Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Vorarlberg

Vorarlberg

Vorarlberg
Herb
Herb VorarlberguFlaga Vorarlbergu
ISO 3166-2 AT-8
Stolica Bregencja
Gubernator Herbert Sausgruber
Powierzchnia 2601 km²
Populacja
 - liczba ludności
 - gęstość

372 791
143 os./km²
Położenie na mapie Austrii
Położenie na mapie Austrii
Vorarlberg w podziale na powiaty

Vorarlberg ( łac. Cisarulana, pol. dawniej Przedarulania) – najbardziej wysunięty na zachód kraj związkowy Austrii . Jako jedyny land austriacki należy (w części) do zlewiska Morza Północnego .

Spis treści

Geografia

Vorarlberg ma zwarty kształt, a jej granice są w większości oparte na rzeźbie terenu. Na północy land graniczy z Niemcami , na wschodzie z innym krajem związkowym Austrii - z Tyrolem , na południu ze Szwajcarią , na zachodzie - z Liechtensteinem i znów ze Szwajcarią.

Vorarlberg jest krajem górskim, w całości leży na obszarze Alp , a dokładniej - Alp Wschodnich . Północna granica landu biegnie przez Alpy Bawarskie . Na południe od nich leży pagórkowata wyżyna Lasu Bregenckiego . Południowa część kraju leży w Wysokich Alpach Wapiennych, których kulminację stanowi grupa górska Rätikon w Alpach Retyckich . W południowo-wschodnim zakątku kraju znajdują się pasma zaliczane do Alp Środkowych - Silvretta i Verwall .

Pod kątem fizykogeograficznym Vorarlberg dzieli się na trzy strefy krajobrazowe: nizinę nadreńską, Las Bregencki i Wysokie Alpy. Nizina nadreńska biegnie wzdłuż zachodniej granicy landu (i zarazem państwa), czyli wzdłuż granicznego Renu do Jeziora Bodeńskiego . W tym regionie skupia się osadnictwo (3/4 ludności), przemysł i rolnictwo. Las Bregencki zajmuje północną połowę kraju. Jest to kraina lasów i hal, rozproszonych wiosek, hodowli i mleczarstwa. Wysokie Alpy zajmują południowe i wschodnie obrzeże kraju. Stanowią, oczywiście, atrakcję turystyczną, natomiast gospodarczo użytkowane są tylko doliny. Największą z nich jest dolina rzeki Ill , biegnąca wzdłuż północnych stoków gór Rätikon, w której skupia się osadnictwo tego obszaru. Dolina ta w dolnym biegu Ill nosi nazwę Walgau, w górnym - Montafon. W okolicy miasta Bludenz z doliny tej odgałęzia się atrakcyjna turystycznie dolina Klostertal.

Podział administracyjny

- łącznie 96 gmin.

Ludność

Do zamieszkania nadaje się tylko około 30% terenów Vorarlbergu - reszta to tereny wysokogórskie. Osadnictwo koncentruje się w dolinach Renu i Ill oraz w ujściu Renu do Jeziora Bodeńskiego - w tym pasie leżą wszystkie miasta, tworzące w praktyce jedną aglomerację. Wielu mieszkańców przygranicznych rejonów kraju pracuje za granicą - w Niemczech albo w Szwajcarii.

Ludność Vorarlbergu jest czysto niemiecka. Osadnictwo niemieckie doprowadziło również do germanizacji Retoromanów , mieszkających dawniej w południowej części kraju (w dolinie Montafon). Lokalną specyfiką jest to, że dialekt używany w Vorarlbergu należy do grupy dialektów alemańskich , a nie bawarsko-austriackich, jak w całej pozostałej Austrii.

Gospodarka

W gospodarce Vorarlbergu dominuje turystyka - obiektem zainteresowania są Wysokie Alpy. Ruch turystyczny skupia się więc we wschodniej części kraju - największym ośrodkiem jest gmina Mittelberg nad granicą z Niemcami. Ze względu na peryferyjne położenie kraju w stosunku do reszty Austrii dominują turyści zagraniczni, przede wszystkim Niemcy. Vorarlberg jest jednak również regionem przemysłowym. Największy udział w produkcji ma przemysł odzieżowy i włókienniczy. Działa sporo elektrowni wodnych, produkujących energię na miejscowe potrzeby i na eksport. Rolnictwo, ze względu na ukształtowanie terenu, ma znaczenie marginalne i polega głównie na hodowli bydła. Specjalnością kraju jest wyrób serów.

Vorarlberg, podobnie jak Tyrol, jest krajem tranzytowym dla ruchu pasażerskiego i towarowego między północą a południem Europy. Tranzytowa linia kolejowa i autostrada biegną doliną Renu na odcinku od Feldkirch do Bregencji. Tą samą trasą biegnie rurociąg Central Europe Line z Genui do Ingolstadt . Paradoksalnie, ze względu na barierę w postaci pasma Arlberg na granicy z Tyrolem, Vorarlberg jest znacznie trudniej dostępna od strony pozostałej części Austrii, niż od strony Niemiec i Szwajcarii.

Historia

Historyczny herb Vorarlbergu

W starożytności tereny obecnego Vorarlbergu zamieszkiwała ludność celtycka i iliryjska . Na przełomie er tereny te opanowali Rzymianie , który włączyli je do prowincji Recja (Raetia). Dzisiejsza Bregencja, ówczesne Brigantium, była jednym z ważniejszych miast tej prowincji. Od II wieku datowały się najazdy plemion germańskich , które w początkach średniowiecza przeobraziły się w masową wędrówkę ludów. Na terenie Vorarlbergu najtrwalsze okazało się osadnictwo alemańskie .

Jako część Alemanii tereny dzisiejszego Vorarlbergu weszły w skład państwa frankijskiego, a następnie - zachodniofrankijskiego. Potem stanowiły część Rzeszy Niemieckiej, rozdzieloną na liczne drobne włości feudalne pod rządami różnych rodów hrabiowskich. W okresie między połową XIV wieku a początkiem XVI wieku tereny Vorarlbergu zostały stopniowo opanowane przez Habsburgów , wchodząc w skład tak zwanej Austrii Przedniej. Kilka pozostałych hrabstw przeszło w ręce Habsburgów w XVIII wieku, ostatnie - w 1804 .

Pod władzą Habsburgów ziemie Vorarlbergu od XVII wieku stanowiły odrębne landwójtostwo, podlegające zarządowi dóbr w Tyrolu (z siedzibą w Innsbrucku ), jedynie w latach 1752 - 1782 podlegało zarządowi Zachodniej Austrii z siedzibą we Fryburgu Bryzgowijskim .

W 1805 napoleońska Francja wymusiła przyłączenie Vorarlbergu wraz z Tyrolem do Królestwa Bawarii . W granice Austrii oba kraje wróciły po kongresie wiedeńskim w 1815 . Od tego czasu kraj, już jako oddzielna jednostka polityczno-administracyjna ( kraj koronny ), wchodził w skład Cesarstwa Austrii (od 1867 - cesarskiej części Austro-Węgier , Przedlitawii ).

Po rozpadzie monarchii habsburskiej Vorarlberg ogłosił niepodległość jako Republika Vorarlbergu, jednak ruch secesjonistyczny został zdławiony przez sprzymierzonych. W 1919 miało miejsce referendum na temat przyłączenia Vorarlbergu jako kantonu do Szwajcarii, w którym 80% głosów padło za tym rozwiązaniem. Jednak wskutek sprzeciwu mocarstw i samej Szwajcarii kraj pozostał w Republice Austrii jako jeden z jej krajów związkowych. Podczas okupacji hitlerowskiej kraj połączono z Tyrolem w Reichsgau Tirol-Vorarlberg. Po II wojnie światowej kraj znalazł się w strefie okupacyjnej Francji.


Inne hasła zawierające informacje o "Vorarlberg":

Sejm krajowy ...

Tyrol (kraj związkowy) ...

Vorarlberg VorarlbergHerbHerb VorarlberguFlaga Vorarlbergu ISO 3166-2 AT-8 Stolica Bregencja Gubernator Herbert Sausgruber Powierzchnia 2601 km² Populacja - liczba ludności  - gęstość 372 791143 os./km²Położenie na ...

Lech (rzeka) ...

Francja w XIX wieku Austria utraciła na rzecz Francji Wenecję, Istrię i Dalmację oraz Tyrol i Vorarlberg na rzecz Bawarii. Liczni książęta niemieccy uzyskali tytuły królów lub wielkich ...

Andelsbuch ...

Kraj koronny ...

Alpy Lechtalskie ...

Północne Alpy Wapienne ...

Alpy Retyckie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Vorarlberg":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie