Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wiek Nowy

Wiek Nowy

Wiek Nowy
Częstotliwośćdziennik
KrajPolska
AdresLwów, ul. Sokoła 4
Wydawca Hipolit Śliwiński
Rodzaj czasopismadziennik informacyjny
Pierwsze wydanie1901
Ostatnie wydaniewrzesień 1939
Redaktor naczelny Bronisław Laskownicki
Średni nakład 40-80 tys. egz.

Wiek Nowy – dziennik w języku polskim, ukazujący się we Lwowie w latach 1901 - 1939 . Wydawcą i przewodniczącym spółki wydającej "Wiek Nowy" był Hipolit Śliwiński (1866-1932). Redaktorem naczelnym przez cały okres istnienia dziennika był Bronisław Laskownicki. Redakcja mieściła się przy ul. Sokoła 4.

Dziennik wzorowany był na założonej o rok wcześniej wiedeńskiej "Kronen-Zeitung", której nazwa pochodziła nie od korony cesarskiej, lecz od ceny wynoszącej 1 koronę. W roku 1912 „Wiek Nowy” osiągnął nakład 20 tys. egzemplarzy, w latach 1920-1939 wynosił 40 - 80 tysięcy.

Dziennik powstał jako organ demokratów galicyjskich, potem demokratyczno-liberalnego Polskiego Stronnictwa Postępowego, podczas wojny popierał powstały w roku 1914 Naczelny Komitet Narodowy , po przewrocie majowym 1926 poparł rządy sanacji . Dziennik ukazywał się również w okresie I wojny światowej. W okresie II wojny światowej ukazywał się do wkroczenia do Lwowa Armii Czerwonej.

W okresie międzywojennym dziennik ukazywał się w godzinach popołudniowych i kosztował 15 groszy. Dodruk wieczorny kosztował 10 groszy.

Z dziennikiem współpracowali wybitni pisarze. Andrzej Strug publikował w latach 1912 - 1913 w odcinkach powieść satyryczną "Zakopanoptikon". O sztuce pisała Janina Kilian-Stanisławska, (1898-1974), matka scenografa Adama Kiliana . Gabriela Zapolska pisała w latach 1910 - 1913 felietony i recenzje teatralne. Recenzje muzyczne pisali Zdzisław Jachimecki i Jan Karol Gall , swój debiut poetycki ogłosiła w roku 1921 Zofia Bohdanowiczowa , Bruno Jasieński nadsyłał korespondencje z Paryża.

Źródło

  • Wiesław Władyka: Krew na pierwszej stronie: sensacyjne dzienniki Drugiej Rzeczypospolitej, "Czytelnik", Warszawa, 1982


Inne hasła zawierające informacje o "Wiek Nowy":

II wiek ...

Terabajt ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linköping ...

I wiek ...

Brno ...

Uznam ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wiek Nowy":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 14) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie