Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Witamina B12

Witamina B12

Witamina B12
Ogólne informacje
Inne nazwycyjanokobalamina
kobalamina
Wzór sumarycznyC63H88CoN14O14P
SMILES
CC1=CC2=C(C=C1C)N(C=N2)C3C(C(C(O3)
CO)OP(=O)([O-])OC(C)CNC(=O)CCC4
(C(C5C6(C(C(C(=C(C7=NC(=CC8=NC
(=C(C4=N5)C)C(C8(C)C)CCC(=O)N)
C(C7(C)CC(=O)N)CCC(=O)N)C)[N-]6)
CCC(=O)N)(C)CC(=O)N)C)CC(=O)N)C)O.[C-]#N.[Co+3]
Masa molowa 1355,37 g / mol
Identyfikacja
Numer CAS 68-19-9
PubChem 5479203[1]
Niebezpieczeństwa
Zwroty bezpieczeństwa S22, S24/25
Numer RTECS GG3750000
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
ATC B 03 BA 01
Farmakokinetyka
Okres półtrwaniaw przybliżeniu 6 dni (w wątrobie 400 dni)
Wydalanie nerki
Genetyka i fizjologia
Funkcje- regulator produkcji erytrocytów
- prekursor koenzymów
Choroby niedokrwistość

Witamina B12 (nazwy chemiczne: cyjanokobalamina, kobalamina) - złożony organiczny związek chemiczny zawierający kobalt jako atom centralny . W organizmach żywych pełni rolę regulatora produkcji erytrocytów (czerwonych ciałek krwi). Jego niedobór powoduje niedokrwistość . Zaliczany jest do witamin z grupy B, tj. rozpuszczalnych w wodzie prekursorów koenzymów .

Spis treści

Rola w organizmie

Witamina B12 jest bardzo ważnym koenzymem w reakcjach metylacji w organizmie:

Powyższe reakcje istotne są w przemianach węglowodanów , białek , tłuszczów i w innych procesach. Uczestniczy także w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, przeciwdziała niedokrwistości , umożliwia syntezę kwasów nukleinowych w komórkach, przede wszystkim szpiku kostnego ; wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego , uczestniczy w tworzeniu otoczki mielinowej ochraniającej komórki nerwowe i neuroprzekaźników nerwowych, zapewnia dobry nastrój, równowagę psychiczną, pomaga w uczeniu się, skupieniu uwagi; dzięki niej zmniejsza się poziom lipidów we krwi ; wpływa na układ kostny, pobudza apetyt.

Skutki niedoboru

Skutki nadmiaru

Witamina B12 nie jest toksyczna , jednakże przy stosowaniu przez dłuższy czas bardzo dużych dawek tej witaminy zaobserwowano u niektórych ludzi objawy uczuleniowe. W bardzo wysokich dawkach może również wystąpić krwotok z jam nosowych.

Źródła w pożywieniu

Witamina B12 produkowana jest przez bakterie żyjące w układzie pokarmowym zwierząt. U człowieka powstaje w symbiozie z bakteriami układu pokarmowego. Następuje to dopiero w dystalnych częściach układu trawiennego, to jest w jelicie grubym . Ma to znaczące konsekwencje, gdyż w tych częściach jelita witaminy nie podlegają wchłanianiu i wszystko co wyprodukują bakterie zostaje wydalone wraz z kałem . Witamina B12 występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak wątroba , nerki i serce , a także chudym mięsie, rybach, skorupiakach, serach i jajach. Wbrew wcześniejszym poglądom, glony nie zawierają witaminy B12, tylko jej analog strukturalny. Jest to o tyle niebezpieczne, ponieważ w przypadku człowieka ów związek jest nieprzyswajalny, dodatkowo, zmniejsza wchłanianie właściwej witaminy. Znaczącym źródłem tej witaminy jest mleko , które dodatkowo zawiera duże ilości wapnia pomagające ją przyswajać.

Zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę B12 wynosi około 1-2 μg na dobę.

Prawidłowe stężenie witaminy B12 w surowicy krwi - 165–680 ng/l[].

Struktura chemiczna

Z chemicznego punktu widzenia witamina B12 jest złożonym związkiem kompleksowym ,w którym centralny atom kobaltu na III stopniu utlenienia jest koordynowany do atomów azotu sprzężonych pierścieni pirolowych tworzących makrocykliczny układ korynowy. Jedno wiązanie koordynacyjne azot-kobalt występuje prostopadle do płaszczyzny korynu. Drugie wiązanie prostopadłe do tej płaszczyzny jest labilne, tzn. mogą być w tym miejscu przyłączone różne ligandy , które stosunkowo łatwo się odrywają od całej cząsteczki.

Na ilustracji przedstawiona jest cyjanokobalamina, czyli witamina B12 z podstawnikiem cyjanowym w miejscu gdzie dochodzi do łatwej wymiany ligandów. Oprócz tego mogą w tym miejscu występować też grupy: grupa metylowa (metylokobalamina, MeCbl) i reszta 5'-deoksyadenozyny (5'-deoksyadenozylokobalamina, AdoCbl). Cyjanokobalamina jest najbardziej stabilna i dlatego występuje ona w preparatach handlowych. W organizmie ulega ona szybkiemu przekształceniu do metylokobalaminy, która po wymianie na ligand 5'-deoksyadenozynowy staje się aktywnym biologicznie koenzymem -B12[2]. Metylokobalamina zawierająca wiązanie Co -CH3 jest unikalnym przykładem naturalnego związku metaloorganicznego [3][4]. Strukturę przestrzenną witaminy B12 z trwałymi wiązaniami węgiel-metal rozwiązano za pomocą badań rentgenograficznych w 1956 roku, za co Dorothy Crowfoot Hodgkin otrzymała Nagrodę Nobla z chemii w 1964 roku[5].

Przypisy

  1. Witamina B<sub>12</sub> – podsumowanie ( ang. ). PubChem Public Chemical Database.
  2. Informacja na stronie Uniwersytetu w Bristolu: Structural Details for Vitamin B12
  3. JR. Guest, S. Friedman, DD. Woods, EL. Smith. A methyl analogue of cobamide coenzyme in relation to methionine synthesis by bacteria.. „Nature”. 195, ss. 340-2 (1962). PMID 13902734 . 
  4. R. Banerjee, SW. Ragsdale. The many faces of vitamin B12: catalysis by cobalamin-dependent enzymes.. „Annu Rev Biochem”. 72, ss. 209-47 (2003). doi:10.1146/annurev.biochem.72.121801.161828 . PMID 14527323 . 
  5. Informacja na stronie Uniwersytetu w Bristolu o historii odkrycia witaminy B12

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Witamina B12":

Nadciśnienie tętnicze ...

1884 ...

Niedokrwistość Addisona-Biermera ...

Ryboza ...

Kwashiorkor ...

Żywność funkcjonalna ...

Krzywica ...

Łuszczyca ...

Guzki krwawnicze ...

Dorothy Crowfoot Hodgkin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Witamina B12":

01 Znaki drogowe - znaki zakazu - część 1 (plansza 13) ...

Krew i choroby układu krwionośnego (plansza 7) ...

108. Odżywianie się (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie