Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Vilfredo Pareto

Vilfredo Pareto

Vilfredo Pareto

Markiz Vilfredo Federico Damaso Pareto (ur. 15 lipca 1848 w Paryżu , Francja , zm. 19 sierpnia 1923 w Céligny, Szwajcaria ) - włoski ekonomista i socjolog . Był współtwórcą tzw. "lozańskiej szkoły w ekonomii". Od 1893 roku był profesorem uniwersytetu w Lozannie .

W zakresie ekonomii jego najważniejsza praca to Kurs ekonomii politycznej (1896), a w socjologii Traktat socjologii ogólnej (1916).
Pareto rozszerzył zastosowania metod matematycznych w ekonomii oraz rozwinął pojęcie ogólnej równowagi ekonomicznej. Zajmował się też badaniami podziału dobrobytu.
Z równowagą ogólną wiąże się pojęcie tzw. optymalności Pareta (lub inaczej - optimum w sensie Pareta), oznaczające sytuację gdy nie jest możliwa realokacja zasobów , powiększająca dobrobyt którejkolwiek jednostki bez jednoczesnego zmniejszenia dobrobytu innej jednostki.
W socjologii jego osiągnięciem było sformułowanie teorii krążenia elit, a także teorii rezyduów i derywacji .

Spis treści

Życiorys

Pareto urodził się w Paryżu w domu przy ulicy Guy La Brosse, pod numerem 10. Pochodził z rodziny kupieckiej, jego dziadek Giovanni Lorenzo Bartolomeo został nobilitowany w 1792 roku do tytułu markiza . Był żarliwym republikaninem , zajmował wysokie stanowiska podczas rządów napoleońskich . Giovanni przekazał swojemu synowi, Raffaelle Pareto poglądy polityczne. Ten jednak oprócz udziału w powstaniu Mazziniego , nie był tak zaangażowany politycznie jak ojciec. Uprawiał zawód inżyniera budownictwa, interesowała go bardzo hydrologia , z dziedziny której ogłosił kilka doniosłych artykułów. Od 1836 do 1855 Raffaelle przeniósł się z Francji gdzie chwilowo emigrował po nieudanym powstaniu, do rodzinnych Włoch .

Vilfredo znający równie dobrze język włoski jak i francuski , dostał staranne wykształcenie w turyńskiej szkole średniej. Po ukończeniu jej z dobrymi ocenami, dostał się do Szkoły Politechnicznej, aby - podobnie jak jego ojciec - zostać inżynierem budownictwa. Jego kolegą podczas studiów był między innymi Galileo Ferraris, późniejszy odkrywca zjawiska wirowania pola magnetycznego. Vilfredo ukończył uczelnie pracą magisterską O podstawowych zasadach równowagi ciał stałych. Ojciec Vilfreda pracował na stanowisku wysokiego urzędnika w Piemoncie , skąd został przeniesiony do Rzymu . Od 1870 do 1873 Vilfredo pracował na stanowisku inżyniera-konsultanta linii kolejowej w prowincji Emilia-Romania . Dzięki rodzinnym koneksjom Vilfredo został dyrektorem spółki wytwarzającej wyroby żelazne. W tym czasie wiele podróżował, poznawał doktryny ekonomicznej (zainteresował go leseferyzm ) i gospodarcze ( liberalizm ). Był w tym okresie - jak ojciec i dziadek - zdecydowanym republikaninem, występował w obronie wolnego handlu, wolnej konkurencji, popierał pacyfizm , powszechne prawo wyborcze i powszechne nauczanie.

W 1876 roku upadł prawicowy rząd we Włoszech, na scenie politycznej dominowały umiarkowane ugrupowania lewicowe , zniosły one wolny handel i uwikłały kraj w zbrojne konflikty. W tym momencie poglądy Vilfreda uległy radykalnej przemianie. Zaczął pisywać zjadliwe felietony do czasopism, wyśmiewając rząd. Po śmierci ojca ( 1882 ) i matki ( 1889 ) zmienił całe swoje dotychczasowe życie. Ustąpił z dyrektorskiego stanowiska, czytał w siedmiu językach, pisał zjadliwe komentarze antyrządowe do gazet. Skutkiem jednej z publikacji był zakaz publicznych wystąpień. Od tego czasu publikował w fachowych pismach w znacznie spokojniejszym tonie artykuły wskazujące, według niego, na bezcelowość socjalizmu .

Przyjaźnił się w tym czasie również z wieloma ekonomistami i socjologami , dzięki jednemu z nich otrzymał w wieku 46 lat katedrę ekonomii politycznej. W okresie działalności dydaktycznej publikował wiele artykułów i książek - w 1902 roku ukazała się Les systemes socialistes. Cztery lata później zakończył karierę uniwersytecką, a ostatnie lata życia spędzał jako samotnik cierpiąc na chorobę serca i chroniczną bezsenność . Z powodu jego cierpkiego poczucia humoru, gwałtownych wybuchów, jadowitych obelg przestali odwiedzać go nawet najbliżsi koledzy. Pracę nad Traktatem o socjologii ogólnej kończył tylko w towarzystwie swoich kotów.

Pareto zmarł 19 sierpnia 1923 roku w wieku 75 lat. Pochowano go na cmentarzu w Céligny

Pareto w ekonomii

Vilfredo Pareto, badając strukturę własności dóbr materialnych społeczeństwa odkrył pewną prawidłowość, a mianowicie, iż 80% całkowitego majątku kraju znajduje się w rękach zaledwie 20% społeczeństwa.

Zasada 80/20 Pareto stała się dziś bardzo popularna w biznesie. Wielokrotnie wskazuje się, iż analogiczna zależność 80/20 odnosi się do bardzo wielu innych zjawisk społecznych, ekonomicznych oraz gospodarczych, np.

  • około 80% przychodów przedsiębiorstwa generowanych jest przez około 20% jego klientów
  • około 80% wartości sprzedaży firmy uzyskuje się dzięki około 20% produktów, które ta firma oferuje
  • około 80% wartości intelektualnej przedsiębiorstwa reprezentowanej jest przez około 20% wszystkich jego pracowników
  • około 80% reklamacji składanych przez klientów firmy ma swoje źródła w około 20% wszystkich przyczyn reklamacji tejże firmy
  • około 80% urządzeń i maszyn zużywa się z powodu 20% możliwych przyczyn zużycia tychże urządzeń i maszyn
  • około 80% strat przedsiębiorstwa generowanych jest przez około 20% jego klientów
  • około 80% całkowitego czasu pracy pracownika skutkuje około 20% generowanych przez niego wyników
  • około 80% efektywności naszej pracy możemy uzyskać dzięki poświęceniu uwagi wybranym 20% zadań, które mamy do wykonania
  • około 80% ludności danego regionu zajmuje około 20% terenów całkowitych tegoż regionu

Przyjmuje się, iż zasadę 80/20 Pareto odkryli niejako na nowo "ojcowie" TQM wprowadzając do użycia, wśród szeregu innych narzędzi zarządzania jakością, tzw. Metodę ABC , która odwołuje się do zasady 80/20 Pareto.

Zasada 80/20 Pareto znalazła także praktyczne zastosowanie w biznesie w tzw. metodach portfelowych analizy potencjału strategicznego przedsiębiorstw, jak też w badaniach marketingowych .

Liczne, potwierdzone naukowo odstępstwa od zasady 80/20 Pareto wskazują ponad wszelką wątpliwość, iż nie należy jej rozumieć, jako jakiejś niezmiennej reguły, niezmiennego prawa, czy też jako "jedynej słusznej" metody. Zasadę tę można jednak uznać za praktyczną, lecz jednocześnie bardzo uproszczoną metodę diagnozowania szeregu zjawisk oraz planowania przedsięwzięć.

Pareto jako socjolog

Według Pareto na kierunek rozwoju społeczeństw wpływ ma wiele czynników o odmiennym charakterze (gospodarczym, politycznym, religijnym, moralnym). U podstaw istnienia wielu rozbieżnych teorii socjologicznych leży sprowadzanie tej wielości do jednego czynnika, co rodzi jednak błąd redukcjonizmu . Właściwą metodą badań społecznych jest metoda logiczno-eksperymentalna, polegająca na obserwowaniu zjawisk, odkrywaniu regularności i rozciąganiu (na drodze dedukcji) uzyskanej wiedzy na inne dziedziny.

Domeną socjologii są badania nad pozalogicznymi działaniami ludzi. To one są bowiem podstawowym składnikiem życia społecznego. Działania pozalogiczne mają swe źródło w określonych stanach psychicznych jednostek.

Działania ludzkie to obserwowalne zachowania , ale także teorie, za pomocą których jednostka uzasadnia, innym bądź sobie samej, swoje takie a nie inne postępowanie. Według Pareta u podłoża działań leżą "rezydua" czyli rodzaj trwałych dyspozycji psychicznych. Ich rezultatem są "derywacje", czyli zmienne elementy działań, m. in. uzasadnienia działań i ideologie.

Właściwym źródłem równowagi społecznej jest konflikt i walka pomiędzy przeciwstawnymi siłami społecznymi. Działania te mogą być obiektywnie logiczne (gdy rzeczywiście są zdolne osiągnąć cel, do którego zmierzają), bądź subiektywnie logiczne (gdy jednostka wierzy w ich skuteczność). Większość działań podejmowanych przez jednostkę jest jednak nielogiczna i nie przybliża jej do realizacji zamierzonych celów (są to np. działania magiczne, utopijne, realne, bądź oparte na przesądach).

Pareto jest również autorem teorii krążenia elit opisującej zasady rządzące elitami w społeczeństwach ludzkich. Pareto uważał, że elita jest złożona z tych ludzi, którzy w danej dziedzinie działania osiągają najwyższe wskaźniki. Odchodził zatem zarówno od tradycyjnego rozumienia elity jako arystokracji jak i od utożsamiania elit wyłącznie z elitami rządzącymi.

Wybrane publikacje

  • 1896-1897 Cours d´économie politique
  • 1902 Les systémes socialistes
  • 1906 Manuale d´economia polititica
  • 1911 Le mythe vertuiste et la littérature immorale – zur literarischen Zensur
    • (dt.) Der Tugendmythos und die unmoralische Literatur, 1968
  • 1916 Trattato di sociologia generale
    • (dt.) Allgemeine Soziologie, 1955, )
  • 1920 Fatti e teorie
  • 1921 Trasformazione della Demokratie|democrazia

Zobacz też

Link zewnętrzny



Inne hasła zawierające informacje o "Vilfredo Pareto":

Strategiczna polityka handlowa ...

Vilfredo Pareto Vilfredo ParetoMarkiz Vilfredo Federico Damaso Pareto (ur. 15 lipca 1848 w Paryżu , ...

Kategoria:Zmarli w 1923 wicehrabia Morley Wincenty Musialik Ludwik Mękarski Wanda Młodnicka N Eligiusz Niewiadomski N cd. Aleksandr Niewierow Karl Nordström O Johannes Orth Stanisław Orłowski Józef Ostrowski P Austin Palmer Vilfredo Pareto George Alexander Pearre Tadeusz Pilat Moriz Probst Otto Ferdinand Probst Johann Karl Proksch Hieronim Przepiliński Stanisław Henryk ...

1923 1847 ) 15 sierpnia - Wincenty Musialik , polski ksiądz katolicki (ur. 1859 ) 19 sierpnia - Vilfredo Pareto , włoski ekonomista i socjolog (ur. 1848 ) 23 sierpnia - Hertha Marks ...

19 sierpnia katolicki (ur. 1883 ) 1909 – Ludwik Gumplowicz , polski socjolog, prawnik (ur. 1838 ) 1923 – Vilfredo Pareto , włoski ekonomista, socjolog (ur. 1848 ) 1929 – Siergiej Diagilew , rosyjski choreograf ...

Elita te zaliczane są do nurtu teorii elit. Najbardziej znanymi teoretykami elit są Vilfredo Pareto , Gaetano Mosca , Robert Michels czy C. Wright Mills . Wyróżniali oni ...

Pierścienie Jowisza ...

Dyskusja:Historia myśli ekonomicznej ...

rewolucja Roberts Gurr, Fred Halliday, Chalmers Johnson, Tim McDaniel, Barrington Moore, Jeffery Paige, Vilfredo Pareto, Terence Ranger, Eugen Rosenstock-Huessy, Theda Skocpol, James Scott, Eric Selbin, ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Vilfredo Pareto":

06. Społeczeństwo (plansza 15) Vilfredo Pareto, ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie