Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych

Dzień 1 listopada
Typ święta chrześcijańskie
Religie katolicyzm , prawosławie , anglikanizm , luteranizm , metodyzm
Upamiętniawszystkich znanych i nieznanych świętych
Podobne święta Dzień Zaduszny , Zaduszki
Wszystkich Świętych na cmentarzu w Oświęcimiu , 1 listopada 1984.

Wszystkich Świętych, ( łac. festum omnium sanctorum) – rzymskokatolicka uroczystość (część innych kościołów również ją uznaje, w tym anglikański i wiele z luterańskich ) obchodzona w Polsce 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych .

Spis treści

Historia

Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom , którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa , a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej . Pierwotnie święto to obchodzono 13. maja.

W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych, lub ich części, na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon , kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom, w dniu 1 maja.

Papież Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość z 13. maja na dzień 1.listopada. Powodem były prawdopodobnie trudności z wyżywieniem rzesz pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę. W 837 Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego . Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół .

Współczesność

Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy , co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze , aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. To święto ma charakter religijny, głównie katolicki, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Święto to było dniem wolnym również w czasach PRL-u , ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Nazwa ta utrwaliła się w świadomości wielu osób, jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej : Wszyscy Święci[1].

Następnego dnia po Wszystkich Świętych w Dzień Zaduszny ( 2 listopada ) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych[2] (w Polsce zwany Zaduszkami ). Dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan zachodnich jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata. Pamięć o zmarłych znajduje również bardziej świecki wyraz. Organizuje się zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki.

Święta prawosławne

W prawosławiu podobne święto obchodzi się w pierwszą niedzielę po Pięćdziesiątnicy (Zesłaniu Ducha Świętego na apostołów) lub według innych źródeł - w sobotę przed Pięćdziesiątnicą[3]. Praktycznie w Rosji , części Białorusi i Ukrainy utożsamia się takie święto (lub tylko Zaduszki) z tzw. dniem rodzicielskim (родительский день) lub Radonicą (ros. Радуница), obchodzonymi kilka razy do roku, ale najczęściej w okresie wielkanocnym , przy czym powinien to być wtorek , rzadziej poniedziałek tygodnia tomaszowego następującego po tygodniu wielkanocnym (rozpoczynającym się zgodnie z chrześcijańskim liczeniem dni tygodnia niedzielą wielkanocną)[4]. Natomiast według zwyczajów południowych prawosławnych Słowian święta takie obchodzono w Wielkim Tygodniu .

Jednym z najdawniejszych, zachowanych kazań spisanych w języku polskim jest kazanie na Dzień Wszystkich Świętych (In Die Omnium Sanctorum). Kazanie to znajduje się w rękopisie Biblioteki Kapitulnej w Pradze i pochodzi z połowy XV wieku[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. 1 listopada - Wszyscy Święci . - materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 16.10.2009]
  2. 2 listopada - Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych . materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 16.10.2009]
  3. Wsieleńskije roditielskije subboty, Słownik prawosławny, dostępne w Internecie, dostęp 2007-01-24, 08:10
  4. Pełny tekst kazania znajduje się w : Najdawniejsze zabytki języka polskiego, oprac. W. Taszycki, Wrocław 1975.


Inne hasła zawierające informacje o "Wszystkich Świętych":

Wszystkich Świętych Wszystkich ŚwiętychDzień 1 listopada Typ święta chrześcijańskie Religie katolicyzm , prawosławie , anglikanizm , luteranizm , metodyzm Upamiętniawszystkich znanych i nieznanych świętychPodobne ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych listopada Kraje  Meksyk Typ świętareligijno-etniczneUpamiętniazmarłychZnaczenieoddawani czci pozagrobowemu życiu zmarłych i więzom rodzinnymInne nazwyDzień ZmarłychPodobne święta Dzień Zaduszny Wszystkich Świętych Zaduszki Współczesny wielkomiejski meksykański ołtarz w dzielnicy Xochimilco Meksysku , ( 2006 )Rzeźba ludowa postaci ...

Dzień Zaduszny Dzień ZadusznyŚwięty Krzyż na cmentarzu Skogskyrkogårdenw noc Wszystkich Świętych w Sztokholmie (3 listopada 2008).Dzień 2 listopada Typ święta chrześcijańskie Religie katolicyzm Upamiętniadusze zmarłych przodkówZnaczeniepamięć o zmarłychPodobne ...

Biskup ...

Rak języka ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wszystkich Świętych":

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 12) ...

19 Sygnały na drodze. Hierarchia sygnałów i znaków (plansza 5) ...

01 Znaki drogowe - znaki zakazu - część 2 (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie