Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Włócznia Świętego Maurycego (Kraków)

Włócznia Świętego Maurycego (Kraków)

Włócznia Świętego Maurycego

Włócznia Świętego Maurycego – średniowieczna broń ceremonialna uważana za pierwsze historyczne insygnium władzy używane przez władców Polski z dynastii Piastów . Włócznia Świętego Maurycego jest kopią Świętej Lancy Cesarskiej ofiarowaną wraz z częścią gwoździa z Krzyża Pańskiego na zjeździe gnieźnieńskim Bolesławowi I Chrobremu przez Ottona III .

Krakowska Włócznia Świętego Maurycego powstała pod koniec X wieku prawdopodobnie na terenie Niemiec lub Włoch . Jako oznaka uznania przez cesarza suwerennej władzy polskiego księcia została ofiarowana w 1000 roku Bolesławowi I Chrobremu przez Ottona III . Po 1031 roku została wraz insygniami koronacyjnymi królów polskich oddana cesarzowi Konradowi II . Zwrócona w drugiej połowie XI wieku Kazimierzowi I Odnowicielowi została umieszczona w katedrze wawelskiej jako relikwia . Początkowo zawieszona przy ołtarzu głównym nad tronem biskupów krakowskich z czasem przeniesiona została do skarbca katedralnego na Wawelu , z którego wynoszona była tylko podczas najważniejszych świąt i uroczystości kościelnych i państwowych.

Do naszych czasów z lancy zachował się jedynie grot włóczni pieczołowicie przechowywany w skarbcu katedry w Krakowie . Relikwiarz z fragmentem gwoździa z Krzyża Pańskiego , który pochodził ze Świętej Lancy Cesarskiej został w 1669 roku wywieziony przez króla Jana II Kazimierza Wazę do Paryża i w 1793 roku w czasie rewolucji francuskiej uległ zniszczeniu podczas grabieży skarbów opactwa Saint-Germain-des-Prés .

Literatura

  • Krzysztof J. Czyżewski, Włócznia św. Maurycego [w:] Ornamenta Ecclesiae Poloniae. Skarby sztuki sakralnej wiek X-XVIII, red. Jan Wardzała, Warszawa 1999, s. 67.
  • Gniezno – pierwsza stolica Polski, miasto świętego Wojciecha. Katalog wystawy zorganizowanej w dniach od 29 września 1994 do 31 stycznia 1995, Gniezno 1995, s. 111-112, nr A/IX.
  • Jerzy Lileyko, Regalia Polskie. Warszawa 1987.
  • M. Pietrusińska, Katalog i bibliografia zabytków, [w:] Sztuka polska przedromańska i romańska do schyłku XIII wieku, cz. 2, red. M. Walicki (Dzieje sztuki polskiej, t. I), Warszawa 1972, s. 710.
  • M. Rokosz, Wawelska włócznia Bolesława Chrobrego. Przegląd problematyki, "Rocznik Krakowski", LV, 1989, s. 17-44.
  • Michał Rożek , Polskie koronacje i korony. Kraków 1987.
  • Michał Rożek, Skarbiec katedry na Wawelu, Kraków 1978, nr 1.
  • Michał Walicki , Wyposażenie artystyczne dworu i Kościoła, [w:] Sztuka polska przedromańska i romańska do schyłku XIII wieku, red. M. Walicki, Warszawa 1971, s. 297.
  • Z. Żygulski jun., Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenie Europy i Bliskiego Wschodu, Warszawa 1975, s. 87-89.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Włócznia Świętego Maurycego (Kraków)":

Wszystkich Świętych ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

Wiktor Sukiennicki ...

Huldrych Zwingli ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Włócznia Świętego Maurycego (Kraków)":

Jak przygotować prezentację maturalną z języka polskiego (plansza 19) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 12) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie