Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wola Filipowska

Wola Filipowska

Wola Filipowskawieś w Polsce położona w województwie małopolskim , w powiecie krakowskim , w gminie Krzeszowice .

Od XIV w. do 1975 r. miejscowość należała do województwa krakowskiego, w okresie powojennym do powiatu chrzanowskiego. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa miejskiego krakowskiego .

Przez miejscowość przebiega linia kolejowa Kraków – Katowice (przystanek Wola Filipowska ) oraz Droga Krajowa 79 (odcinek tej drogi w Woli Filipowskiej jest na 18 miejscu w Małopolsce miejsc szczególnie niebezpiecznych na drogach krajowych).Przez wieś przepływa Dulówka i Filipówka

Do wsi należy przysiółek Białka .

Spis treści

Informacje

Na terenie wsi mieści się: -Zespół Placówek Oświatowych; -Mini Sam; -Ani-But Zakład Produkcji Obuwia; -Elzet folia opakowania nadruk; kościół rzymskokatolicki ; -remiza OSP; -cmentarz; -biblioteka; -LKS "Wolanka"; - przystanek kolejowy . W roku 2000 powstała grupa śpiewacza "Wolanie". Oprócz wyznawców religii rzymskokatolickiej, istnieje też grupa Świadków Jehowy (ok. 1% – 25 osób).

Historia

Pierwotna Wola znajdowała się na miejscu przysiołka Stara Wola, położonej wśród Puszczy Dulowskiej w kierunku Rudna . Mieszkańcy wsi początkowo zajmowali się pędzeniem smoły i wypalaniem węgla drzewnego dla pobliskiego zamku " Tęczyn ".

W poł. XIX w. na wschodnim skraju wsi, na pograniczu z Krzeszowicami (obecnie teren administracyjny tego miasta), umieszczono cegielnię, przeniesioną przez Potockich z Tenczynka . Produkowane tu z ogniotrwałej glinki mirowskiej i grojeckiej piece i kuchnie kaflowe stały się znane także zagranicą (np. na Bukowinie i na Węgrzech ).

Przy granicy z Krzeszowicami stoi głaz, upamiętniający miejsce rozstrzelania 23 listopada 1943 r. przez Niemców 42 zakładników z więzienia Gestapo przy ul. Montelupich w Krakowie . Trzy dni wcześniej (20 listopada 1943) gestapowiec i niemiecki strażnik kolejowy ( Bahnschutz ) ulegli w wsi wypadkowi podczas rozminowania torów. Strażnik zmarł. Niemcy nie wykryli sprawców podłożenia dynamitu, mimo to dokonali odwetu.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. od Woli Filipowskiej odłączono wschodnie tereny wsi (tzw. "Zielona") przyłączając je do miasta Krzeszowice. W późniejszym okresie nadano nazwy ulic. W roku 2010 wzdłuż każdej z ulic wprowadzono nową uporządkowaną numerację domów.

Szlaki rowerowe
- z Krzeszowic przez Miękinię , Dolinę Kamienic , Wolę Filipowską, Puszczę Dulowską , Las Orley , rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno , Sankę , Dolinę Sanki i Niedźwiedzią Górę do Krzeszowic.

Linki zewnętrzne

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Wola Filipowska":

Miejsce zamieszkania ...

Determinizm ...

Karma ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Józef Kowalczyk ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Prawo kanoniczne ...

Maria Kazimiera d'Arquien ...

Demokracja ...

1937 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wola Filipowska":

131. Powstanie Straconych Szans (plansza 9) ...

12. Demokracja bezpośrednia i pośrednia (plansza 19) ...

Komizm w Zemście (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie