Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Windawa (miasto)

Windawa (miasto)

Na mapach: 57°23'06″N 21°32'46″E / 57.385, 21.54611

Windawa
Ventspils
Herb
Herb Windawy
Państwo   Łotwa
Miasto Windawa
Burmistrz Aivars Lembergs
Powierzchnia 55,4 km²
Położenie57° 23' 06 '' N
21° 32' 46'' E
Wysokość10 m n.p.m.
Ludność (2006)
•  liczba ludności
•  gęstość

43 806
796 os./km²
Miasta partnerskie Lorient
Stralsund
Vesterviik
Położenie na mapie Łotwy

Windawa
Ventspils
Strona internetowa miasta

Windawa ( łot. Ventspils, niem. Windau, ros. Вентспилс) – miasto na Łotwie , miasto wydzielone, położone nad Morzem Bałtyckim , u ujścia rzeki Windawy (Venty), w zachodniej części Kurlandii , duży niezamarzający port przeładunkowy (głównie paliwa i surowce mineralne z Rosji ) oraz pasażerski (połączenia z Lubeką , Rostockiem , Karlshamn , Nynäshamn oraz wyspą Saaremaa ), posiada międzynarodowy port lotniczy, ośrodek akademicki, turystyczny i sportowy ( łotewskie centrum olimpijskie, klub piłkarski FK Ventspils i klub koszykarski BK Ventspils).

Zamek kawalerów mieczowych w Windawie

Spis treści

Historia

Miasto zostało po raz pierwszy wspomniane w kronikach w 1290 roku. Windawa została założona przez niemiecki zakon kawalerów mieczowych , będący w XIV wieku we władaniu ziem obecnej Łotwy . Bracia zakonni wybudowali u ujścia rzeki Windawy zamek, wokół którego rozwinęła się osada handlowa. W 1378 otrzymała ona prawa miejskie, była również członkiem Hanzy . Już w tym czasie powstał tutaj ważny port. Od 1561 Windawa należała do Księstwa Kurlandii i Semigalii , lenna Rzeczypospolitej . W 1795 włączona do Cesarstwa Rosyjskiego . Od XIX wieku ważny ośrodek kultury łotewskiej . Obecnie posiada najwyższy w kraju PKB na jednego mieszkańca i najniższy wskaźnik bezrobocia.

Turystyka

W Windawie warto zobaczyć zamek kawalerów mieczowych z końca XIII wieku z bezcennymi malowidłami ściennymi. Obecnie mieści się tam muzeum historii miasta. Stare miasto ma charakter zabudowy niskiej, w większości drewnianej. Typowo miejski charakter posiada ulica Tirgus. W parku Jūrmala znajduje się otwarte muzeum kotwic oraz kursuje kolejka wąskotorowa. Warta zobaczenia jest również promenada Ostgals oraz skansen. Plaża w Ventspils posiada od 1999 Błękitną Flagę . Dla zwiedzających udostępnione jest południowe molo przy wejściu do portu. Ok. 13 km na północ od miasta znajdują się astronomiczne radary VIRAC (Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas Centrs), zamontowane tam w okresie sowieckim . Do 1994 istnienie tych instalacji było trzymane w ścisłej tajemnicy.

Ludzie

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Windawa (miasto)":

Dzień Zmarłych ...

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Tiumeń ...

Xiamen ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Windawa (miasto)":

008c. Grecja (plansza 12) ...

008c. Grecja (plansza 5) ...

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie