Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Vincenzo Bellini

Vincenzo Bellini

Vincenzo Bellini

Vincenzo Salvatore Carmelo Francesco Bellini (ur. 3 listopada 1801 w Katanii na Sycylii , zm. 23 września 1835 w Puteaux koło Paryża ) – włoski kompozytor operowy szkoły neapolitańskiej .

Pochodząc z rodziny muzyków i okazawszy legendarny talent muzyczny już w dzieciństwie, uzyskał stypendium miasta na studia w konserwatorium w Neapolu u Nicola Antonio Zingarellego, zachęcającego Belliniego do studiów kompozytorów klasycznych ale i dzieł orkiestralnych Haydna i Mozarta , i kształtującego w nim umiłowanie melodii prostych o dużej sile wyrazu za to bez sztucznego artyzmu i upiększeń, zgodnie z przepisami szkoły neapolitańskiej . Tu też pozyskał wiernego mu na całe życie przyjaciela i późniejszego biografa Francesco Florimo.

Działał początkowo jako kompozytor instrumentalny i kościelny, lecz sukcesy jego pierwszych oper skierowały go na drogę muzyki scenicznej. W roku 1829 napisał dla teatru „La Scala” operę La straniera, w roku 1831 operę Norma , która jest w jego twórczości dziełem zwrotnym w kierunku starannego opracowania partii orkiestralnej i pogłębienia charakterystyki dramatycznej. W roku 1833 przeniósł się do Paryża , gdzie skomponował swą ostatnią operę I Puritani ( Purytanie ( 1835 ).

Pisał w stylu bel canto ; obok Gaetano Donizettiego najważniejszy przed Verdim twórca włoskiej opery romantycznej . Zaprzyjaźnił się w Paryżu m.in. z młodszym o 10 lat Fryderyka Chopinem , wzbogacając swą muzykę w nowe pomysły i bogactwo kolorystyki, bez utraty wszakże odwiecznej prostoty melodii; Chopin na Belliniego właśnie pogrzeb miał napisać Marsz pogrzebowy. Pochowano Belliniego na paryskim cmentarzu Père Lachaise , gdzie potem, zresztą niedaleko od grobu Belliniego spoczęły zwłoki Chopina i Cherubiniego . W 40-lecie śmierci Belliniego jego szczątki przeniesiono do grobowca w katedrze Świętej Agaty w rodzinnej Katanii , pozostawiając mauzoleum w Paryżu ; pamiątki i rękopisy Belliniego są zachowane w Pałacu Gravina Cruyllas w Katanii .

Jego muzyka wywarła silny wpływ na twórczość Giuseppe Verdiego .

Najsłynniejsze dzieła:

Inni słynni kompozytorzy bel canto


Inne hasła zawierające informacje o "Vincenzo Bellini":

Vincenzo Bellini Vincenzo BelliniVincenzo Salvatore Carmelo Francesco Bellini (ur. 3 listopada 1801 w Katanii ...

1852 ...

Muzea Watykańskie ...

Hieronim ze Strydonu ...

Giovanni Battista Rubini inspirował twórców ról operowych. Jako śpiewak Rubini był głównym przedstawicielem stylu romantycznego Vincenzo Belliniego oraz Gaetano Donizettiego . Rubini pozostał w pamięci jako nadzwyczajny śpiewak ...

1801 ...

Dziesięć najpiękniejszych eksperymentów z fizyki ...

Uniwersytet w Padwie ...

1913 ...

Uniwersytet Boloński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Vincenzo Bellini":

001. O powstaniu filozofii. (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie