Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Władysław Zamoyski (hrabia)

Władysław Zamoyski (hrabia)

Władysław Zamoyski

Pomnik Władysława Zamoyskiego w Zakopanem
Jelita

Jelita
Data urodzenia 18 listopada 1853
Miejsce urodzenia Paryż
Data śmierci 3 października 1924
Miejsce śmierci Kórnik
Rodzina Zamoyscy
Rodzice Władysław Zamoyski
Jadwiga z Działyńskich

Hrabia Władysław Zamoyski (ur. 18 listopada 1853 w Paryżu , zm. 3 października 1924 w Kórniku ), polski działacz społeczny, fundator Zakładów Kórnickich .

Był synem Władysława Zamoyskiego (generała, polskiego działacza emigracyjnego) i Jadwigi Zamoyskiej z Działyńskich . Studiował w Paryżu w École polytechnique , służył w wojsku francuskim (doszedł do stopnia podporucznika ). Był członkiem francuskiej komisji rządowej na wystawę powszechną w Sydney i w tej roli odbył podróż po Australii i Oceanii , skąd przywiózł bogate zbiory etnograficzne i mineralogiczne .

W 1881 objął zapisane mu przez Jana Działyńskiego dobra kórnickie . Współpracował z matką przy tworzeniu Szkoły Domowej Pracy Kobiet ( 1882 ), przeniesionej później z Kórnika do Kuźnic . Był rzecznikiem polskiej własności w Prowincji Poznańskiej ; w 1885 jako obywatel francuski został objęty tzw. ustawami bismarckowskimi i wraz z matką i siostrą wydalono go. W kolejnych latach działał w Galicji , gdzie m.in. rozprowadzał akcje poznańskiego Banku Ziemskiego. W 1889 z myślą ratowania lasów tatrzańskich nabył dobra zakopiańskie ; w sądzie międzynarodowym w Grazu uzyskał w 1902 wyrok włączający okolice Morskiego Oka w granice ziem polskich. Dzięki staraniom Zamoyskiego (i Andrzeja Chramca ) powstała linia kolejowa Chabówka - Zakopane i szosa do Zakopanego.

Uczestniczył w pracach emigracji polskiej. Był m.in. prezesem Instytucji Czci i Chleba, członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Literacko-Artystycznego, współpracownikiem prowadzonego przez siostrę Marię stowarzyszenia pomocy polskim emigrantom we Francji Opieka Polska. W 1920 powrócił do Polski. Nie założył rodziny, majątek wraz z Biblioteką Kórnicką przekazał narodowi polskiemu, tworząc fundację Zakłady Kórnickie .

Ciekawostki

Hrabia obiecał sobie, że będzie sypiał na biurku w swoim gabinecie (za poduszki mając księgi), do czasu gdy Polska nie odzyska niepodległości.

Bibliografia

  • Stanisław Potocki, Władysław Zamoyski, w: Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 1981, PWN

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Władysław Zamoyski (hrabia)":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Władysław Komar ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

Elegia ...

1408 ...

1398 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Władysław Zamoyski (hrabia)":

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 4) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 4) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie