Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Zielone Świątki

Zielone Świątki

Zielone Świątki

Dzień maj
Typ święta słowiańskie
Inne nazwySobótka,
Palinocka
Podobne święta Stado , Noc Kupały , Zesłanie Ducha Świętego , Szawuot

Zielone Świątki to polska ludowa nazwa święta majowego, według wielu badaczy pierwotnie związanego z przedchrześcijańskimi obchodami święta wiosny (z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności)[1], przypuszczalnie pierwotnie wywodząca się z wcześniejszego święta zwanego Stado , a obecnie potoczna nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego . W zależności od regionu nazywane są też sobótkami (południowa Polska) lub palinockami (Podlasie) - konsekwencja tego, gdy w okresie chrystianizacji próbowano przenieść obchody Nocy Kupalnej na okres majowych Zielonych Świątek (a dopiero później na termin pierwotnie bliższy temu pogańskiemu świętu, na specjalnie w tym celu ustanowioną wigilię św. Jana ).

Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości pogańskiej . Wpisane są w rytm przyrody , oczekiwanie nadejścia lata . Ich archetypem są magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, odpowiedzialnych wiosną za proces wegetacji . Działania te miały zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami (przystrajanie domostw zielonymi gałęziami miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami). Niektórzy wycinali młode brzózki i stawiali je w obejściu. W ludowej tradycji ziemi dobrzyńskiej - choć już w sposób cząstkowy - zachowały się zwyczaje związane z kultem drzew i zielonych gałęzi. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami, a po grzbietach i bokach toczono jajka. W okresie późniejszym zasiane pola obchodziły procesje, niesiono chorągwie i obrazy święte, śpiewano przy tym pieśni nabożne[2][3].

Zielone Świątki szczególnie były popularne wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Zwyczaj ten do dzisiaj jest popularny wśród górali zagórzańskich i Podhalan, w sobótkową noc na wielu wzgórzach palą się widoczne z daleka ogniska[4].

Przypisy

  1. Dr Iwona Zielińska - Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki na ziemi dobrzyńskiej, Gazeta Pomorska
  2. Olga Mojsiejuk "Zielone Świątki"
  3. Zielone Świątki, dawne Stado... - Wiadomości24
  4. Józef Szczypka "Kalendarz polski", 1979

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Zielone Świątki":

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Autorytet ...

Fototrofia ...

Pstrąg źródlany ...

Długosz królewski ...

Kilimandżaro ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Zamość ...

Toronto ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zielone Świątki":

14b Przecinanie się kierunków ruchu - część 2 (plansza 7) ...

Tworzywa sztuczne (plansza 12) ...

111. Rola miasta w dziejach cywilizacji (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie