Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tymczasowy Rząd Federalny

Tymczasowy Rząd Federalny

Somalia
Godło Somalii

Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i politykaSomalii

Tymczasowy Rząd Federalny (TFG) ( so : Dowladda federaalka kumeelgaarka} - jest to uznany przez społeczność międzynarodową rząd Somalii . Rząd wsparty jest przez Etiopię , Stany Zjednoczone oraz Organizację Narodów Zjednoczonych .

TFG ma uprawnienia władzy wykonawczej rządu, natomiast Tymczasowy Parlament Federalny występuje jako władza ustawodawcza . Rząd kierowany przez prezydenta Somalii , do którego gabinetu trafiają sprawozdania premiera.

Spis treści

Premier Somalii

Obecnie premierem jest Omar Abdirashid Ali Sharmarke . Został wyznaczony przez Prezydenta Sharif Sheikh Ahmeda 14 lutego 2009 roku[1].

Historia

Historia powstania Tymczasowego Rządu Federalnego miała dość burzliwy przebieg. Jest to najnowsza próba przywrócenia instytucji rządowych w Somalii od 1991 roku. Po upadku prezydenta Mohammeda Siad Barre nastąpił wybuch wojny domowej . Kraj od ponad dziesięciu lat rządzony jest przez watażków oraz zwalczające się nawzajem frakcje plemienne.

TFG posiadał pewne wpływy w Somalii, aż do etiopskiej inwazji w 2006 roku[2], kiedy to rywal Rządu, Unia Trybunałów Islamskich została wypędzona z Mogadiszu . Wtedy też inna islamistyczna grupa, Al-Shabaab objęła w posiadanie znaczne tereny kraju w następnych miesiącach.

Porozumienie pokojowe w Dżibuti

Przedstawiciele Tymczasowego Rządu Federalnego (TFG) i Sojuszu na rzecz Wyzwolenia Somalii (ARS) uczestniczyli w konferencji pokojowej w Dżibuti między 31 maja a 9 czerwca 2008 r. Podczas konferencji obecny był specjalny wysłannik ONZ do Somalii, w roli mediatora - Ahmedou Ould-Abdallah. Konferencja zakończyła się ogłoszeniem 9 czerwca 2008 r., 11-punktowego porozumienia pokojowego torującego drogę dla zaprzestania wszystkich działań zbrojnych na terenie całej Somalii. Porozumienie pokojowe zakładało 90-dniowe zawieszenie broni, wycofanie w ciągu 120 dni sił etiopskich z Somalii i rozmieszczenie w ich miejscu pokojowych sił międzynarodowych, a także nieograniczony dostęp organizacji humanitarnych do rejonów dotkniętych działaniami wojennymi[3].

Szejk Hassan Dahir Aweyss odrzucił porozumienie. Według niego, nikt nie upoważnił delegatów ARS do udziału w konferencji w Dżibuti[4].

W dniu 26 stycznia 2009 roku, dzień po opuszczeniu kraju przez wojska Etiopii, Al-Shabaab przejęła kontrolę nad Baydhabo , zmuszając rząd do ucieczki do Dżibuti [5].

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Somali president names Sharmarke as new PM ( ang. ). Google News (AFP), 2009-02-13. [dostęp 2009-07-06].
  2. Stan wyjątkowy w Somalii . afryka24.pl, 2009-01-29. [dostęp 2009-07-06].
  3. Djibouti Agreement ( ang. ). United Nations Political Office for Somalia, 2009-06- 06. [dostęp 2009-06-19].
  4. Somalia: ARS Central Committee conference opens in Djibouti ( ang. ). Garoweonline.com, 2008-06-19. [dostęp 2009-06-19].
  5. Somali Government In Exile; Islamists Take Over ( ang. ). NPR, 2009-01-29. [dostęp 2009-07-06].


Inne hasła zawierające informacje o "Tymczasowy Rząd Federalny":

Biegun północny ...

Trzcina cukrowa ...

1972 ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Antanas Smetona ...

Wittenberga ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Jura ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tymczasowy Rząd Federalny":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 12) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie