Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zurych

Zurych

Na mapach: 47°23'N 8°32'E / 47.383, 8.533

Zurych
Zürich
Herb
Herb Zurychu
Państwo   Szwajcaria
Kanton
Zurych
Powierzchnia 91,88 km²
Położenie47° 23' N
8° 32' E
Wysokość408 m n.p.m.
Ludność (2010)
•  liczba ludności
•  gęstość
•  aglomeracja

387 890
4167 os./km²
1 667 000
Nr kierunkowy (+41) 44
Kod pocztowy 8000-8099
Tablice rejestracyjne ZH
Podział miasta12 dzielnic
Miasta partnerskie San Francisco , Kunming
Położenie na mapie Szwajcarii

Zurych
Zürich
Strona internetowa miasta
XIX-wieczny Zurych

Zurych ( niem . Zürich; fr. Zurich; wł. Zurigo; romansz Turitg; w miejscowym dialekcie Züri) – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii , nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl , stolica kantonu Zurychu ; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

Spis treści

Historia

Założenie w 1877 roku zuryskiej giełdy wyznaczyło początek ponad stuletniego okresu, w którym Zurych odgrywał doniosłą rolę finansowej stolicy. Jednak dzieje miasta sięgają w przeszłość do niepamiętnych czasów – już w epoce neolitycznej pierwotni mieszkańcy tej ziemi budowali na brzegu Jeziora Zuryskiego osady na palach, a 2000 lat temu na szczycie wzgórza nad rzeką Limmat Rzymianie założyli posterunek celny zwany 'Turicum'. Miejsce to, dziś noszące nazwę Lindenhof, stanowi geograficzny środek miasta. Potem musiało upłynąć z góry dziesięć wieków, zanim Zurych zyskał prawa miejskie, wzrósł w siłę i sławę jako centrum wyrobu tkanin jedwabnych, wełnianych i lnianych. Po wstąpieniu do Konfederacji w 1351 roku arystokracja i wpływowi kupcy Zurychu zgodzili się dzielić władzę z przedstawicielami gildii rzemieślniczych. Dziś wielusetletnie siedziby gildii nadal zajmują poczesne miejsce wśród skarbów architektury zuryskiej Starówki.

Silne gospodarczo i politycznie miasto w XVI wieku zaczęło rozwijać się intelektualnie, do czego wydatnie przyczynił się kaznodzieja Ulrich Zwingli , głoszący nauki reformacji. Przez parę kolejnych wieków Zurych jako ośrodek liberalnej myśli przyciągał wiele osobistości, takich jak Goethe , Wagner , Tomasz Mann , Albert Einstein , James Joyce , Lenin i Trocki . Właśnie z Zurychu w 1917 r. Lenin i jego towarzysze odjechali słynnym "zapieczętowanym pociągiem" przez Niemcy do pogrążonego w chaosie Sankt Petersburga .

Podczas I wojny światowej w kabarecie "Voltaire" na Spiegelgasse narodził się dadaizm . Dziś miasto szczyci się posiadaniem ponad 50 galerii i biur wystaw wszelkiego rodzaju sztuki. Zuryski uniwersytet – największy w Szwajcarii – oraz uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych świata słynna ETH Zürich nadają miastu intelektualny charakter.

Muzea w Zurychu

Sport

Inne atrakcje

  • W trzeci poniedziałek kwietnia w Zurychu podczas święta wiosny Sechseläuten odbywa się parada cechów rzemieślniczych. Pochód przechodzi od Bahnhofstrasse i Limmatquai do Sechseläutenplatz i o godzinie 18:00 wieńczony jest spaleniem słomianej figury Böögga, co symbolizować ma wypędzenie zimy.
  • W połowie sierpnia Zurych jest gospodarzem festiwalu muzyki techno, której fani przybywają tu tysiącami, aby wziąć udział w paradzie ulicznej ( Street Parade ) i innych rozrywkach miasta, m.in. w ogólnej zabawie na stadionie Letzigrund. Szalone gigantyczne imprezy i parada mają demonstrować i symbolizować szczodrość, miłość, wolność i tolerancję.
  • Pod koniec lata (sierpień i wrzesień) odbywa się spokojniejszy i bardziej nobliwy Zürcher Theater Spektakel, w ramach którego występuje wiele dobrze znanych zespołów teatralnych.

Osoby związane z miastem

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Zurych":

Huldrych Zwingli ...

Palatium ...

1979 ...

1970 ...

1988 ...

1946 ...

Egon Schiele ...

André Breton ...

1960 ...

Józef Czapski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zurych":

041. Zurych (plansza 1) e height=380 width=770 > Zürich Zurych ...

041. Zurych (plansza 2) liegt im östlichen Schweizer Mittelland, an dem Fluss Limmat und am Zürichsee. Zurych jest największym miastem Szwajcarii i stolicą kantonu Zurych. Liczy ok. 380 ...

116. Najpiękniejsze ogrody zoologiczne świata. (plansza 22) zoologiczny z halą lasów tropikalnych, co jest ewenementem w Europie. Ogród zoologiczny Zurych został otwarty w roku 1929. Na powierzchni ok. 13 ha żyje ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie