Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wyprawy krzyżowe

Wyprawy krzyżowe

Krzyżowcy z XI-XIII wieku
Zdobycie Jerozolimy podczas I wyprawy krzyżowej (1099 r.) - ilustracja ze średniowiecznego manuskryptu
Zamek krzyżowców w Zatoce Akaba , Egipt
Mapa ukazująca bliski wschód pomiędzy pierwszą a drugą krucjatą

Wyprawy krzyżowe – łączna nazwa wszystkich krucjat prowadzonych od XI do XIII w. w celu odbicia, a następnie obrony miejsc związanych z religią chrześcijańską w Palestynie . Uczestników wypraw krzyżowych nazywa się zbiorczo krzyżowcami.

Spis treści

Przyczyny wypraw krzyżowych

  • odpowiedź i reakcja na agresywną politykę prowadzoną przez władców muzułmańskich[1] :
  • odbicie (a dopiero potem obrona) Jerozolimy , Świętego Grobu Pańskiego i Ziemi Świętej z rąk niewiernych
  • głoszenie religii chrześcijańskiej
  • obrona pogranicza Bizancjum
  • przeludnienie Europy, brak ziemi, liczne rycerstwo bez ziemi i zajęcia
  • dążenia miast włoskich do rozszerzenia szlaków handlowych
  • opanowanie Ziemi Świętej przez Turków - prośba cesarza bizantyjskiego o pomoc
  • rywalizacja papiestwa z cesarstwem - w 1095 r. papież Urban II wezwał do krucjat, obiecując zbawienie, korzyści materialne[], wolność dla chłopów[].

Interesy krzyżowców :

  • przeludnienie Europy a także ciągłe konflikty między władcami europejskimi (brak ziem do podziału)[2],
  • chęć wzbogacenia się biednego rycerstwa [3],
  • możliwość odpuszczenia wszelkich grzechów, lecz również uzyskania błogosławieństwa za udział w krucjacie [4]

7 wypraw krzyżowych

Niektórzy historycy za VI wyprawę uważają krucjatę cesarza Fryderyka II w latach 1228 - 1229 , nie miała ona jednak charakteru ekspedycji zbrojnej, a była swego rodzaju misją dyplomatyczną, w wyniku której na drodze rokowań udało się odzyskać krzyżowcom Jerozolimę z korytarzem łączącym ją z wybrzeżem, Betlejem i Nazaret, a więc uzyskali więcej niż w niejednej prawdziwej krucjacie. W przypadku uznania tej misji za wyprawę krzyżową numeracja ostatnich dwóch krucjat się zmienia (z VI na VII i z VII na VIII).

Oprócz tego oficjalnym wyprawom krzyżowym towarzyszyły też tzw. wyprawy ludowe, w których uczestniczyły tłumy przypadkowych cywilów i wszystkie z nich zakończyły się masakrami tych ludzi. Zalicza się do nich:

  • I wyprawa ludowa 1096 , poprzedzająca I wyprawę krzyżową, prowadzona przez kaznodzieję Piotra z Amiens , która dokonała kilku masowych rzezi ludności żydowskiej w Nadrenii i na szlaku swoich przemarszów, po czym została zmasakrowana przez oddziały sułtana Ar Rumu, pod Niceą (Nikeją, Nikają) , niedaleko Konstantynopola .
  • II wyprawa ludowa 1147 – towarzysząca II wyprawie krzyżowej, podzieliła losy tej ostatniej.
  • Krucjata dziecięca 1212 – prowadzona przez grupę francuskich i włoskich kaznodziejów ludowych. Zgromadziła ona kilkadziesiąt tysięcy dzieci, które zostały załadowane na okręty weneckie i genueńskie. Większość dzieci zginęła z głodu na okrętach, reszta została wysadzona na Cyprze lub sprzedana w niewolę muzułmanom.

Skutki wypraw krzyżowych

Na temat znaczenia i skutków wypraw krzyżowych naukowcy wciąż toczą zażarte dyskusje. W każdym razie wśród potencjalnych skutków wymieniane są:

Przypisy

  1. 1 "Przez cale stulecia peregrini Christi (pielgrzymi Chrystusa) mogli odwiedzać bez większych przeszkód święte miejsca w Jerozolimie i pozostałych miastach Palestyny. W roku 1009 fatymidzki kalif Al-Hakim nakazał jednak zburzyć kościół Grobu Pańskiego. Różnorodne szykany, jakie coraz częściej zaczęły dotykać chrześcijańskich pielgrzymów, stały się głównym powodem wystąpienia przez papieża z wezwaniem do podjęcia wyprawy krzyżowej". 2 "Powstanie i szybki rozwój tureckiego sułtanatu seldżuckiego, spowodowało, że Turcy przejęli kontrolę nad całym Bliskim Wschodem, łącznie z Jerozolimą, do której w 1079 roku sułtan Sulejman zabronił wstępu chrześcijanom wszystkich wyznań." Angus Konstam: Wyprawy krzyżowe. Warszawa: Świat Książki, 2005. 
  2. Patrz przypis 3. 
  3. '. 
  4. "Poganie byli prawdziwymi wrogami. Wojna z nimi stanowiła wojnę sprawiedliwą. Ci, którzy będą zabijać muzułmanów, nie tylko uzyskają odpuszczenie wszelkich grzechów, lecz również błogosławieństwo. Walka z muzułmanami stała się dowodem pobożności. Papież kierował swój apel do możnych pożądających posiadłości ziemskich i zachęcał ich, aby szukali bogactw poza ziemiami chrześcijan. Wzywał rycerzy, aby zdali rachunek ze swoich grzechów, a następnie zostali "rycerzami Chrystusa". Śmierć na polu walki przyniesie im zbawienie, a zwycięstwo sprawi, ze "posiadłości waszych wrogów staną się wasze". Papież świetnie znał swoich słuchaczy, kierując do nich apel, w którym perspektywa wiecznego zbawienia łączyła się z nadzieją na zdobycie bogactw materialnych. Wyprawa musi zakończyć się powodzeniem, ponieważ "Chrystus będzie waszym chorążym". Zebranym papież udzielił odpustu zupełnego, a wszystkim, którzy zgłosili swój udział, przypiął do prawego ramienia biały krzyż na znak, iż są "rycerzami Chrystusa."Angus Konstam: Wyprawy krzyżowe. Warszawa: Świat Książki, 2005. 

Bibliografia

  • Angold M. , Czwarta Krucjata, Bellona, Warszawa 2006.
  • Biziuk P., Hattin 1187, Bellona, Warszawa 2004.
  • Dupuy R.E. i T.N., Historia wojskowości. Starożytność – średniowiecze, Bellona, Warszawa 1999.
  • Konstam A., Wyprawy krzyżowe, Świat Książki, Warszawa 2005.
  • Leśniewski S., Jerozolima 1099, Bellona, Warszawa, 1995.
  • Madden T., The New Concise History of the Crusades, Rowman and Littlefield, Lanham 2005.
  • Madden T. et Al., The Fourth Crusade: The Conquest of Constantinople, University of Pennsylvania Press, Philadelphia 1997.
  • Manteuffel T. , Historia Powszechna. Średniowiecze, PWN, Warszawa 2002.
  • Michałek A., Wyprawy krzyżowe. Armie ludów tureckich, Bellona, Warszawa 2001.
  • Michałek A., Wyprawy krzyżowe. Normanowie, Bellona, Warszawa 2002.
  • Pernoud R. , Kobieta w czasach wypraw krzyżowych, Atext, Gdańsk 1996.
  • Runciman S. , Dzieje wypraw krzyżowych, Warszawa 1987.
  • Składankowie M. i B., Wyprawy krzyżowe, KiW, Warszawa 1968.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wyprawy krzyżowe":

Mieszko II Lambert ...

Akcja (prawo) ...

Fabian Bellingshausen ...

Zygmunt III Waza do wszczęcia przez Zygmunta III Wazy kolejnej wojny z Rosją ( 1609 - 1618 ), jako Wyprawy krzyżowej przeciwko prawosławiu, pobłogosławionej przez papieża Pawła V . Wojna rozpoczęła się ...

Historia Australii ...

Wyprawy krzyżowe Krzyżowcy z XI-XIII wiekuZdobycie Jerozolimy podczas I Wyprawy krzyżowej (1099 r.) - ilustracja ze średniowiecznego manuskryptu Zamek krzyżowców w Zatoce ...

1863 ...

Herodot ...

Gall Anonim uciekać. (za Jerzy Zathey)Anonim to wysokiego rodu Francuz, zaginiony w czasie pierwszej Wyprawy krzyżowej hrabia Hainaut – Baldwin II.Szeroka dyskusja nad pochodzeniem Galla Anonima ...

Przypadki Robinsona Kruzoe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wyprawy krzyżowe":

035 Kryzys i odbudowa państwa Piastów (plansza 10) ...

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 7) ...

030b Wyprawy Krzyżowe (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie