Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Meczet Sultan Eyüp

Meczet Sultan Eyüp

Meczet Sultan Eyüp

Meczet Sultan Eyüp jeden najważniejszych dla muzułmanów meczetów w Stambule w Turcji . Znajduje się tuż przy murach miejskich, w pobliżu Złotego Rogu . Został zbudowany w 1458 jako pierwszy meczet w mieście po zdobyciu Konstantynopola przez Turków. Oryginalny meczet został zniszczony podczas trzęsienia ziemi, na jego miejscu wybudowano nowy w 1800 . W meczecie znajdują się pamiątki po proroku Mahomecie.

Meczet zbudowany jest na planie kwadratu i pokryty centralną kopułą, otoczoną ośmioma półkopułami. Dziedziniec otoczony jest z trzech stron 12 kolumnami, na nich spoczywa 13 kopuł. Oprócz meczetu znajduje się tu również medresa , karawanseraj , łaźnia, kuchnia dla ubogich.

Naprzeciwko meczetu znajduje się mauzoleum w którym pochowano jednego z przyjaciół Mahometa - Eyüpa el Ensari. Grób został odnaleziony w trakcie oblężenia Konstantynopola przez Turków w 1453 dzięki widzeniu, jakie miał Akszemsettin- nauczyciel sułtana Mehmeda Zdobywcy . W mauzoleum dominującymi kolorami na dekorowanych fajansem ścianach jest zieleń i błękit. Samo mauzoleum zbudowane jest na planie ośmiokąta z pojedynczą kopułą.

Meczet jest otoczony cmentarzem.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Meczet Sultan Eyüp":

Meczet w Kownie ...

1972 ...

1986 ...

1977 ...

1983 ...

1979 ...

1722 ...

1980 ...

1976 ...

1975 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Meczet Sultan Eyüp":

012. Islam (plansza 12) ...

109 Zróżnicowanie religijne i kulturowe Rzeczpospolitej (plansza 9) ...

134. Konflikty zbrojne w Europie i ich przyczyny (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie