Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wilhelm Farel

Wilhelm Farel

Wilhelm Farel

Urodzony 1489
Gap
Zmarł 13 września 1565
Metz
Kalwinizm
Krzyż hugenocki
  Portal Kategoria

Wilhelm Farel ( franc. Guillaume Farel, ur. w 1489 w Gap , zm. 13 września 1565 w Metzu ) – francuski protestancki reformator religijny. Był wybitnym i popularnym kaznodzieją o wielkim darze przekonywania, co przysparzało mu wrogów i zmuszało do ciągłych przenosin.

Urodził się w szlacheckiej rodzinie zamożnego notariusza. W tej rodzinie było żywe wspomnienie zmasakrowania miejscowych waldensów przez katolików; miało to miejsce na 2 lata przed urodzeniem Farel'a. Wbrew woli ojca (który chciał, żeby Farel został wojskowym), w 1509 przenosi się do Paryża , gdzie rozpoczyna studia na Sorbonie i spotyka Jacques Lefèvre d'Étaples - przywódcę koła reformatorów, domagających się zmian w Kościele katolickim . W 1517 otrzymuje tytuł mistrza sztuk i zaczyna wykładać gramatykę i filozofię w Collège Cardinal Lemoine. Rozpoczęte studia teologiczne musi przerwać z powodu poglądów protestanckich i (podejrzany o herezję) zmuszony jest do opuszczenia Francji.

Osiedlił się w Bazylei , jednak z powodu propagowania protestantyzmu popadł w konflikt z Erazmem z Rotterdamu (wówczas mieszkającym w Bazylei) i musiał opuścić to miasto. Przenosi się do Montbéliard (wówczas była to posiadłość protestanckiego księcia Wirtembergii ) i zostaje tam pastorem. W 1525 wydaje pierwsze z czterech swoich dzieł La Sommaire et brève déclaration (Podsumowanie i krótka deklaracja); następne to traktaty o czyśćcu , modlitwie i eucharystii . Z powodu zatargu z władzami miasta Montbéliard musi przenieść się do Strasburga , a wkrótce potem do Berna , gdzie usiłuje nawrócić na protestantyzm katolickie francuskojęzyczne okręgi kantonu Berno ; odnosi częściowy sukces nawracając połowę ich mieszkańców.

To osiągnięcie powoduje, że wysłany jest z taką samą misją do okręgu Aigle . Następnie w latach 1529-30 podejmuje próby nawrócenia hrabstwa Neuchâtel , co udaje mu się 4 listopada 1530 , kiedy mieszczanie głosują za przystąpieniem do Reformacji .

Następnie udaje się w liczne podróże misyjne: w 1532 bierze udział w Synodzie w Chanforan , podczas którego waldensi decydują się na przyjęcie nauk Kalwina .

Farel był płomiennym kaznodzieją, znanym jako "Eliasz reformacji francuskiej", jednak brakowało mu zdolności organizatorskich, niezbędnych do budowania i reorganizacji nowych kościołów. Farel doskonale to rozumiał, dlatego rozpoczynając w roku 1536 pracę w Genewie szukał odpowiedniej pomocy. Dowiadując się przypadkiem o przejeździe Kalwina przez Genewę, usilnie nakłonił go do pozostania w mieście. Chętnie poddał się pod autorytet Kalwina, pomimo iż był od niego starszy.

Jednak 2 lata później, z powodu konfliktu z wpływowymi libertynami, musi wraz z Kalwinem i Viretem opuścić to miasto. Przenosi się do Neuchâtel, gdzie zostaje naczelnym pastorem. Reorganizuje miejscowy Kościół w duchu kalwinistycznym (dotychczas dominował tam luteranizm).

Kiedy w 1541 r. rada miejska Genewy usilnie błaga Kalwina o powrót, Farel ponownie nakłania Kalwina do pracy w Genewie, sam jednak nigdy tam na stałe nie wraca.

W 1542 propaguje Reformację w Metzu ; mnisi usiłowali zagłuszyć jego kazanie biciem w dzwony, jednak Farel miał tak mocny głos, że to się im nie udało.

W ostatnim roku życia znowu przybył do Metzu, gdzie ponownie jego kazania przyciągnęły tłumy, jednak był to dla 76-letniego Farela zbyt duży wysiłek i przyspieszył jego śmierć.

Pomniki Farela odsłonięto w 1876 w Neuchâtel i w 1909 w Genewie.


Inne hasła zawierające informacje o "Wilhelm Farel":

Oddychanie komórkowe ...

Uznam ...

XVI wiek z Rotterdamu - holenderski uczony, prekursor Reformacji. Erazm Gliczner - przywódca luteran wielkopolskich. F Wilhelm Farel - francuski protestancki reformator religijny. John Fletcher - angielski dramaturg. Prospero Fontana ...

Wittenberga ...

1408 ...

1749 ...

1411 ...

1884 ...

1679 ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wilhelm Farel":

021. Monady G.W. Leibniza (plansza 5) ...

130 Reformy Sejmu Wielkiego. II Rozbiór Polski (plansza 3) ...

221 Atak dwóch potęg (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie