Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ziemia wieluńska

Ziemia wieluńska

Chorągiew ziemi wieluńskiej z 1410
Herb ziemi wieluńskiej z 1410

Ziemia wieluńska, łac. Velumensis Terra – historyczna jednostka administracyjna w dawnej Polsce, będąca suwerenną częścią województwa sieradzkiego .

Rządziła się osobno, mając własnych urzędników ziemskich (począwszy od podkomorzego) i sądowych. Wybierała jednego senatora mniejszego, którym był kasztelan wieluński. Miała starostwa grodowe: wieluńskie i ostrzeszowskie, i niegrodowe: bolesławskie i grabowskie. Na własnych sejmikach odbywanych w Wieluniu obierano 2 posłów. Wojewoda sieradzki mianował podwojewodziego wieluńskiego i dowodził pospolitym ruszeniem tej ziemi.

Ziemia wieluńska miała własny herb w postaci baranka z chorągiewką i krzyżem, podczas gdy herb województwa przedstawiał pół orła czarnego w czerwonym polu i pół lwa czerwonego w żółtym polu, w koronie złotej, pokrywającej obie głowy. Jan Długosz o chorągwi sieradzkiej w bitwie pod Grunwaldem napisał następująco:

... w której jednej połowie znajdowało się pół orła białego na czerwonym polu, a w drugiej połowie pół płomienistego lwa na białym polu.

Województwa łęczyckie i sieradzkie za swój mundur obywatelski przyjęły kontusz karmazynowy, wyłogi granatowe i żupan biały.

Spadkobiercą ziemi wieluńskiej są dzisiejsze powiaty: wieluński , ostrzeszowski , kępiński , wieruszowski oraz część oleskiego i pajęczańskiego .

Bibliografia

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Ziemia wieluńska":

Biegun południowy ...

Biegun północny ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Pokój toruński 1411 ...

Półwysep Antarktyczny ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Nathaniel Palmer ...

Wojciech Brudzewski ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ziemia wieluńska":

010. Dzieje Ziemi (plansza 3) ...

002. Podział nauk geograficznych i informacje o przestrzeni geograficznej (plansza 13) ...

201. Środowisko przyrodnicze Polski (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie