Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zniszczenie Starego Miasta w Legnicy

Zniszczenie Starego Miasta w Legnicy

Pn.-wsch. część legnickiej starówki przed jej zniszczeniem
Współczesny widok na STARE MIASTO, widoczne są bloki i punktowce wybudowane w miejsce średniowiecznej zabudowy


Legnica z II wojny światowej wyszła właściwie nienaruszona. Mimo wkroczenia w lutym 1945 r. Armii Czerwonej do miasta, nie odnotowano w nim większych zniszczeń poza kilkoma kamienicami na przedmieściach. Centrum średniowiecznego miasta aż do końca kwietnia było właściwie nienaruszone.

W dniach 811 maja 1945 r., w ramach świętowania zwycięstwa nad III Rzeszą , wojsko radzieckie urządziło tzw. ognie zwycięstwa. Proceder ten polegał na wrzucaniu przez żołnierzy sowieckich do wybranych, często najcenniejszych budynków, płonących kanistrów z benzyną lub granatów . W ten sposób podpalono zabytkową starówkę miejską . Efekty podpaleń dopełnione zostały brakiem kontrakcji legnickiej straży pożarnej powodowanym zarówno dezorganizacją, jak i strachem przed wojskiem radzieckim. Zdewastowane zostało praktycznie całe Stare Miasto, przy czym największe szkody w zabudowie odnotowano w okolicach Rynku. Zniszczeniu uległo wiele zabytków, w tym liczne dzieła renesansu i baroku mieszczańskiego.

W późniejszych latach władze nie robiły nic w celu uratowania i zabezpieczenia obiektów, które przetrwały. W 1963 r. Miejska Rada Narodowa w Legnicy wydała rozkaz zrównania średniowiecznego miasta z ziemią, tłumacząc to koniecznością zatarcia burżuazyjnej i niemieckiej przeszłości miasta.

Według emerytowanych pracowników legnickiego ratusza, takie działanie rządzących miastem komunistów było podyktowane chęcią przypodobania sie władzom centralnym.

Faktem jest, że cegła z burzonych domów transportowana była do Warszawy, gdzie powstawały z niej kolejne budynki[1]. Postanowiono, że na miejscu dawnych, wytyczonych w okresie lokacyjnym ulic, powstanie wzorcowa zabudowa miasta socjalistycznego. Plan ten nie został wykonany do końca, obok bloków zachowały się niektóre zabytki.

Bibliografia

  • Legnica. Zarys monografii miasta, Legnica-Wrocław 1998, Wydawnictwo DKTS Silesia, s. 573

Przypisy

  1. (dane przekazane przez Panią wiceprezydent miasta Legnica w Radiu Plus/08.2009 r.)


Inne hasła zawierające informacje o "Zniszczenie Starego Miasta w Legnicy":

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Canelli ...

Tiumeń ...

Adwentyzm ...

Xiamen ...

Odense ...

Linz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zniszczenie Starego Miasta w Legnicy":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 3) ...

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 1 (plansza 11) ...

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 1 (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie