Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Woda królewska

Woda królewska

Woda królewska niedługo po przygotowaniu

Woda królewska ( łac. aqua regia) - mieszanina stężonego kwasu solnego i azotowego w stosunku objętościowym 3:1. Ma bardzo silne własności utleniające , roztwarza złoto , platynę , pallad i inne metale szlachetne oraz inne odporne chemicznie metale ( cyrkon , hafn , molibden ). Odporne na jej działanie są rod , osm , wolfram i tantal oraz iryd i ruten do temperatury 100 °C.

Świeży roztwór jest bezbarwny, ale szybko przybiera kolor pomarańczowy. Jest silnie żrący. Dawniej używany w laboratoriach do czyszczenia szklanych naczyń z zanieczyszczeń organicznych i osadów metali.

Proces roztwarzania złota przez wodę królewską można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to utlenienie atomów złota do jonów Au3 + przez silny utleniacz, jakim jest kwas azotowy(V):

Au + NO^{-}_{3} + 4 H^{+} \longrightarrow Au^{3+} + NO \uparrow + 2 H_2 O

Równowaga w tej reakcji jest przesunięta silnie w lewo (dlatego sam kwas azotowy(V) nie jest w stanie roztworzyć złota), ale powstałe jony złota są od razu wiązane z jonami Cl-, w wyniku czego powstają jony chlorozłocianowe AuCl^{-}_{4}

Au^{3+} + 4 Cl^{-} \longrightarrow Au Cl^{-}_{4}

Bardzo silnymi czynnikami utleniającymi w wodzie królewskiej są chlorek nitrozylu i chlor , powstałe w reakcji:

 3 HCl + HNO_3 \longrightarrow NOCl + Cl_2 + 2 H_2 O

Chlorek nitrozylu występuje w wodzie królewskiej w bardzo małych ilościach - zasadnicze działanie mieszaniny polega na utlenianiu metalu przez kwas azotowy(V) i wiązaniu powstałych jonów w kompleksy chlorkowe.

Historia

Woda królewska została odkryta w IX wieku naszej ery przez arabsko-jemeńskiego alchemika Dżabira Ibn Hajjana . Jednym z powodów jej odkrycia była chęć uzyskania mitycznego kamienia filozoficznego .

W przeszłości była cenionym i chętnie używanym odczynnikiem alchemicznym. Przypisywano jej magiczne właściwości, które jakoby były niezbędne do rozpuszczania złota i srebra.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Woda królewska":

Oddychanie komórkowe ...

Fosforan wapnia ...

Globuliny ...

Tapiseria ...

Kwas fosforowy ...

Eunectes ...

Mantua ...

Eksperyment kortowski ...

Fruktoza ...

Chemoklina ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Woda królewska":

22 Eksploatacja i obsługa pojazdu (plansza 9) ...

Procent z danej liczby (plansza 12) ...

010b. Rzym (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie