Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Czerw pustyni

Czerw pustyni

Czerw i Fremeni

Czerw pustyni (lub piaskal) jest fantastycznym, pustynnym stworem z uniwersum Diuny opisanym w powieściach Franka Herberta .

Czerwie pustyni żyją na planecie Arrakis , przez Fremenów nazywane są Szej-huludami. Czerwie są stworami z wyglądu przypominającymi ziemskie pierścienice , jednak o wiele większymi - ich długość może sięgać kilkuset metrów, przy czym potwierdzone są obserwacje czerwi o długości nawet ponad 400 metrów i średnicy 40 metrów. Pokryte są na całej długości łuskami, które chronią je przed wszechogarniającym piaskiem. Poruszają się głównie pod ziemią, jednak Fremeni opracowali metodę wywabiania czerwi na powierzchnię pustyni za pomocą dudników (urządzeń wydających rytmiczne odgłosy), aby wykorzystywać je jako środek transportu. Z zębów czerwi Fremeni wytwarzają krysnoże .

Czerw pustyni jako środek transportu

Po wywabieniu czerwia z piasków Diuny Fremeni, wykorzystując haki stworzyciela, wychodzili na jego "grzbiet". Sztuka korzystania z czerwia jako środka transportu polegała na utrzymaniu go na powierzchni piasku (poza sporadycznymi sytuacjami czerw przemieszcza się pod nim). Aby tego dokonać, Fremeni wbijali haki stworzyciela pod jedną z łusek pokrywających piaskala. Jej odgięcie powodowało, że czerw nie nurkował pod powierzchnię. W ten sposób Fremeni mogli podróżować na nim nawet kilka dni.


Inne hasła zawierające informacje o "Czerw pustyni":

Historia Australii ...

Larwa ...

Hieronim ze Strydonu ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

2006 ...

Fiskalizm ...

Mojżesz ...

Bukowina (kraina historyczna) ...

Stary Testament ...

Wielki Głód na Ukrainie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Czerw pustyni":

220 Bilans II wojny światowej (plansza 10) ...

202. Środowisko przyrodnicze Polski. Klimat, wody powierzchniowe i podłoże skalne (plansza 13) ...

Nad morzem (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie