Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Efraim Oloff (duchowny)

Efraim Oloff (duchowny)

Efraim Oloff, (ur. 27 sierpnia 1685 , zm. 15 czerwca 1735 ), duchowny luterański , uczony toruński .

Życiorys

Efraim Oloff pochodził z rodziny o korzeniach duńskiego , osiadłej w Grudziądzu . Jego ojcem był toruński pastor Marcin Oloff, a matką Konkordia Kersten. W latach 16941706 kształcił się w Gimnazjum Akademickim w Toruniu , a w latach 17061712 w Lipsku , gdzie studiował teologię .

W latach 1712 - 1713 nauczał w Gimnazjum Akademickim w Toruniu, gdzie był pierwszym profesorem języka polskiego . Poza tym udzielał prywatnych lekcji hebrajskiego kandydatom na kaznodziejów, oraz wykładał historię i geografię . W 1713 przeniósł się do Elbląga , gdzie został kaznodzieją polskim i niemieckim. W Elblągu dalej nauczał języka polskiego. Wydał tam w 1713 r. druk w języku polskim pt. Potrzebne o żywot wieczny się staranie. W 1714 ożenił się z Krystyną Grass, córką kupca elbląskiego.

W 1721 r. Efraim Oloff powrócił do Torunia, gdzie otrzymał stanowisko pastora i kaznodziei polskiego i niemieckiego w kościele Świętej Trójcy na Nowym Mieście . Jako gorliwy luteranin wielokrotnie ostro występował przeciw polskim kołom katolickim . W czasie tzw. tumultu toruńskiego w 1724 r. został posądzony o napisanie antykatolickiego paszkwilu, a jezuici uznali go za jednego z inicjatorów tumultu i oskarżyli o podburzanie uczniów z Gimnazjum. W tej sytuacji musiał przejściowo schronić się, wraz z seniorem zboru toruńskiego Krzysztofem Geretem, w Prusach Książęcych . Sąd asesorski skazał ich na wygnanie , jednak król wydał dla nich list żelazny i w początku 1725 r. Oloff wrócił do Torunia.

Działalność naukowa

Oloff był także naukowcem zajmującym się bibliografią oraz posiadał pasję kolekcjonerską. Jako erudyta był on najwybitniejszym uczniem i kontynuatorem prac Marcina Böhma. Oloff zajmował się badaniami dotyczącymi toruńskiej oświaty i dziejów reformacji w Toruniu. Wiele z zebranych przez niego materiałów pozostało w rękopisach, a niektóre zaginęły. Wśród zaginionych rękopisów Oloffa znalazła się niezwykle interesująca praca dotycząca dziejów drukarstwa polskiego, z której korzystał Joachim Lelewel . Niektóre z prac Oloffa ukazały się drukiem. W 1727 r. w Toruniu ogłosił on zbiorek, który niestety nie zachował się, pt. Pieśni niektóre z niemieckiego na język polski przetłumaczone... W następnym roku wznowił wydaną przez Samuela Dambrowskiego Postyllą chrześciańską, stanowiącą przez długi czas najpoczytniejszy druk na Śląsku i wśród luterańskich Mazurów w Prusach, służącą też, jako podręcznik do nauki języka polskiego.

Interesował się polską pieśnią kościelną. Uczestniczył w przygotowywaniu do druku wydanego w Lipsku w 1728 r. zbioru pt. Kancyonał Toruński to jest pieśni chrześciańskie... Największym osiągnięciem Oloffa było przygotowanie wielkiego dzieła historycznego o hymnologii polskiej. Dzieło to, zatytułowane Polnische Liedergeschichte von polnischen Kirchengesängen und dererselben Dichtern und Übersetzern... (Historia pieśni polskich, o polskich pieśniach kościelnych, ich autorach i tłumaczach...'), zostało wydane już po śmierci autora w 1744 r. w Gdańsku . Obejmowało całość polskiej pieśni kościelnej: katolickiej, luterańskiej, kalwińskiej i ariańskiej .

Efraim Oloff, podobnie jak jego ojciec, zgromadził bogaty księgozbiór. Składał się on w przeważającej mierze z dzieł teologicznych, w tym licznych poloników. Zbiory te zostały sprzedane po jego śmierci.

Zmarł 15 czerwca 1735 r. w Toruniu. Jego synem był Efraim Oloff .

Źródła

  • S. Salmonowicz, Efraim Oloff (1685—1735) badacz literatury polskiej, erudyta toruński czasów saskich, "Ruch Literacki", r. 13:1972, z. 5, s. 299-305.
  • S. Salmonowicz, W kręgu toruńskich erudytów osiemnastego wieku, [w:] Księga pamiątkowa 400-lecia Toruńskiego Gimnazjum Akademickiego, Toruń 1972, s. 225-239.


Inne hasła zawierające informacje o "Efraim Oloff (duchowny)":

Biskup ...

XVI wiek ...

1972 ...

Jan Dąbrowski ...

1986 ...

Ignacy Hołowiński ...

1977 ...

1852 ...

Konstanty Fredro ...

1878 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Efraim Oloff (duchowny)":

016c. Polska Piastów (plansza 9) ...

125 Wzrost znaczenia Rosji, Austrii i Prus w XVIII wieku (plansza 3) ...

017b. Polska Jagiellonów (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie