Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wojna chińsko-wietnamska

Wojna chińsko-wietnamska

Wojna chińsko-wietnamska

Inwazja Chin na Wietnam
Data 17 lutego16 marca 1979
Miejscegranica chińsko - wietnamska
Wyniknierozstrzygnięta
Strony konfliktu
  Chiny   Wietnam
Dowódcy
Yang Dezhi
Xu Shiyou
Văn Tiến Dũng
Phạm Văn Đồng
Lê Duẩn
Siły
ponad 200 000 żołnierzy
400 czołgów
250 000 żołnierzy
Straty
Chińskie źródła:
6 900 zabitych
15 000 rannych
Zachodnie źródła:
26 000 zabitych
37 000 rannych
420 czołgów
Zachodnie źródła:
20 000 zabitych
32 000 rannych
185 zniszczonych czołgów
Wietnamskie źródła:
100 000 zabitych cywili

Wojna chińsko-wietnamska, zwana również III wojną indochińską[1] – krótkotrwały konflikt zbrojny o charakterze lokalnym pomiędzy Chińską Republiką Ludową a Socjalistyczną Republiką Wietnamu , który miał miejsce w 1979 .

Stosunki pomiędzy tymi krajami zawsze były napięte[2] – wpływała na to rywalizacja o prymat w regionie, nieregulowane kwestie graniczne, zaś w okresie zimnej wojny globalna polityka i rywalizacja mocarstw światowych.

Działania zbrojne rozpoczęte przez Chiny były odpowiedzią na incydenty w spornej strefie granicznej oraz inwazję i okupację Kambodży (wojna kambodżańsko-wietnamska), która położyła kres dyktaturze Czerwonych Khmerów popieranej przez Chińczyków[3]. Znaczenie miały również motywy geopolityczne – rywalizacja z ZSRR o wpływy w tym regionie świata[4], chęć wykazania, że jest on tylko "papierowym niedźwiedziem polarnym"[5], niezdolnym do realnej sojuszniczej pomocy w przypadku zagrożenia.

15 lutego 1979 ChRL ogłosiła zamiar odwetowego uderzenia na Wietnam. Dwa dni później około 200.000 żołnierzy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (zmobilizowanych było znacznie więcej) przy wsparciu 200 czołgów i artylerii frontalnie wkroczyło na teren sąsiedniego państwa. Co ciekawe, niektóre z atakujących jednostek, głównie pomocniczych, kilka lat wcześniej wspierały Wietnamczyków w walce przeciwko wojskom amerykańskim ( wojna wietnamska ).

Większość regularnych wojsk wietnamskich zaangażowanych było w Kambodży. Według źródeł wietnamskich Chińczykom przeciwstawiono 70.000 żołnierzy, większość stanowiła oddziały tzw. straży granicznej[6]; źródła chińskie podają wartość dwukrotnie większą.

Wojska chińskie, które wdarły się ostatecznie na około 30-40 km w głąb terytorium przeciwnika, posuwały się wolno ze względu na silny opór[7], trudno dostępny górzysty, gęsto zalesiony teren i problemy z zaopatrzeniem. Główne walki miały miejsce w prowincjach Cao Bang , Lao Cai i Lang Son , na początku marca zajęto miasto Lang Son . Niedługo potem Chińczycy ogłosili osiągnięcie zakładanych celów, a więc zwycięstwo, i rozpoczęli wycofywanie, zakończone 16 marca. Wojna nie wpłynęła jednak w żaden sposób na zmianę sytuacji w Kambodży, co było strategicznym celem Chin. Również Wietnamczycy ogłosili swój triumf w wojnie.

Liczba ofiar nie jest pewna (około 20.000 po każdej ze stron, Wietnamczycy twierdzą, że dodatkowo zginęło 100.000 cywili ), obie strony podają sprzeczne informacje. Armia chińska poniosła stosunkowo duże straty, ponieważ była słabo wyszkolona, zaopatrzona i dowodzona, w porównaniu z zaprawionymi we wcześniejszych walkach Wietnamczykami; błędem było zaangażowanie tylko sił lądowych.

Bezpośrednimi efektami wojny było m.in. dewastacja okupowanego terenu (wycofujący się Chińczycy stosowali taktykę spalonej ziemi ), postępująca militaryzacja strefy przygranicznej obu państw, dyskryminacja i emigracja chińskich mniejszości narodowych z Wietnamu, część z nich stanowili tzw. boat people . Wojna utwierdziła Wietnamczyków w przekonaniu o olbrzymim zagrożeniu ze strony Chin dla ich kraju, wzmocniła również więzi z ZSRR. Chińczycy przekonali się o konieczności modernizacji swojej armii.

Panuje przekonanie, że wojna chińsko-wietnamska była kompletną klęską Chin w wymiarze militarnym i politycznym (dyplomatycznym), niektórzy autorzy[5] prezentują jednak odmienne zdanie.

Konflikty graniczne między oboma krajami nie ustawały aż do końca lat 80., w dalszym ciągu istnieją sprawy sporne, np. dotyczące wysp: Paracelskich i Spratly .

Przypisy

  1. Poprzednie to: I wojna indochińska – 1946-1954 o wyzwolenie Wietnamu spod kolonialnej władzy Francji , II wojna indochińska – 1957-1975 wojna wietnamska .
  2. Jedynie z niewielką przesadą można powiedzieć, że nieprzerwanie trwają od początków naszej ery.
  3. Był to policzek dla Chin, które nie potrafiły zapewnić bezpieczeństwa poplecznikowi. Do niewoli dostało się około 10000 chińskich "doradców" wojskowych [Bakshi, 2000]. Konflikt ten był również rodzajem wojny zastępczej między Chinami a ZSRR, stąd można traktować wojnę wietnamsko-chińską jako jej kolejny epizod.
  4. Wietnam – " Kubą Wschodu" [Globalsecurity.org, b.r.] – nawiązanie do kryzysu kubańskiego z 1962, który nieomal doprowadził do wybuchu wojny światowej.
  5. 5,0 5,1 Elleman, 1996
  6. Nie były to jednak oddziały drugiego rzutu czy gorzej wyszkolone, wręcz przeciwnie – odznaczały się dobrym wyposażeniem, elastyczną taktyką i doświadczeniem w walce.
  7. Wietnamczycy skutecznie stosowali taktykę partyzancką , w której zdobyli doświadczenie w czasie wojny wietnamskiej.

Bibliografia

  1. G.D. Bakshi, 2000: The Sino-Vietnam War-1979: Case Studies in Limited Wars ( ang. ). [dostęp 30 listopada 2008].
  2. B. Elleman, 1996: Sino-Soviet Relations and the February 1979 Sino-Vietnamese Conflict ( ang. ). [dostęp 30 listopada 2008].
  3. Globalsecurity.org, b.r.: Chinese Invasion of Vietnam February 1979 ( ang. ). [dostęp 30 listopada 2008].Inne hasła zawierające informacje o "Wojna chińsko-wietnamska":

II wiek ...

Adwentyzm ...

Synagoga Chóralna w Kownie ...

1499 ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Antanas Smetona ...

Działania wojenne ...

Szlezwik ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wojna chińsko-wietnamska":

008c. Grecja (plansza 12) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie