Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zazen

Zazen

Zazen w osrodku szkoły Rinzai

Zazen ( jap. 座禅 dosłownie siedzenie w medytacji) – podstawowa w zen forma medytacji .

Spis treści

Cel zazen

Jedynym celem praktyki zazen jest osiągnięcie uniwersalnej świadomości. Lub ujmując to inaczej - urzeczywistnienie.

Oznacza to, że musimy zobaczyć rzeczywistość swojej prawdziwej ludzkiej natury. Należy przebić się przez nasze błędne pojęcie ego , przebudzić prawdziwą uniwersalną jaźń , odrzucić całkowicie urojone ja . Powrócić do naszej pierwotnej natury Buddy .

Buddyzm zen naucza, że niebo (raj) i piekło są wytworami naszych umysłów. Kiedy nasze codzienne życie przepełnione jest egoistycznym , egocentrycznym działaniem. Wrogim lub z pozoru przyjaznym. Nasza prawdziwa świadomość zdominowana jest przez ja, wszystko wokół nas staje się wrogie, obce, odpychające, agresywne. To jest życie w piekle. Tak niestety żyje większość ludzi. Z chwilą kiedy uświadamiamy sobie nieistnienie ja , znika wszelkie cierpienie z nim związane. Wszystko i wszyscy w naturalny sposób stają się naszymi przyjaciółmi. Co za tym idzie jesteśmy w stanie posiąść uniwersalną świadomość.

Praktyka zazen

Pierwszym krokiem w zazen jest znalezienie dla siebie dogodnej pozycji; ( medytacja ). Siedźmy nieruchomo i w spokoju. Dalej, należy uspokoić oddech. Umiarkowany wdech i wydech. Teraz koncentrujemy naszego “ducha”. Uczyńmy nasz umysł podobnym do białego papieru. Koncentracja jest najważniejsza. Umysł musi być "uważny" jakbyśmy sam na sam siedzieli w małej klatce z śmiertelnie jadowitym wężem. Nie powinniśmy się niczym rozpraszać. Niech nie pociąga nas żaden szczególny stan umysłu. Nie ufajmy intelektowi, nie polegajmy na mądrości. Nie "nieśmy w rękach" niczego czego nauczono nas do tej pory. Wyrzućmy swoje umysły i ciała i nie oglądajmy się za siebie. Nie czujmy odrazy do napływających myśli, nie cieszmy się nimi, nie identyfikujmy się z nimi. Jeśli nie będziemy ich wywoływać to nie powstaną same z siebie. Nawet jeśli napłynie milion jałowych myśli dokładnie każda z nich może być światłem do oświecenia , o ile pozwolimy im odpłynąć.

Nie tylko siedzenie, ale każda codzienna czynność, każdy krok może być medytacją. Krok po kroku, dzień za dniem niczego nie wyróżniaj, nie osądzaj. Nie bądź przywiązany do ubrania, do jedzenia, do mieszkania. Nie pozwalaj by kierowały tobą pragnienia seksualne. Przez cały dzień bądź jak martwy człowiek. Nie marnuj czasu.

Pozycje

Zazen można (i jak twierdzą mistrzowie zen należy) wykonywać w każdej chwili swego życia, tak aby przeniknęło proste, codzienne czynności.

Na początku łatwiejsza jest jednak praktyka w pozycjach siedzących:

Praktyka siedząca dłuższa niż kilkadziesiąt minut jest trudna do utrzymania, należy zatem co jakiś czas przerywać ją kinhin - odmianą zazen praktykowaną podczas chodzenia.

Formalne spotkania

Zazen jest praktykowane zbiorowo podczas formalnych spotkań ( sesshin lub zazenkai ). Praktykowanie wspólnie z innymi pozwala na osiągnięcie większego skupienia, daje też możliwość spotkania z rosim ( dokusan ).

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Zazen":

Buddyzm ...

Kościoły i związki wyznaniowe w Polsce ...

Kontemplacja (buddyzm) ...

Ego (buddyzm) ...

Zen ...

Zazen Zazen w osrodku szkoły Rinzai Zazen ( jap. 座禅 dosłownie siedzenie w medytacji) – ...

Oświecenie (religie Wschodu) ...

Siunjata ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zazen":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie