Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Karol Lipiński

Karol Lipiński

Karol Lipiński

Karol Józef Lipiński (ur. 30 października 1790 w Radzyniu Podlaskim na Lubelszczyźnie , zm. 16 grudnia 1861 w Urłowie ) - polski skrzypek, kompozytor i pedagog.

Od wczesnego dzieciństwa zdradzał wybitne zdolności muzyczne. Gry na skrzypcach uczył się od piątego roku życia - początkowo od ojca Feliksa ( 1765 - 1847 ) (kapelmistrza orkiestry w majątku Potockich w Radzyniu Podlaskim koło Lublina ).

Po przeniesieniu się Lipińskich w 1799 roku do Lwowa grał w orkiestrze prowadzonej przez ojca w domu Adama Starzeńskiego oraz w zespołach kameralnych. Pod koniec 1809 r. Lipiński został zaangażowany na stanowisko koncertmistrza orkiestry teatru niemieckiego we Lwowie ( Obowiązujący do 1842 roku przywilej teatralny obejmował tylko teatr niemiecki - polscy aktorzy działali wyłącznie na podstawie nie zawsze formalnych umów z przedsiębiorcami austriackimi). Po dwóch latach pracy w orkiestrze został jej kapelmistrzem. We Lwowie mieszkał przez 40 lat do 1839 r., pracując jako dyrygent, a potem dyrektor orkiestry. We Lwowie powstała zdecydowana większość jego kompozycji, m.in. symfonie, trzy koncerty skrzypcowe, kaprysy, polonezy.

Około 1810 roku powstały pierwsze autorskie utwory Lipińskiego: 3 symfonie Es-dur , B-dur , Uwertura D-dur . W 1812 roku odbył podróż do Warszawy , aby zapoznać się z pracą teatru operowego .

W roku 1814 wyjechał do Wiednia , aby poznać sławnego wówczas niemieckiego skrzypka-wirtuoza Ludwika Spohra. Po tym spotkaniu postanowił obrać karierę koncertującego skrzypka, zaś po powrocie do Lwowa porzucił pracę w teatrze i zajął się doskonaleniem gry na skrzypcach . Równocześnie tworzy i zajmuje się działalnością pedagogiczną.

Pod koniec października 1817 r. udaje się na koncerty do Włoch . Spotkał się z Paganinim w 1818 r. (wspólnie koncertowali dwukrotnie 17 kwietnia i 24 maja 1818 r.).

W latach 1819 - 1824 koncertował w Kijowie , Krakowie , Poznaniu , Berlinie , Lipsku i Wrocławiu , Wilnie , Krzemieńcu i Kamieńcu Podolskim . W tym czasie powstały liczne jego utwory.

W 1823 r. koncertował w Kijowie wspólnie z Marią Szymanowską . Występował w Warszawie w grudniu 1827 i na początku 1828 r. dając sześć koncertów w Teatrze Narodowym , po których otrzymał nominację na pierwszego skrzypka Dworu Królewsko-Polskiego.

W 1829 r. podczas uroczystości koronacyjnych Mikołaja I , na które przybył również Paganini obaj artyści koncertowali wywołując w prasie warszawskiej gorącą polemikę na temat wyższości ich gry. Lipiński po powrocie z Warszawy zaniechał koncertowania i poświęcił się pracy kompozytorskiej. W 1834 r. rozpoczął występy z nowym repertuarem w Warszawie i Poznaniu, w 1835 roku udał się na półtoraroczną podróż artystyczna na Zachód. W Lipsku sprawował stanowisko koncertmistrza w słynnej orkiestrze Gewandhaus . Stamtąd udał się do Paryża. Koncertował niewiele z powodu długiej naprawy uszkodzonych skrzypiec. Z Paryża przeniósł się z koncertami do Anglii ( Londyn , Manchester ).

W latach 1837 - 1839 poczynił starania o stanowisko koncertmistrza kapeli króla saskiego w Dreźnie , które otrzymał w 1839 r. Niemal do ostatnich dni swego życia działalność jego związana była z tym miastem.

Współpracował z R. Wagnerem , przyjaźnił się z R. Schumannem . W Dreźnie powstały jego ostatnie utwory.Tutaj też rozwinął swoją działalność pedagogiczną kształcąc wielu skrzypków i opiekując się młodymi talentami ( H. Wieniawski ). Paganini zapytany, kto według niego jest najlepszym skrzypkiem na świecie odpowiedział: "Nie wiem kto jest najlepszy, ale Lipiński ma na pewno drugie miejsce".

Zmarł z powodu astmy .

Spis treści

Twórczość

Spośród mało dziś znanych kompozycji Lipińskiego największe uznanie zdobył sobie II Koncert skrzypcowy D-dur op. 21, zwany czasem "Wojskowym". Oprócz niego był on twórcą czterech innych koncertów skrzypcowych (z których jeden nie zachował się), kaprysów i innych utworów wirtuozowskich, głównie na skrzypce z akompaniamentem ( polonezów , rond , etiud , wariacji ); oprócz tego - także trzech wczesnych symfonii .

Dzieła (wybór)

  • Wariacje na tematy z opery " Kopciuszek " Rossiniego op. 10
  • Rondo alla polacca op. 13
  • I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14
  • II Koncert skrzypcowy D-dur (Concerto militaire; Wojskowy) op. 21
  • Variations de Bravoure op. 22
  • Fantazja i wariacje na tematy z opery " Lunatyczka " Belliniego op. 23
  • Fantazja na motywach opery " Krakowiacy i Górale " Stefaniego op. 33
  • III Koncert skrzypcowy e-moll op.24
  • IV Koncert skrzypcowy A-dur op.32

Linki zewnętrzne

Strona poświęcona Karolowi Lipińskiemu (także spis utworów oraz dyskografia)

Dyskografia (wybór)


Inne hasła zawierające informacje o "Karol Lipiński":

Mieszko II Lambert ...

Linköping ...

1484 ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

1408 ...

1398 ...

1749 ...

1411 ...

1362 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Karol Lipiński":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 5) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 6) ...

101 Epoka nowożytna ? charakterystyka (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie