Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Królestwo Aragonii

Królestwo Aragonii

Regne d'Aragó
Reino d'Aragón

Królestwo Aragonii
{{{lata_istnienia}}}
Flaga Królestwa Aragonii
Godło Królestwa Aragonii
Flaga Królestwa AragoniiGodło Królestwa Aragonii
Język używany aragoński , hiszpański , kataloński
Stolica Jaca ( 1035 - 1118 )
Saragossa (1118- 1701 )
Pierwszy król Ramiro I
Ostatni król Karol VI Habsburg
Zależne odHiszpanii (od 1469 )
Wydzielenie z Królestwa Nawarry
1035
Unia z Królestwem Kastylii 1469
Wcielenie do Hiszpanii
1701
Religia dominująca Katolicyzm
Mapa Królestwa Aragonii

Aragonia była frankijską marchią graniczną z pierwszą historyczną stolicą w Jaca powstałą po najeździe muzułmanów na półwysep Iberyjski w 711 . W czasach kryzysu państwa Franków Aragonia przekształciła się w samodzielne hrabstwo , zjednoczone w 925 z Królestwem Pampeluny (Nawarry) . W wyniku dynastycznych podziałów w 1035 z Królestwa Nawarry zostało wydzielone Królestwo Aragonii, pierwszym królem został Ramiro I . W 1118 król Alfons I Waleczny odbił muzułmanom Saragossę i przeniósł do niej stolicę królestwa.

W 1137 hrabia Barcelony Ramon Berenguer IV poślubił dziedziczkę Aragonii Petronelę , co dało początek unii Aragonii ze znacznie ludniejszą Katalonią . Katalońscy władcy Aragonii rozpoczęli ekspansję na południe, aby wyprzeć Maurów z Hiszpanii (zob. rekonkwista ). W XIII i XIV wieku Francuzi z północy wyparli Katalończyków z Prowansji , co skierowało ekspansję Aragonii na południe płw. Iberyjskiego i w rejon basenu Morza Śródziemnego . Na skutek tej ekspansji zajęto min. Walencję , wyspy Baleary , Sycylię , południową część półwyspu Apenińskiego z Neapolem oraz Sardynię . Król Aragonii nosił również tytuł króla Walencji, króla Majorki , hrabiego Barcelony, lorda Montpellier a także przez pewien okres księcia Aten i Neopatrii . Każdy z tytułów dawał mu prawomocną władzę nad określonym regionem, tytuły te ulegały zmianom po zwycięskich lub przegranych wojnach. W ten sposób ukształtowało się pojęcie Korony Domu Aragonii, które obejmowało wszystkie kraje znajdujące się pod zwierzchnim panowaniem króla Aragonii.

W 1469 następca tronu Aragonii Ferdynand II poślubił córkę króla Kastylii Izabelę Kastylijską . Skutkiem tego małżeństwa była unia Aragonii i Kastylii, które w początkach XVI wieku utworzyły zjednoczone królestwo Hiszpanii . W ramach tego królestwa Aragonia zachowała ustrojową odrębność (własne sądownictwo i kortezy ), jednak dominująca pozycja znacznie silniejszej i bogatszej Kastylii doprowadziły ostatecznie w 1707 do zlikwidowania królestwa Aragonii.

Główne miasta

Głównymi miastami królestwa były:

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Królestwo Aragonii":

Mieszko II Lambert ...

Trzcina cukrowa ...

Adwentyzm ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

Grzyby ...

Taryba ...

1408 ...

1398 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Królestwo Aragonii":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 13) ...

101 Epoka nowożytna ? charakterystyka (plansza 12) ...

016d. Polska Piastów (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie