Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

nihil novi

nihil novi - (łac. nic nowego), zwrot ten występuje również w sentencji nihil novi sub sole czyli nic nowego pod słońcem (Księga Koheleta 1,9).

W 1505 roku na sejmie radomskim na zamku radomskim uchwalono w Polsce konstytucję Nihil Novi nisi commune consensu, czyli „nic nowego bez zgody ogółu ”, co potocznie tłumaczono jako "nic o nas bez nas". Zakazywała ona królowi wydawania ustaw bez uzyskania zgody szlachty, reprezentowanej przez Senat i izbę poselską; król mógł wydawać samodzielne edykty tylko w sprawach miast królewskich, Żydów, lenn, chłopów w królewszczyznach i w sprawach górniczych.

Konstytucja ta unieważniała akt mielnicki i w znaczny sposób wzmacniała pozycję szlacheckiej izby poselskiej. W dokumencie tym ukonstytuował się sejm złożony z 3 stanów: senatu, izby poselskiej i króla. Wejście w życie Nihil novi często uważa się za początek wprowadzenia demokracji szlacheckiej w Rzeczypospolitej.


Inne hasła zawierające informacje o "nihil novi":

XVI wiek ...

Złota wolność szlachecka ...

Aleksandr Suworow ...

1505 Wydarzenia w Polsce 30 maja – podczas obrad Sejmu w Radomiu uchwalono konstytucję nihil novi , stanowiącą podstawę funkcjonowania dwuizbowego parlamentu Korony . 20 lipca – w Budzie ...

Encyklika ...

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego ...

Język słoweński ...

Sokrates ...

Serbia i Czarnogóra ...

Rewolucja francuska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "nihil novi":

116 Rzeczpospolita szlachecka i oligarchia magnacka (plansza 10) ...

11. Geneza i istota demokracji (plansza 6) ...

017b. Polska Jagiellonów (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie