Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Uganda

Uganda

Republic of Uganda
Jamhuri ya Uganda

Republika Ugandy
Flaga Ugandy
Flaga Ugandy
Dewiza : ( ang. ) For God and My Country
(Dla Boga i mojego kraju)
Hymn : Oh Uganda, Land of Beauty
Położenie Ugandy
Język urzędowy angielski , suahili [1]
Stolica Kampala
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Yoweri Museveni
Szef rządu premier Apolo Nsibambi
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
80. na świecie
236 036 km²
15,39%
Liczba ludności  ( 2009 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
39. na świecie
32 369 558
136 osób/km²
Jednostka monetarna szyling ugandyjski (UGX)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
9 października 1962
Strefa czasowa UTC +3
Kod ISO 3166 UG
Domena internetowa .ug
Kod samochodowy EAU
Kod telefoniczny +256
Mapa Ugandy

Uganda – państwo w środkowej Afryce nad Jeziorem Wiktorii , o pow. 236 tys. km². Graniczy z Sudanem , Demokratyczną Republiką Konga , Rwandą , Tanzanią i Kenią . Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty.

Spis treści

Ustrój polityczny

Ustrój państwa to republika konstytucyjna. Obecnym prezydentem jest Yoweri Museveni . Prezydent mianuje premiera , którym jest obecnie Apolo Nsibambi . Parlament tworzy Zgromadzenie Narodowe , na które składa się 303 członków. Osiemdziesięciu sześciu z nich nominowanych jest przez grupy interesów, włączając kobiety oraz armię . Reszta wybierana jest w powszechnych, odbywających się co pięć lat wyborach.

Partie polityczne Ugandy były represjonowane od 1986 . Mogły teoretycznie istnieć, lecz nie były w stanie dotrzeć do elektoratu poprzez środki masowego przekazu. Trwająca cały czas wojna pogłębiała przepaść między partią rządową a innymi. W 2005 po przeprowadzonym referendum konstytucyjnym został przywrócony system wielopartyjny. Następnego roku został wybrany w pośrednich wyborach prezydenckich Yoweri Museveni (przez kolegium elektorskie), pomimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.

Geografia

Topografia

Kraj ten jest jednym z najwyżej położonych państw Afryki. 84% powierzchni kraju obejmuje północno-zachodnia część prekambryjskiej Wyżyny Wschodnioafrykańskiej .

Stosunki wodne

Rzeki i jeziora Ugandy

Rzeki w Ugandzie należą głównie do dorzecza Nilu , m.in.:

  • Katonga
  • Mayanja
  • Kafu

Na terenie Ugandy znajduje się wiele dużych zbiorników wodnych, m.in.:

Ochrona przyrody

W Ugandzie znajdują się 32 obszary chronione, które łącznie zajmują 8% powierzchni kraju.

Wybrane parki narodowe:

Historia

W 1894 utworzono protektorat Ugandy, w skład którego weszło 5 królestw: Ankole , Buganda , Bunyoro , Busoga i Toro . W roku 1962 federacja Ugandy uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii . W 1967 zniesiono historyczne monarchie. W latach 1978 - 1979 doszło do konfliktu z sąsiednią Tanzanią . Konsekwencją przegranej przez Ugandę wojny było obalenie reżimu Idi Amina .

Konstytucja z 1993 przywróciła tradycyjny podział południowej części kraju na królestwa.

Od 1987 roku, trwa tam rebelia prowadzona od roku przez sfanatyzowaną Armię Bożego Oporu (LRA) głównie w północny kraju, ale także w południowo-wschodnim Sudanie oraz Kongo .

Religia

Uganda jest podzielona na 80 dystryktów w czterech regionach: Północnym, Wschodnim, Centralnym oraz Zachodnim.

Ciekawostki

  • Na południu Ugandy podstawowym posiłkiem są małe zielone banany zwane matoke, zjadane na surowo lub smażone.
  • Rządy jednego z dyktatorów, Idi Amina , zostały przedstawione w książce, a później filmie Ostatni król Szkocji (oryg. The Last King of Scotland)

Polonica

  • W Nyabyeya koło Masindi w Ugandzie od jesieni 1942 r. do 1949 roku istniało brytyjskie osiedle dla części z 20 tys. Polaków (w większości dzieci) przebywających, po pobyciu na zesłaniu na Syberii w Afryce. Do dzisiaj zachował się tam kościół z 1943 r. zbudowany przez Polaków [2] i polski cmentarz.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Uganda":

1986 ...

Tablica rejestracyjna (EAT)Timor Wschodni (TL)Togo (RT)Tonga (TON)Trynidad i Tobago (TT)Tunezja (TN)Turcja (TR)Turkmenistan (TM)Tuvalu (TUV) UUganda (EAU) Ukraina (UA) Urugwaj (ROU)Uzbekistan (UZ) VVanuatu (VAN) W Watykan (SCV) Wenezuela (YV)Węgry (H) Wielka Brytania ...

1983 ...

1962 ...

1980 ...

1964 ...

2010 ...

1965 ...

1987 ...

1988 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Uganda":

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 19) 2 mln Hutu w obawie przed karą. Uchodźców przyjęły sąsiednie kraje: Burundi, Tanzania, Uganda i Zair (Kongo). Sytuacja obecnie wydaje się pozornie stabilna, bo przy władzy ...

147. Sawanna (plansza 19) samców służą tylko ustaleniu porządku w hierarchii. Nie mają konsekwencji. Der Lebensraum der Uganda Giraffe liegt südlich der Sahara in Uganda und Westkenia. Sie lebt ...

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 19) grupy etniczne Tutsi i Hutu. W konflikt zaangażowały się także państwa trzecie (m.in. Zambia, Uganda, Rwanda). MONUC ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie