Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Unia kalmarska

Unia kalmarska

Kalmarunionen
unia kalmarska


1397 – 1523
Flaga
Herb
Flaga Herb
Położenie
Stolica Kopenhaga
Ustrój polityczny królestwo
Typ państwa unia personalna
Ostatnia głowa państwa król Fryderyk I Oldenburg
Data powstania 17 czerwca 1397
Gustaw I Waza królem Szwecji 6 czerwca 1523

Unia kalmarska – zawarta 20 lipca 1397 na zamku w Kalmarze unia między Danią , Szwecją i Norwegią . Związek powstał w wyniku zabiegów politycznych królowej Danii Małgorzaty I i jednoczył trzy państwa pod berłem jednego monarchy.

Unia nie została potwierdzona żadnym dokumentem prawnym. Państwa skupione w unii wybierały wspólnego władcę. Pierwszym królem tych trzech unijnych państw został – miesiąc wcześniej koronowany na króla Danii – Eryk Pomorski .

Państwa unijne zobowiązały się do wspólnego prowadzenia wojen. Formalnie zachowały niezależność, lecz decydująca rola przypadła Danii. Był to ówcześnie najpotężniejszy sojusz północnej Europy. Duńskie interesy kierowały się w kierunku Niemiec . Częste wojny w Szlezwiku , Holsztynie czy na Pomorzu nie były opłacalne dla Szwecji, która handlowała z państwami południowymi swoim żelazem . Jednocześnie urzędnicy duńscy w Szwecji, z dala od swojego kraju, uprawiali własną politykę, często nieprzyjazną wobec Szwedów. Szwecja zaczęła domagać się więc własnego rządu.

List Kalmarski

W 1448 r. Szwecja, a w 1449 r. Norwegia, wybrały na króla Karola VIII , ale w Danii wybrano królem Chrystiana I Oldenburga .

W Szwecji wybuchły walki o uznanie monarchy. Chrystian II Oldenburg (w Szwecji znany jako Chrystian Okrutny, szw. Kristan Tyrann) zdołał odzyskać tron szwedzki . W 1520 zorganizował rzeź Sztokholmu , w której wymordowano 82 przeciwników króla, mimo jego obietnicy amnestii . W związku z tym w 1521 doszło do kolejnego buntu Szwedów.

Unia kalmarska rozpadła się ostatecznie po wyborze 6 czerwca 1523 Gustawa Wazy na króla Szwecji.

Sama idea unii odżyła jeszcze raz w XVII wieku. Podczas II wojny północnej król Szwecji Karol X Gustaw zerwał pokój w Roskilde i najechał Danię z Norwegią w 1659 roku w imię zjednoczenia całej Skandynawii . Jego śmierć w 1660 roku i pomoc Holandii , Brandenburgii-Prus i Rzeczypospolitej uniemożliwiły realizację tego planu.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Unia kalmarska":

Adwentyzm ...

1499 ...

Szkoci ...

Nowa Anglia ...

Zygmunt III Waza ...

1878 ...

Rocznik statystyczny ...

Przeszczepianie narządów ...

Szkocja ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Unia kalmarska":

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 9) ...

127 Unia polsko-saska (plansza 12) ...

111. Polska i Litwa za panowania Jagiellonów (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie