Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zyta Gilowska

Zyta Gilowska

Zyta Gilowska
px110
Data i miejsce urodzenia 7 lipca 1949
Nowe Miasto Lubawskie
Wicepremier , Minister finansów
Okres urzędowaniaod 7 stycznia 2006
do 24 czerwca 2006
Poprzednik Teresa Lubińska
Następca Paweł Wojciechowski
Wicepremier , Minister finansów
Okres urzędowaniaod 22 września 2006
do 7 września 2007
od 10 września 2007
do 16 listopada 2007
Poprzednik Stanisław Kluza
Następca Jacek Rostowski
Poseł VI kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość
Okres urzędowaniaod 5 listopada 2007
do 14 stycznia 2008
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Zyta Janina Gilowska z domu Napolska (ur. 7 lipca 1949 w Nowym Mieście Lubawskim ) – polska polityk , profesor nauk ekonomicznych , minister finansów oraz wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego , w latach 2001–2005 i 2007–2008 poseł na Sejm IV i VI kadencji, członkini Rady Polityki Pieniężnej .

Spis treści

Wykształcenie

Córka Klemensa i Marii Napolskich. Jest profesorem doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych . Ukończyła studia w Instytucie Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego ; doktoryzowała się (z ekonomiki rolnictwa) i habilitowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie . Postanowieniem Prezydenta RP z 16 sierpnia 1999 otrzymała tytuł profesora. Wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim , gdzie od 2001 zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego. Jest też członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk .

Działalność polityczna

Działalność do 2005

W latach 90. działała w KLD , następnie zaś Unii Wolności , zasiadając w latach 1994–1996 w radzie krajowej.

Była posłanką IV kadencji (2001–2005), zasiadała w klubie parlamentarnym Platformy Obywatelskiej . W wyborach startowała z okręgu lubelskiego , uzyskując 11 284 głosów. Pełniła w Sejmie funkcję zastępcy przewodniczącej Komisji Finansów Publicznych . W PO zasiadała w prezydium klubu parlamentarnego, była przewodniczącą regionu lubelskiego i wiceprzewodniczącą partii do maja 2005.

Wystąpiła z Platformy Obywatelskiej w tym samym miesiącu w związku z oskarżeniami o nepotyzm . Zarzucano jej, że zatrudniła w swoim biurze poselskim swoją synową oraz opłacała pracę swojego syna Pawła Gilowskiego jako eksperta prawnego z pieniędzy przeznaczonych na obsługę biura. Według Zyty Gilowskiej synowa została zatrudniona w biurze zanim poznała jej syna, a korzystanie z usług syna pozwoliło obniżyć koszty ekspertyz. Swoje wystąpienie z partii uzasadniała tym, że sytuacja w jej biurze (częsta także w przypadku innych biur poselskich) była znana liderom partii od początku, a kroki dyscyplinarne podjęte zostały wobec niej dopiero po publikacjach prasowych. Kolejnym zarzutem wysuwanym pod jej adresem była chęć umieszczenia syna na pierwszym miejscu lubelskiej listy PO , na co nie godziło się kierownictwo partii.

Minister finansów i wicepremier

Prezydent Lech Kaczyński powołuje Zytę Gilowską na wicepremiera i ministra finansów, 7 stycznia 2006
Ponowna nominacja z 22 września 2006

7 stycznia 2006 prezydent Lech Kaczyński na wniosek premiera Kazimierza Marcinkiewicza powołał ją na urząd wicepremiera i ministra finansów. Jej odwołanie nastąpiło 24 czerwca 2006, kiedy to Rzecznik Interesu Publicznego , Włodzimierz Olszewski , zarzucił Zycie Gilowskiej "kłamstwo lustracyjne ". Sąd lustracyjny pierwszej instancji, po rozpatrzeniu sprawy, w dniu 6 września 2006 orzekł jednak, że złożyła ona zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne[1][2].

22 września 2006 została powołana na wniosek premiera na stanowiska ministra finansów i wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego . 7 września 2007 została odwołana z funkcji wicepremiera i ministra finansów z jednoczesnym powołaniem na sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i tymczasowego kierownika resortu. 10 września tego samego roku ponownie została powołana na oba urzędy.

Działalność od 2007

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, kandydując z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu poznańskim i otrzymując 54 307 głosów. 14 stycznia 2008 zrezygnowała z zasiadania w Sejmie. Jej miejsce zajął Jan Filip Libicki .

16 lutego 2010 prezydent Lech Kaczyński ogłosił decyzję o powołaniu jej w skład Rady Polityki Pieniężnej [3].

Odznaczenia i wyróżnienia

Przypisy

  1. Gilowska uniewinniona z braku dowodów . rmf.fm, 6 września 2006.
  2. Sąd uniewinnił Gilowską . gazeta.pl, 6 września 2006.
  3. Gilowska, Glapiński i Kaźmierczak do RPP. Prezydent uzupełnił skład Rady . tvn24.pl, 16 lutego 2010.
  4. M.P. z 2009 r. Nr 59, poz. 799 – pkt 1.
  5. Nominacje generalskie i odznaczenia państwowe w Narodowe Święto Niepodległości . prezydent.pl, 11 listopada 2009.
  6. Wyróżnienie przyznano za polemikę z wicepremierem Grzegorzem Kołodką : Pan premier Kołodko niestety nie przedstawił projektów ustaw, tylko wygłosił homilię. Natomiast mam wątpliwości, w jakim obrządku ta homilia. Pan premier Kołodko odpowiedział, że on wygłosi jeszcze niejedną homilię i żebym się przyzwyczaiła, ale o obrządku mowy nie było. Innymi słowy, obawiam się, że to jest kościół jednoosobowy, a ja jestem członkiem Kościoła powszechnego i mnie tego rodzaju homilie nie interesują.

Źródła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Zyta Gilowska":

Karol I Habsburg ...

Imieniny ...

Elżbieta Bawarska ...

2006 Uniwersytetu Warszawskiego odkrył kometę C/2006 A1 Pojmański . Zakliczyn odzyskał prawa miejskie . 7 stycznia – Zyta Gilowska została powołana na urzędy wicepremiera i ministra finansów w rządzie ...

Edward Stachura ...

Najwyższy CZAS! kulisach ważnych wydarzeń politycznych i wpływach służb specjalnych) DawniejMiłosz Marczuk (zastępca redaktora naczelnego) Zyta Gilowska (felietonistka) Rafał A. Ziemkiewicz (felietonista) Paweł Zarzeczny (felietonista) Jan Fijor (publicysta) Roman Giertych (publicysta) Waldemar ...

Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego ...

Czynsz ...

1272 ...

Rada Polityki Pieniężnej i tym samym przewodniczący Rady: Marek Belka Członkowie Rady: Andrzej Bratkowski [8] Elżbieta Chojna-Duch [8] Jerzy Hausner [9] Andrzej Rzońca [9] Jan Winiecki [9] Anna Zielińska-Głębocka [10] Zyta Gilowska Adam Glapiński Andrzej Kaźmierczak Linki zewnętrzne Ustawa o Narodowym Banku Polskim (PDF) Przypisy↑ Uchwała ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zyta Gilowska":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie