Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tutanchamon

Tutanchamon

Tytulatura Tutanchamona
hieroglifami
NomenTut-Anch-Amon Heka Junu Semai

(Tut-anch-Aton)

egip.Żywy-wizerunek-Amona
Władca Heliopolis Południowego\Hermontis
Żywy-wizerunek-Atona
G39N5
<
imn
n
tG43tS34
>


G39N5
<
imn
n
tG43tS34S38O28M26
>


G39N5
<
it
n
N5
tG43tS34n
Aa1
>
PrenomenNeb-cheperu-Re

Neb-cheperu-Re Heka-Maat'

egip.Pan-Przejawów-Re

Pan-Przejawów-Re Pan Prawdy''

M23
X1
L2
X1
<
N5L1
Z2
V30
>


M23
X1
L2
X1
<
N5L1
Z2
V30S38H6
>
Imię horusoweKa-nechat-tutmesut
egip.Byk-potężny-wielce-szlachetny-w-narodzeniach
G5
E1
D44
X1G43X1F31S29X1G43Z2
NebtyNefer-hepu-se-geregtaui
egip.Doskonały-w-prawach-przynoszący-pokój-Obu-Krajom
G16
F35O4
Q3
G43M40Z3S29W11
D21
V28D36
N17
N17
N21
N21
Złoty HorusUetdżeschau-sehetep-Neczeru
egip.Strojny-w-korony-zjednujący-Bogów
G8
U39N28
Z2
O34R4
X1 Q3
R8A


Złota maska Tutanchamona

Tutanchamon, pierwotnie Tutanchaton (ur. ok. 1342-39 p.n.e., zm. 1323 p.n.e.) - w latach 1333-1323 p.n.e. faraon XVIII dynastii .

Dość krótkie panowanie Tutanchamona koncentrowało się na odrzuceniu monoteistycznego kultu boga Atona , który wprowadził Echnaton, na rzecz tradycyjnego egipskiego politeizmu .

Spis treści

Rodzice i rodzina

Dzięki badaniom genetycznym przeprowadzonym w Muzeum Narodowym w Kairze w latach 2007-2009, udało się ustalić stopnie pokrewieństwa między członkami rodziny królewskiej. Badania potwierdziły, iż ojcem Tutanchamona był Echnaton [1] - ich mumie mają wiele wspólnych, unikalnych cech morfologicznych, a także taką samą grupę krwi. Matką, jak ustalono, była kobieta o nieznanym imieniu, której mumia oznaczona jest numerem katalogowym KV35YL[2]. Badania DNA wykazały, że ta kobieta była rodzoną siostrą Echnatona, a zatem rodzice Tutanchamona byli pełnym rodzeństwem.

Wcześniej nie było pewne, kim byli rodzice młodego faraona. Pierwotnie uważany był on za syna Amenhotepa III (E.F. Wente, C. Desroches-Noblecourt). Później dominował pogląd, jak się finalnie okazało słuszny, iż ojcem był faraon Echnaton . Na dowód tego wskazywano m.in. blok z Hermopolis przetransportowany z Amarny , który tytułuje Tutanchamona synem króla, z jego ciała.

Nie było również pewności kim była matka. Prof. Martin uważał, że była nią Kija (być może będąca mitannijską księżniczką Taduhepą )[][3], drugorzędna żona Echnatona. Jej imię nie pojawia się już od około dziewiątego roku panowania powyższego władcy, kiedy urodził się Tutanchamon. Potwierdzałoby to, że zmarła w połogu , jak sądzi G. Martin. Inaczej uważał R. Krauss, wskazując mimo wszystko na Maketaton .

Żoną Tutanchamona była, starsza od niego, przyrodnia siostra Anchesenamon , trzecia córka Amenhotepa IV i Nefertiti . Dwie córki z tego związku urodziły się martwe i zostały pochowane razem z ojcem.

Życiorys

Przejął władzę około roku 1333 p.n.e., po śmierci królowej Anchetcheperure. Miał wtedy ok. 10 lat. Najprawdopodobniej został osadzony na tronie z niemałą pomocą potężnego wówczas na dworze królewskim wezyra Aj . Jako syn Echnatona i jego drugorzędnej małżonki nie miał realnych praw do władzy, dlatego też (w wieku dwunastu lat) musiał poślubić księżniczkę Anchesenaton, swoją przyrodnią siostrę, córkę Echnatona i jego głównej małżonki, królowej Nefertiti . Anchesenamon urodziła mu dwie martwe córki, które pochowano później w jego grobowcu. Początkowo nosił imię Tutanchaton, w 4. roku swojego panowania zmienił je jednak na Tutanchamon i przywrócił tradycyjną religię egipską z kultem boga Amona na czele, wykorzeniając resztki heretyckiej religii stworzonej przez jego ojca. Jego żona Anchesenaton zmieniła imię na Anchesenamon . Zapewne faraon uczynił to pod znaczącym wpływem tebańskich kapłanów Amona i swojego wezyra, Aj , gdyż musiał wtedy być zbyt młodym i niedoświadczonym władcą. Przeniósł także stolicę z Achetaton (dzisiejszego Tell el-Amarna ) do Memfis . Przejawiał bardzo niewielkie zainteresowanie posiadłościami egipskimi w Syrii , Palestynie i Fenicji , gdyż za jego panowania ludy z tych krain zrzuciły zwierzchnictwo Egiptu. Zmarł nagle w 1323 p.n.e.

Zdrowie

Przeprowadzone w Muzeum Narodowym w Kairze badania genetyczne mumii pozwoliły ustalić, że Tutanchamon chorował na malarię , bowiem w jego mumii stwierdzono występowanie pasożytów Plasmodium falciparum wywołujących tę chorobę. Ustalono również, że chorował na zapalenie kości (tzw. choroba Freiberga-Köhlera II )[4] - krążenie krwi w tkance kostnej było niedostateczne, co osłabiało i niszczyło fragmenty szkieletu. Tę diagnozę potwierdzają wykopaliska. W grobowcu Tutanchamona znajdowała się laska ułatwiająca chodzenie i cały zestaw leków. Badania wykluczyły hipotezę, wedle której młody faraon miał cierpieć na ginekomastię . Zaprzeczyły również, by cierpiał na tzw. zespół Marfana [2]. Do dziś nie wiadomo co było przyczyną nagłej śmierci młodego faraona. Możliwe, że zmarł na skutek infekcji rany, która powstała w wyniku wypadku lub na polu bitwy, ale mógł też zostać zamordowany uderzeniem w tył głowy, ponieważ na zdjęciach rentgenowskich wykryto ślad silnego uderzenia w tym miejscu. Jeśli Tutanchamon został zabity, to głównym podejrzanym o dokonanie zabójstwa jest jego następca, wezyr Aj , lub wysoko postawiony generał Horemheb , również późniejszy faraon.

Panowanie

Przedstawienie Tutanchamona podczas składania ofiary i libacji. Świątynia w Luksorze

Tutanchamon zasiadł na tronie w wieku około ośmiu lat. Młody władca potrzebował wsparcia w sprawowaniu władzy. W jego imieniu powołano regentów, którymi zostali Aj i Horemheb . Mieli oni niewątpliwie ogromny wpływ na Tutanchamona i to prawdopodobnie ich zasługą jest program restauracji państwa podjęty przez władcę.

Zanim opuścił Achetaton (dzisiejsza Amarna), rezydował tam przez dwa lata. Zdążył jeszcze zmienić imię własne na Tutanchamon - "żywy obraz Amona". W 3. roku panowania mieszkał już w Memfis , które to sam wybrał z uwagi na możliwość lepszej kontroli sytuacji zagranicznej (głównie w Azji).

Tutanchamon stopniowo realizował politykę przywrócenia starych porządków (z czasów przed założeniem Achetaton). W tym celu wzniósł tzw. stelę restauracyjną w Karnaku .

Za jego czasów wezyrami byli Usermontu i Pentju, arcykapłanem Amona - Parennefer, podskarbim - Majaus, wicekrólem Kusz - Haj.

Tutanchamon, podobnie jak inni władcy XVIII dynastii , najwięcej budowli pozostawił po sobie w Tebach. Dokończył zdobienie kolumnady w świątyni w Luksorze, gdzie w 1989 r. na dziedzińcu odkryto figurę sfinksa z imieniem tego króla. W Karnaku zburzono świątynię Echnatona. Tutanchamon zbudował tam dwie kaplice: dom pana wcieleń, Re, w Tebach oraz dom pana wcieleń, Re, ukochanego przez Amona, który zaprowadził porządek w Tebach[5]. Nazwa drugiej oddaje ideę restauracji podjętą przez władcę.

Tutanchamon ukończył aleję sfinksów pomiędzy świątynią Amona a świątynią Mut oraz prowadził prace rekonstrukcyjne. W Karnaku pozostawił także stele oraz wiele posągów Amona o rysach młodego władcy[6]. W Tebach Zachodnich znajdują się dwa, uzurpowane przez Eje i Horemheba , ogromne posągi. Znaleziono także przedmioty Tutanchamona w pałacu Amenhotepa III w Malgata. Na północy król pozostawił po sobie dwa nadproża, w Memfis i Sakkarze , popiersie, bramę i stelę w Gizie . Poświadczony jest także trzeci pochówek Apisa oraz świątynia dom pana postaci Re w Memfis.

Tutanchamon nie zapomniał o Nubii. W Kawa zbudował kaplicę Amonowi. Świątynia, głowa i granitowa grupa świadczą o działalności także w Faras .

Grobowiec

H. Carter bada sarkofag faraona

Tutanchamon został pochowany w Dolinie Królów w Tebach Zachodnich , w grobie KV62 . Zaszczytu odprawienia ceremonii złożenia do grobu królewskiej mumii, w tym także ceremonii "otwarcia ust", dostąpił Aj , który przejął władzę osobiście jako nowy faraon. Istnieje prawdopodobieństwo, że grobowiec Tutanchamona został wyposażony w skarby wyniesione z miejsc pochówku jego ojca i macochy Nefertiti . Złota maska Tutanchamona nosi ślady przeróbek. Także na sarkofagu odkryto ślady ponownego rzeźbienia.

4 listopada 1922 roku angielski archeolog Howard Carter odkrył, w Dolinie Królów , jego zapieczętowany, przebogaty grobowiec .

Niedawno naukowcy odtworzyli jego rysy. Miał zaokrągloną twarz i podbródek oraz pełne policzki.

Rodowód

Zarys genealogii XVIII dynastii
4. Amenhotep III    
  2. Echnaton
5. Teje     
   1. Tutanchamon
6. Tuszratta   
  3. Kija (Taduhepa)   
7. Juni   
 

Przypisy

  1. Analizy DNA pozwoliły zidentyfikować mumię Echnatona. Należą do niego szczątki z grobowca KV55 w Dolinie Królów.
  2. 2,0 2,1 Faraon w laboratorium, Krzysztof Kowalski, Rzeczpospolita, 2010-02-17
  3. albo Meritaton, córka Echnatona
  4. Król Tutanchamon powalony przez malarię i chorobę kości, Discovery News, 2010-02-16 (en.)
  5. Schneider, 2001, s. 337
  6. Jeden, będący depozytem Luwru, posiada Muzeum Narodowe w Warszawie

Zobacz też

Linki zewnętrzne



Poprzednik
Semenechkare
Nowe Państwo TebańskieTutanchamon – XVIII dynastia
1333–1323 p.n.e.
Następca
Aj


Inne hasła zawierające informacje o "Tutanchamon":

Amon (bóg egipski) ...

Anch ...

Starożytni Egipcjanie ...

Kurhan magazynu Amerykańskiego Instytutu Archeologicznego ( ang. ) O Ipatowie z „Archeology ( ang. ) Cmentarzysko Berel ( ros. ) O Ryżanówce (Tutanchamon ukraińskich stepów - Muzeum Archeologiczne w Krakowie) Przewodnik "Śladami Pierwotnych Kultur: Grodziska ...

Królewski Protokół ...

1939 ...

Uszebti ...

XIV wiek p.n.e. ...

1923 ...

4 listopada ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tutanchamon":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie