Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wyspy Kurylskie

Wyspy Kurylskie

Wyspy Kurylskie

Wyspy Kurylskie ( jap. クリル列島 - Kuriru Rettō albo 千島列島 - Chishima Rettō: Archipelag Tysiąca Wysp, ros. Курильские острова) − archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym . Położony między japońską wyspą Hokkaido a półwyspem Kamczatka . Składa się z ponad 30 większych i wielu mniejszych wysp. Ogólna powierzchnia 15,6 tys. km². Wchodzą w skład obwodu sachalińskiego Federacji Rosyjskiej , południowa część archipelagu jest przedmiotem sporu prawnego pomiędzy Japonią a Rosją . Rosja proponowała w 1956 i 2004 roku oddanie Japonii dwóch z czterech spornych wysp, jednak Japonia nie przyjęła oferty[1].

Archipelag składa się z dwu równoległych łańcuchów wysp: Dużego Łańcucha Kurylskiego (Большая Курильская гряда) o długości 1200 km i Małego Łańcucha Kurylskiego (Малая Курильская гряда) o długości 120 km. Wyspy oddzielone są od siebie Cieśninami Kurylskimi, których jest łącznie 26. Najważniejsze z nich to:

  • Pierwsza Cieśnina Kurylska
  • Czwarta Cieśnina Kurylska
  • Cieśnina Siewiergina
  • Cieśnina Kruzenszterna
  • Cieśnina Diany
  • Cieśnina Bussol
  • Cieśnina Urup
  • Cieśnina Friza
  • Cieśnina Katarzyny
  • Cieśnina Kunaszyrska

Głębokie cieśniny Kruzenszterna i Bussol dzielą Duży Łańcuch na 3 grupy wysp:

  • północną (wyspy Szumszu , Atłasowa (Ałaid), Paramuszyr , Szyrynki, Makanruszy, Awoś, Oniekotan, Charimkotan, Czyrinkotan, Ekarma, Szyaszkotan)
  • środkową (wyspy Rajkoke, Matua , Rasszua, Kwitoj, Simuszyr)
  • południową (wyspy Brountona, Czarni Bracia, Urup , Iturup , Kunaszyr )

Każda wyspa jest wulkanem bądź jego częścią. W Dużym Łańcuchu jest ponad 160 wulkanów.

Powierzchnia wysp jest górzysta. Średnia wysokość 500-1000 m n.p.m. Najwyższy góra Ałaid – 2339 m n.p.m. Równiny tylko na wyspie Szumszu i płaskich wyspach Małego Łańcucha.

Klimat umiarkowany morski. Średnia temperatura lutego -6 °C. Temperatury spadają nawet do -25 °C. Średnia temperatura sierpnia 10 °C na północy archipelagu i 17 °C na południu. Średnie roczne opady 1000 mm, z czego 25% w zimie. Na klimat wysp duży wpływ wywiera zimny prąd morski Oja Siwo .

Na większych wyspach jest dużo drobnych rzek i strumieni. Wiele z nich ma silnie zmineralizowane wody. Występuje również mnóstwo małych jezior, niektóre w kraterach wulkanów. Małe wysepki są bezwodne. Gleby głównie wulkaniczne. Występują niewielkie złoża rudy ołowiu, rtęci, złota i miedzi, renu .

Zanotowano występowanie 992 gatunków roślin naczyniowych w tym 43 gatunki drzew. 26 gatunków endemitów .

Największe miasta: Kurylsk i Siewierokurylsk .

Spis treści

Historia

Kuryle pozostawały we władaniu Japonii już w epoce Edo , 360 lat temu.

Pierwsze wzmianki o Wyspach Kurylskich, w źródłach rosyjskich pochodzą z 1697 roku od rosyjskiego podróżnika W. W. Atłasowa , który słyszał o nich od ludności Kamczatki . Pierwszym europejskim odkrywcą i badaczem Wysp Kurylskich był potomek polskiego zesłańca Jan Kozyrewski . Dotarł on jedynie na dwie wyspy położone najbliżej Kamczatki: Szumszu i Paramuszyr, jednak dokładny wywiad przeprowadzony wśród tutejszych Ajnów, a także wśród japońskich żeglarzy, których burza zagnała w te północne rejony pozwoliły mu na wyrobienie sobie wyobrażenia o całym archipelagu. W 1719 r. car Piotr I wysłał na Kamczatkę ekspedycję pod dowództwem Iwana Jewreinowa i Fiodora Łużyna, która dotarła aż do wyspy Simuszyr.

Pod koniec XVIII w. jeden z gubernatorów rozciągnął rosyjską zwierzchność na wyspy, jednak caryca Katarzyna II nie potwierdziła tego formalnie. Skorzystali na tym Japończycy, którzy wkrótce zajęli wyspy Iturup i Kunaszyr i w 1799 r. osadzili tu swoje załogi wojskowe. Rosyjsko-japoński układ z 1855 roku przyznawał wszystkie wyspy leżące na północ od Iturup Rosji. W 1875 roku Rosja odstąpiła Japonii pozostałą część Wysp Kurylskich w zamian za pełną władzę nad Sachalinem , którego połowę utraciła w roku 1905 w wyniku wojny rosyjsko-japońskiej .

W lutym 1945 roku na konferencji jałtańskiej przywódcy koalicji antyhitlerowskiej zaplanowali, że ZSRR zaatakuje Japonię, pomagając w ten sposób Amerykanom; atak miał objąć także Wyspy Kurylskie.

W sierpniu 1945 roku ZSRR, wywiązując się z umowy zawartej na konferencji poczdamskiej , zaatakował siły japońskie w Mandżurii , na Sachalinie i Kurylach, zajmując do 5 września (a więc 3 dni po podpisaniu przez Japonię aktu bezwarunkowej kapitulacji) cały archipelag. W okresie wojny wyspy były zamieszkałe przez ok. 17 tys. obywateli Japonii; ci, którym nie udało się uciec przez wkroczeniem Armii Czerwonej , zostali wywiezieni na roboty przymusowe na Syberię i do Azji Środkowej [2]. Na Konferencji w San Francisco w 1951 roku Japonia zrzekła się swych praw do Wysp Kurylskich. Dokument ten, zdaniem strony japońskiej, nie dotyczył jednak wysp Iturup , Kunaszyr , Szikotan ani Habomai (jap.: Etorofu , Kunashiri, Shikotan, Habomai). Spór wynika z rozbieżności w interpretacji pojęcia "Kuryle" oraz traktatów podpisanych w przeszłości. Japonia uważa, że powyższe cztery wyspy nie należą do archipelagu.

Traktat pokojowy z San Francisco, podpisany przez Japonię z 49 państwami 8 września 1951 [w tym z USA, ale bez ZSRR] nie zawiera takiego zastrzeżenia i nie różnicuje w żadnym miejscu tych wysp, choć już od 6 lat były one włączone do ZSRR. Traktat stwierdza:

Japonia zrzeka się wszelkich praw tytułów i roszczeń do Wysp Kurylskich, oraz do tej części wyspy Sachalin i wysp przyległych do niej, nad którymi Japonia nabyła suwerenność wskutek Traktatu z Portsmouth z 5 września 1905 roku. (Rozdział II Terytoria, art. 2, punkt C)

– oryg.: Chapter II. Territory, Article 2, (c) Japan renounces all right, title and claim to the Kurile Islands, and to that portion of Sakhalin and the islands adjacent to it over which Japan acquired sovereignty as a consequence of the Treaty of Portsmouth of September 5, 1905[3].

W 2005 roku Parlament Europejski uchwalił oficjalną rezolucję, w której zarekomendował zwrot Japonii spornych terytoriów[4].

w 2006 roku prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował chęć przekazania Japonii wyspy Szikotan (225 km²) i wyspy Habomai (łącznie ok. 6% spornego terytorium); japoński premier Junichiro Koizumi odrzucił tę ofertę, domagając się przekazania wszystkich czterech wysp[2]. Jest to największy problem w stosunkach rosyjsko-japońskich, który sprawił, że Rosja i Japonia do dziś nie podpisały traktatu pokojowego.

W lipcu 2009 przyjęta została jednogłośnie uchwała japońskiej Izby Reprezentantów stwierdzająca o podjęciu wszelkich kroków na rzecz szybkiego zwrotu wysp będących integralną częścią Japonii.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania z japońskim premierem Taro Aso w trakcie obrad szczytu Grupy Ośmiu w Akwili we Włoszech oświadczył: "Decyzja podjęta przez parlament Japonii odnośnie uznania rosyjskich Południowych Wysp Kurylskich za „rdzenne tereny japońskie” nie sprzyja rozwojowi dialogu dwustronnego."

1 listopada 2010 r. Dmitrij Miedwiediew odwiedził Wyspy Kurylskie. Prezydencki samolot wylądował na wyspie Kunaszyr w drodze powrotnej Miedwiediewa do Moskwy z Wietnamu. Uczynił to zaledwie na dwa tygodnie przed wyjazdem do Japonii na szczyt APEC [5]. W wyniku tej wizyty Japonia czasowo odwołała swojego ambasadora z Moskwy [6].

Literatura

  • Madeyski Paweł: Dymiąca girlanda, w: "Poznaj Świat" nr 4 (101), Rok IX, kwiecień 1961, s. 7 - 10;

Przypisy

  1. Spór się zaostrza. Rosja: to jest nasza ziemia
  2. 2,0 2,1 The convoluted case of the coveted Kurils ( ang. ). atimes.com. [dostęp 3 listopada 2010].
  3. Por. pełny tekst traktatu: Treaty of San Francisco ( ang. ) w serwisie Wikisource [dostęp 3 listopada 2010].
  4. European Parliament resolution on relations between the EU, China and Taiwan and security in the Far East, 7 July 2005, Strasbourg ( ang. ). europa.eu. [dostęp 3 listopada 2010].
  5. Miedwiediew na Wyspach Kurylskich ( pol. ). interia.pl. [dostęp 1 listopada 2010].
  6. Japonia czasowo odwołała ambasadora z Moskwy ( pol. ). interia.pl. [dostęp 2 listopada 2010].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wyspy Kurylskie":

Odense ...

Uznam ...

Szkoci ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Nowa Anglia ...

Melos ...

1986 ...

1592 ...

Benedykt Dybowski ...

Historia Australii ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wyspy Kurylskie":

06 Jazda w ruchu okrężnym (plansza 1) ...

01 Znaki drogowe - znaki nakazu (plansza 12) ...

01 Znaki drogowe - znaki ostrzegawcze - część 1 (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie