Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany przyznawany jest przez
Amerykańską Akademię Filmową
od 1928 roku.
Lata 20.
1927/28
[1]:
Lata 30.
1930/31
: Howard Estabrook –
Cimarron
na podstawie powieści
Edny Ferber
nominacje:
- Seton I. Miller i Fred Niblo, Jr. – Ludzie za kratami na podstawie sztuki Martina Flavina
- Francis Edward Faragoh, Robert N. Lee, Robert Lord i
Darryl F. Zanuck
–
Mały Cezar
na podstawie powieści W.R. Burnetta
-
Joseph L. Mankiewicz
, Don Marquis, Norman Z. McLeod i Sam Mintz – Skippy na podstawie komiksu Precy'ego Crosby'ego
- Horace Jackson – Wakacje na podstawie sztuki Philipa Barry'ego
1931/32
: Edwin J. Burke – Zła dziewczyna na podstawie powieści i sztuki Viny Delmar
nominacje:
1932/33
: Victor Heerman, Sarah Y. Mason – Małe kobietki na podstawie powieści
Louisy May Alcott
nominacje:
1934
: Robert Riskin –
Ich noce
na podstawie opowiadania Samuela Hopkinsa Adamsa
nominacje:
-
Ben Hecht
– Viva Villa! na podstawie książki Edgecumba Pinchona i O. B. Stade'a
- Albert Hackett i Frances Goodrich – W pogoni za cieniem na podstawie powieści
Dashiella Hammetta
1935
: Dudley Nichols –
Potępieniec
na podstawie powieści
Liama O'Flaherty'ego
nominacje:
- Waldemar Young, John L. Balderston, Achmed Abdullah, Grover Jones i William Slavens McNutt –
Bengali
na podstawie powieści Francisa Yeatsa-Browna
- Talbot Jennings, Jules Furthman i Carey Wilson –
Bunt na Bounty
na podstawie powieści Charlesa Nordhoffa i J.M. Halla
- Casey Robinson –
Kapitan Blood
na podstawie powieści
Rafaela Sabatiniego
1936
: Pierre Collings i Sheridan Gibney – Pasteur na podstawie własnych nowel filmowych
nominacje:
- Sidney Howard – Dodsworth na podstawie własnej adaptacji teatralnej z 1934 roku powieści
Sinclaira Lewisa
z 1929 roku
- Morrie Ryskind i Eric Hatch – Mój pan mąż na podstawie powieści Erica Hatcha
- Frances Goodrich i Albert Hackett – Od wtorku do czwartku na podstawie powieści
Dashiella Hammetta
- Robert Riskin –
Pan z milionami
na podstawie opowiadania Opera Hat C.B. Kellanda
1937
: Heinz Herald, Geza Herczeg i Norman Raine –
Życie Emila Zoli
na podstawie książki Zola and His Time Matthew Josephsona
nominacje:
1938
: Ian Dalrymple, Cecil Lewis, W.P. Lipscomb i
George Bernard Shaw
–
Pigmalion
na podstawie sztuki
George'a Bernarda Shawa
nominacje:
- Robert Riskin –
Cieszmy się życiem
na podstawie sztuki George'a Kaufmana i Moss Hart
- Lenore J. Coffee i Julius J. Epstein – Cztery córki na podstawie powieści Sister Act Fannie Hurst
- John Meehan i Dore Schary – Miasto chłopców na podstawie noweli filmowej Dore Schary i Eleanore Griffin
- Ian Dalrymple, Frank Wead i Elizabeth Hill – Złudzenia życia na podstawie ich powieści A. J. Cronina
1939
: Sidney Howard –
Przeminęło z wiatrem
na podstawie powieści
Margaret Mitchell
(pośmiertnie przyznana)
nominacje:
- Charles Brackett,
Billy Wilder
i Walter Reisch –
Ninoczka
na podstawie noweli filmowej Melchiora Lengyela
- Sidney Buchman –
Pan Smith jedzie do Waszyngtonu
na podstawie noweli filmowej Lewisa Fostera
- Charles MacArthur i
Ben Hecht
– Wichrowe wzgórza na podstawie powieści
Emily Brontë
- R. C. Sherriff, Claudine West i Eric Maschwitz – Żegnaj, Chips na podstawie powieści Jamesa Hiltona
Lata 40.
1940
: Donald Ogden Stewart –
Filadelfijska opowieść
na podstawie sztuki Philipa Barry'ego
nominacje:
1941
: Sidney Buchman i Seton Miller – Awantura w zaświatach na podstawie powieści sztuki Niebiosa mogą zaczekać Harry'ego Segalla
nominacje:
1942
: George Froeschel, James Hilton, Claudine West i Arthur Wimperis –
Pani Miniver
na podstawie powieści Jana Struthera
nominacje:
-
Herman J. Mankiewicz
i Jo Swerling – Duma Jankesów na podstawie noweli Paula Gallico
- Rodney Ackland i Emeric Pressburger – Forty-Ninth Parallel na podstawie noweli filmowej Emerica Pressburgera
- Sidney Buchman i
Irwin Shaw
– Głosy miasta na podstawie noweli filmowej Maurice'a Walsha
- Arthur Wimperis, George Froeschel i Claudine West – Zagubione dni na podstawie powieści Jamesa Hiltona
1943
: Philip Epstein, Julius J. Epstein i Howard Koch –
Casablanca
na podstawie sztuki Everybody Comes to Rick's Murraya Burnetta i Joan Alison
nominacje:
1944
: Frank Butler i Frank Cavett –
Idąc moją drogą
na podstawie noweli filmowej
Leo McCareya
nominacje:
1945
: Charles Brackett i
Billy Wilder
–
Stracony weekend
na podstawie powieści Charlesa Jacksona
nominacje:
- Tess Slesinger (pośmiertna nominacja) i Frank Davis – Drzewko w Brooklynie na podstawie powieści Betty Smith
- Albert Maltz – Duma marynarki na podstawie książki Rogera Butterfielda
- Ranald MacDougall –
Mildred Pierce
na podstawie powieści
Jamesa M. Caina
- Leopold Atlas, Philip Stevenson i Guy Endore – Żołnierze na podstawie książek Brave Men i Here Is Your War Erniego Pyre'a
1946
: Robert Sherwood –
Najlepsze lata naszego życia
na podstawie powieści Glory for Me
MacKinlaya Kantora
nominacje:
1947
:
George Seaton
–
Cud na 34. ulicy
na podstawie powieści Valentine Davies
nominacje:
1948
:
John Huston
–
Skarb Sierra Madre
na podstawie powieści
B. Travena
nominacje:
- Irma von Cube i Allen Vincent –
Johnny Belinda
na podstawie sztuki Elmera B. Harrisa
- Richard Schweizer i David Wechsler – Poszukiwania na podstawie ich własnych nowel
- Millen Brand i Frank Partos – Siedlisko węży na podstawie powieści Mary Jane Ward
- Charles Brackett,
Billy Wilder
i Richard L. Breen – Sprawy zagraniczne na podstawie powieści Davida Shawa
1949
:
Joseph L. Mankiewicz
– List do trzech żon na podstawie powieści Letter to Five Wives Johna Klempnera
nominacje:
Lata 50.
1950
:
Joseph L. Mankiewicz
–
Wszystko o Ewie
na podstawie krótkiej powieści The Wisdom of Eve Mary Orr
nominacje:
-
John Huston
i Ben Maddow –
Asfaltowa dżungla
na podstawie sztuki Williama Burnetta
- Frances Goodrich i Albert Hackett – Ojciec panny młodej na podstawie powieści Edwarda Streetera
- Albert Mannheimer –
Urodzeni wczoraj
na podstawie sztuki Garsona Kanina
- Michael Blankfort –
Złamana strzała
na podstawie powieści Blood Brother Elliotta Arnolda
1951
: Harry Brown i Michael Wilson –
Miejsce pod słońcem
na podstawie powieści
Theodore Dreiser
i sztuki
Patricka Kearneya
nominacje:
1952
: Charles Schnee – Piękny i zły na podstawie powieści Tribute to a Badman Charlesa Bradshawa
nominacje:
- John Dighton, Roger MacDougall i Alexander Mackendrick – Człowiek w białym ubraniu na podstawie sztuki Rogera MacDougalla
- Michael Wilson – Kryptonim Cicero na podstawie powieści Operation Cicero L.C. Moyzischa
- Frank S. Nugent – Spokojny człowiek na podstawie krótkiej powieści Green Rushes Maurice'a Walsha
- Carl Foreman –
W samo południe
na podstawie powieści The Tin Star Johna Cunninghama
1953
: Daniel Taradash –
Stąd do wieczności
na podstawie powieści
Jamesa Jonesa
nominacje:
1954
:
George Seaton
–
Dziewczyna z prowincji
na podstawie sztuki Clifforda Odetsa
nominacje:
1955
:
Paddy Chayefsky
–
Marty
na podstawie własnej sztuki telewizyjnej
nominacje:
1956
:
John Farrow
, S. J. Perelman i James Poe –
W 80 dni dookoła świata
na podstawie powieści
Juliusza Verne'a
nominacje:
-
Tennessee Williams
– Baby Doll na podstawie swoich jednoaktówek "Twenty-seven Wagons Full of Cotton" i "The Unsatisfactory Supper"
- Fred Guiol i Ivan Moffat –
Olbrzym
na podstawie powieści
Edny Ferber
- Norman Corwin –
Pasja życia
na podstawie powieści
Irvinga Stone'a
- Michael Wilson – Przyjacielska perswazja na podstawie powieści Jessamyn West (Uwaga: nazwisko Wilsona zostało usunięte z czołówki przez dystrybutora w oparciu o umowę z 1952 roku między Amerykańską Gildią Scenarzystów a wytwórniami filmowymi. Przyczyną były kontakty Wilsona z komunistami)
1957
:
Pierre Boulle
, Carl Foreman i Michael Wilson –
Most na rzece Kwai
na podstawie powieści
Pierre'a Boulle'a
(Uwaga: W czołowce jako scenarzysta widnieje tylko Boulle, ponieważ Foreman i Wilson trafili na "czarną listę Hollywoodu"; Oscara pośmiertnie odebrały ich rodziny w 1984 roku)
nominacje:
1958
: Alan Jay Lerner –
Gigi
na podstawie powieści
Colette
nominacje:
1959
: Neil Paterson –
Miejsce na górze
na podstawie powieści
Johna Braine'a
nominacje:
Lata 60.
1960
:
Richard Brooks
– Elmer Gantry na podstawie powieści
Sinclaira Lewisa
nominacje:
- Nedrick Young (naprawdę: Nathan E. Douglas), Harold Jacob Smith –
Kto sieje wiatr
na podstawie sztuki Jerome'a Lawrence'a i
Robera Lee
- Gavin Lambert, T.E.B. Clarke – Synowie i kochankowie na podstawie powieści
Davida Herberta Lawrence'a
- Isobel Lennart – Przybysze o zmierzchu na podstawie powieści Jona Cleary'ego
- James Kennaway – Tunes of Glory na podstawie własnej powieści
1961
:
Abby Mann
–
Wyrok w Norymberdze
na podstawie własnej sztuki telewizyjnej
nominacje:
1962
: Horton Foote –
Zabić drozda
na podstawie powieści
Harper Lee
nominacje:
1963
:
John Osborne
–
Przygody Toma Jonesa
na podstawie powieści
Henry'ego Fieldinga
nominacje:
- Richard L. Breen, Henry Ephron, Phoebe Ephron – Kapitan Newman na podstawie powieści Leo Rostena
- Irving Ravetch, Harriet Frank Jr. –
Hud, syn farmera
na podstawie powieści Horseman, Pass By Larry'ego McMurtry'ego
- James Poe – Polne lilie na podstawie powieści Williama E. Barretta
- Serge Bourguignon, Bernard Eschassériaux – Niedziele w Avray na podstawie powieści Les dimanches de ville d'Avray Bernarda Eschassériaux
1964
: Edward Anhalt –
Becket
na podstawie sztuki
Jeana Anouilha
nominacje:
1965
: Robert Bolt –
Doktor Żywago
na podstawie powieści
Borysa Pasternaka
nominacje:
1966
: Robert Bolt –
Oto jest głowa zdrajcy
na podstawie własnej sztuki
nominacje:
1967
: Stirling Silliphant –
W upalną noc
na podstawie powieści Johna Balla
nominacje:
1968
: James Goldman – Lew w zimie na podstawie własnej sztuki
nominacje:
1969
: Waldo Salt –
Nocny kowboj
na podstawie powieści
Jamesa Leo Herlihy'ego
nominacje:
- John Hale, Bridget Boland, Richard Sokolove –
Anna tysiąca dni
na podstawie sztuki Maxwella Andersona
- Arnold Schulman – Żegnaj, Kolumbie na podstawie powieści
Philipa Rotha
- James Poe, Robert E. Thompson – Czyż nie dobija się koni na podstawie powieści Horace'a McCoya
-
Jorge Semprún
,
Costa Gavras
–
Z
na podstawie powieści Vassilisa Vassilikosa
Lata 70.
1970
: Ring Lardner Jr. –
MASH
na podstawie powieści Richarda Hookera
nominacje:
1971
:
Ernest Tidyman
–
Francuski łącznik
na podstawie powieści Robina Moore'a
nominacje:
1972
:
Mario Puzo
,
Francis Ford Coppola
–
Ojciec chrzestny
na podstawie powieści
Mario Puzo
nominacje:
- Jay Preston Allen –
Kabaret
na podstawie musicalu Joego Masteroffa, sztuki I Am a Camera Johna Van Drutena i książki Berlin Stories
Christophera Isherwooda
- Bengt Forslund,
Jan Troell
–
Emigranci
na podstawie książek Emigranci i Invandrarna
Vilhelma Moberga
.
- Julius J. Epstein – Pete i Tillie – na podstawie opowiadania Witch's Milk Petera De Vriesa
- Lonne Elder III – Sounder na podstawie powieści Williama Armstronga
1973
: William Peter Blatty –
Egzorcysta
na podstawie własnej powieści
nominacje:
-
Robert Towne
–
Ostatnie zadanie
na podstawie powieści Darryl Ponicsan
- James Bridges – W pogoni za papierkiem na podstawie powieści Johna Jaya Osborna Jra
- Alvin Sargent –
Papierowy księżyc
na podstawie powieści Addie Pray Joego Davida Browna
- Waldo Salt, Norman Wexler –
Serpico
na podstawie powieści Petera Maasa
1974
:
Francis Ford Coppola
,
Mario Puzo
–
Ojciec chrzestny II
na podstawie powieści
Ojciec chrzestny
Mario Puzo
nominacje:
1975
: Bo Goldman, Laurence Hauben –
Lot nad kukułczym gniazdem
na podstawie powieści
Kena Keseya
nominacje:
1976
:
William Goldman
–
Wszyscy ludzie prezydenta
na podstawie książki
Carla Bernsteina
i
Boba Woodwarda
nominacje:
1977
: Alvin Sargent –
Julia
na podstawie powieści Pentimento
Lillian Hellman
nominacje:
1978
:
Oliver Stone
–
Midnight Express
na podstawie książki
Billy'ego Hayesa
i Williama Hoffera
nominacje:
1979
:
Robert Benton
–
Sprawa Kramerów
na podstawie powieści Avery'ego Cormana
nominacje:
Lata 80.
1980
: Alvin Sargent –
Zwyczajni ludzie
na podstawie powieści Judith Guest
nominacje:
1981
: Ernest Thompson –
Nad Złotym Stawem
na podstawie własnej sztuki
nominacje:
1982
:
Costa Gavras
, Donald Stewart –
Zaginiony
na podstawie powieści
Thomasa Hausera
nominacje:
1983
:
James L. Brooks
–
Czułe słówka
na podstawie powieści Larry'ego McMurtry'ego
nominacje:
1984
:
Peter Shaffer
–
Amadeusz
na podstawie własnej sztuki
nominacje:
1985
: Kurt Luedtke –
Pożegnanie z Afryką
na podstawie wspomnień
Isaka Dinesena
, książki Errola Trzebińskiego Silence Will Speak oraz Judith Thurman Isak Dinesen: The Life of a Storyteller
nominacje:
1986
:
Ruth Prawer Jhabvala
–
Pokój z widokiem
na podstawie powieści
Edwarda Morgana Forstera
nominacje:
1987
:
Bernardo Bertolucci
, Mark Peploe –
Ostatni cesarz
na podstawie autobiografii
Puyi
nominacje:
1988
:
Christopher Hampton
–
Niebezpieczne związki
na podstawie powieści
Pierre'a Choderlosa de Laclos
i własnej adaptacji teatralnej
nominacje:
1989
: Alfred Uhry –
Wożąc panią Daisy
na podstawie własnej sztuki
nominacje:
Lata 90.
1990
: Michael Blake –
Tańczący z wilkami
na podstawie własnej powieści
nominacje:
1991
: Ted Tally –
Milczenie owiec
na podstawie powieści
Thomasa Harrisa
nominacje:
1992
:
Ruth Prawer Jhabvala
–
Powrót do Howards End
na podstawie powieści
Edwarda Morgana Forstera
nominacje:
1993
:
Steven Zaillian
–
Lista Schindlera
na podstawie powieści
Thomasa Keneally'ego
nominacje:
1994
:
Eric Roth
–
Forrest Gump
na podstawie powieści
Winstona Grooma
nominacje:
1995
:
Emma Thompson
–
Rozważna i romantyczna
na podstawie powieści
Jane Austen
nominacje:
1996
:
Billy Bob Thornton
–
Blizny przeszłości
na podstawie własnej sztuki
nominacje:
1997
:
Curtis Hanson
, Brian Helgeland –
Tajemnice Los Angeles
na podstawie powieści
Jamesa Ellroya
nominacje:
1998
:
Bill Condon
–
Bogowie i potwory
na podstawie powieści Christophera Brama Ojciec Frankensteina
nominacje:
1999
:
John Irving
–
Wbrew regułom
na podstawie własnej powieści Regulamin tłoczni win
nominacje:
2000-09
2000
:
Stephen Gaghan
–
Traffic
na podstawie serialu telewizyjnego
nominacje:
2001
:
Akiva Goldsman
–
Piękny umysł
na podstawie biografii
Sylvii Nasar
nominacje:
2002
:
Ronald Harwood
–
Pianista
na podstawie wspomnień
Władysława Szpilmana
nominacje:
2003
:
Fran Walsh
,
Philippa Boyens
,
Peter Jackson
–
Władca Pierścieni: Powrót Króla
na podstawie powieści
J.R.R. Tolkiena
nominacje:
2004
:
Alexander Payne
, Jim Taylor –
Bezdroża
na podstawie powieści Rexa Picketta
nominacje:
2005
: Larry McMurtry, Diana Ossana –
Tajemnica Brokeback Mountain
na podstawie opowiadania
E. Annie Proulx
nominacje:
2006
: William Monahan –
Infiltracja
na podstawie scenariusza filmu
Infernal Affairs: Piekielna gra
nominacje:
-
Sacha Baron Cohen
, Peter Baynham, Anthony Hines, Dan Mazer, Todd Phillips –
Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej
na podstawie programu telewizyjnego Da Ali G Show
-
Alfonso Cuarón
, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus, Hawk Ostby –
Ludzkie dzieci
na podstawie powieści
Phyllis Dorothy James
-
Patrick Marber
–
Notatki o skandalu
na podstawie powieści Zoë Heller
-
Todd Field
, Tom Perotta –
Małe dzieci
na podstawie powieści Toma Perotty
2007
:
Joel i Ethan Coen
–
To nie jest kraj dla starych ludzi
na podstawie powieści
Cormaca McCarthy'ego
nominacje:
2008
:
Simon Beaufoy
–
Slumdog. Milioner z ulicy
na podstawie powieści
Vikasa Swarupa
nominacje:
2009
:
Geoffrey Fletcher
–
Hej, skarbie
na podstawie powieści Push
Sapphire'y
nominacje:
Przypisy
- ↑ Od roku 1929 do roku 1932 Oscarami nagradzano tytuły, które miały premierę w okresie między 1 sierpnia a 31 lipca roku następnego (Na przykład Oscary1927/28 były rozdane w 1929 roku filmom, które miały premierę między 1 sierpnia 1927 a 31 lipca 1928 roku). Od roku 1930 do roku 1932 Oscary przyznawano w tym samym roku, w którym kończył się okres premier (Z tym, że w kwietniu 1930 przyznano Oscary za okres 1 sierpnia 1928 – 31 lipca 1929 roku, ale już w listopadzie 1930 roku przyznano Oscary za okres 1 sierpnia 1929 – 31 lipca 1930 i tak co listopad do listopada 1932). W 1932 roku wprowadzono nowy okres tj. między 1 stycznia a 31 grudnia, jednakże decyzja ta spowodowała, że Oscarami 1932/33 były w 1934 roku nagradzane filmy, które miały premierę w okresie między 1 sierpnia 1932 a 31 grudnia 1933 roku. Od 1935 roku Oscary są przyznawane filmom, które miały premierę w roku poprzedzającym rozdanie Oscarów (np. w roku 2001 przyznawano Oscary za rok 2000)