Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wojciech Brudzewski

Wojciech Brudzewski

Wojciech z Brudzewa

Urodzony 1445
Brudzew koło Kalisza
Zmarłok. 1497
Wilno

Wojciech Brudzewski, Wojciech z Brudzewa, Albert Brudzewski, łac. Albertus de Brudzewo (ur. ok. 1445 w Brudzewie koło Kalisza [1], zm. ok. 1497 w Wilnie ) – polski astronom i matematyk , czołowy przedstawiciel krakowskiej szkoły matematyczno-astronomicznej; filozof , pedagog , dyplomata .

Był wybitnym profesorem Akademii Krakowskiej , w której nauczał przez 20 lat. Jego uczniami byli m.in. Mikołaj Kopernik , Bernard Wapowski , Konrad Celtis .

Wojciech z Brudzewa był wyraźnie nieufny wobec systemu geocentrycznego. Jako pierwszy stwierdził, że Księżyc porusza się po elipsie i że w stronę Ziemi zwrócony jest zawsze tylko jedną stroną. Zestawił tablice do obliczeń położenia ciał niebieskich . W roku 1482 napisał dzieło Commentum planetarium in theoricas Georgii Purbachii, które było komentarzem do podręcznika Nowe teorie planet Georga von Peurbacha . Prawdopodobnie w roku 1495 wyjechał do Wilna na dwór wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka , gdzie pełnił funkcję jego sekretarza.

Przypisy

  1. Źródła historyczne podają, że Wojciech urodził się w Brudzewie koło Kalisza . Bardziej prawdopodobne jest, że pochodził z Brudzewa w obecnym powiecie kaliskim , jednak możliwe jest także, że pochodził on z nieco dalej od Kalisza położonego Brudzewa w obecnym powiecie tureckim .

Bibliografia

  • Iłowiecki M., Dzieje nauki polskiej, Warszawa 1981
  • Retinger J., Polacy w cywilizacjach świata, Warszawa 1937

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wojciech Brudzewski":

1972 ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Wojciech Brudzewski Wojciech z BrudzewaUrodzony 1445 Brudzew koło Kalisza Zmarłok. 1497 Wilno Wojciech Brudzewski, Wojciech z Brudzewa, Albert Brudzewski, łac. Albertus de Brudzewo (ur. ...

1986 ...

Wojciech Bogusławski ...

Maciej Słomczyński ...

Torebka kłębuszka nerkowego ...

Ciałko nerkowe ...

Teatr Nasz ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wojciech Brudzewski":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

016a. Polska Piastów (plansza 21) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie