Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Latynus

Latynus

Latynus ( łac. Latinus) - postać z mitologii rzymskiej , król i eponim Lacjum , mąż Amaty , ojciec Lawinii . Istnieje kilka wersji jego genealogii:

  • według najdawniejszej z nich Latynus był synem Kirke i Odyseusza [1] lub Kirke i Telemacha [2]
  • według drugiej, ojcem Latynusa był italski bóg Faun , a matką - bogini miasta Minturnae, Marika[3].
  • według trzeciej, Latynus był synem Heraklesa i branki hiperborejskiej imieniem Palanto, od której ma pochodzić nazwa Palatynu . Herakles miał wydać ciężarną Palanto za Fauna, który wychował Latynusa[4].

Istnieją dwa podstawowe warianty losów Latynusa, różniące się przede wszystkim opisem jego stosunków z Eneaszem i Trojańczykami przybyłymi do Italii: według jednego z nich Latynus stanął natychmiast po stronie Eneasza, wsparł go w wojnie z Rutulami i zginął w decydującej bitwie z nimi, a Eneasz objął po nim władzę nad Latynami. Według drugiego, Latynus, sprzymierzywszy się początkowo z Trojanami, zerwał ten sojusz i szukał następnie pomocy króla Rutulów Turnusa w walce z Eneaszem i jego ludźmi. W ostatecznej bitwie mieli, podobnie jak w poprzedniej wersji, zginąć zarówno Turnus, jak i Latynus.

Wersje te połączył w Eneidzie Wergiliusz (ks. VII-XII): w tej wersji Latynus przyjął Eneasza gościnnie i postanowił oddać mu córkę za żonę. Doszło jednak do konfliktu między ludźmi Eneasza a ludźmi Latynusa, w rezultacie którego wybuchła wojna, w którą, za namową życzliwej mu królowej Amaty, wmieszał się król Rutulów. Latynus nie chciał stanąć po żadnej ze stron i na czas wojny zamknął się w swoim pałacu; podczas całego konfliktu starał się jedynie działać jako mediator, próbując doprowadzić do zawieszenia broni na czas pogrzebu poległych Rutulów i odwieść Turnusa od idei pojedynku z Eneaszem. Kiedy Turnus zginął, Latynus zawarł w imieniu miejscowych ludów pokój z Trojańczykami. Odrębna wersja mitu[5] głosi, że Latynus, król Lacjum, zniknął tajemmniczo w czasie wojny z miastem Caere i był od tej pory czczony jako Jupiter Larialis, bóg czczony przez Związek Latyński (por. Kwiryn i Romulus ).

Bibliografia

  • Pierre Grimal, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wyd. Ossolineum 1990, s. 203-4 ()

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Hezjod , Teogonia X, 13; ta wersja jest najmniej prawdopodobna, bo tekst jest interpolowany
  2. Hygin , Fabulae 127
  3. Wergiliusz , Eneida , VII, 47 i nast.
  4. Dionizjusz z Halikarnasu , Starożytności rzymskie I, 43
  5. Pompejusz Festus , De verborum significatu, pod hasłem oscillum


Inne hasła zawierające informacje o "Latynus":

Latynus Latynus ( łac. Latinus) - postać z mitologii rzymskiej , król i eponim Lacjum , ...

Eneasz (mitologia) ...

Amata (królowa) ...

Lawinia (mitologia) ...

Mitologia rzymska ...

Eneasz placki. Eneasz wiedział już, że to jest jego ziemia obiecana. Król Lacjum Latynus (Latinus) udzielił przybyszom gościny i oddał Eneaszowi swą córkę Lawinię za ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Latynus":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie