afryki i rozprzestrzeniał się wraz z wędrówką Homo sapiens. Ostatnie wielkie fale jego rozprzestrzeniania się miały nastąpić w okresie odkryć geograficznych, następującego po nich kolonializmu i handlu niewolnikami.

Spis treści

Historia

Trąd jest chorobą, która towarzyszy ludzkości od czasów najdawniejszych - pierwsze wzmianki o niej pochodzą z II–III tysiąclecia p.n.e. Późniejsze źródła podają, że na początku naszej ery była już rozpowszechniona w większej części Europy. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań w IV wieku n.e. pojawiły się pierwsze leprozoria , czyli kolonie dla trędowatych, w których byli oni izolowani od reszty społeczeństwa. W ciągu następnych dwustu lat rozpowszechniły się one w całej Europie.

W średniowieczu trąd zostaje uznany za karę za grzechy[], a odtrącenie (stąd nazwa) trędowatych znacznie się pogłębia. Chorzy zostają wykluczeni ze wspólnot, tracą większość praw (nie wolno im się nawet żenić) i muszą opuścić swoje rodziny. Czasem nawet odprawia się za nich msze jak za zmarłych. Ostatecznie zostają przymusowo umieszczeni w leprozoriach , których w samej tylko Francji było w XIII wieku około dwóch tysięcy.

Sytuacja zmienia się podczas epoki wypraw krzyżowych , w czasie których zachorowało wielu rycerzy, m.in. Baldwin IV Trędowaty , król jerozolimski. Z powodu obrażeń wywołanych chorobą nosił na twarzy srebrną maskę. Sytuacja chorych zostaje zrozumiana, a opieka nad nimi uznana za chrześcijański obowiązek. Rezygnuje się z mszy za zmarłych, obowiązek rozwodu zostaje zniesiony, a celem pomocy chorym zostaje powołany Zakon Rycerzy św. Łazarza .

Liczba chorych w Europie zmniejszyła się znacznie po epidemii " czarnej śmierci " ( dżumy ) w XIV wieku , podczas której zmarła większość zakażonych. W następnych stuleciach przypadki zachorowań zdarzały się stosunkowo rzadko, a odkrycie w latach 30. XX wieku skutecznego lekarstwa przeciw trądowi (dapsonu) przyniosło skutek w postaci jego ostatecznego zniknięcia. Ostatnie europejskie leprozorium mieści się w Rumunii na skraju mokradeł delty Dunaju w osadzie Tichilesti.

Choroba jest jednak nadal powszechna w ubogich częściach świata o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, zwłaszcza w zachodniej Afryce i południowo-wschodniej Azji , a liczbę chorych szacuje się na kilkanaście milionów.

W tej chwili całkowite wyleczenie trędowatego kosztuje około 300 dolarów[1].

W Bergen mieści się Muzeum Trądu (Lapramuseet). Położone jest w zabytkowym szpitalu Św. Jerzego, w którym w 1873 roku Armauer Hansen wyizolował prątek trądu.

Leczenie

Przypisy

  1. Leprosy Mission Canada [1]

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Trąd":

Benedykt Dybowski ...

Łuszczyca ...

Gruźlica ...

Michel Foucault ...

Diament ...

Şanlıurfa ...

Królestwo Judy jego rządów wskazują na wzrost dobrobytu w kraju. Król zachorował jednak na Trąd i wyznaczył swojego następcę, Jotama , na regenta[23][22].Syropalestyna w okresie wojny syro-efraimskiejRządy ...

Elizeusz ...

Mahatma Gandhi ...

Ludwik IX Święty ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Trąd":

Historia mówiąca o sile przeznaczenia (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie